PVD aicina ziņot par atrastām beigtām meža cūkām

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina būt vērīgiem, dodoties dabā, un, pamanot beigtu meža cūku, tai netuvoties, bet nekavējoties ziņot PVD. Par to iespējams saņemt arī atlīdzību. Šajā nedēļā Āfrikas cūku mēris konstatēts 82 meža cūkām.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga par Āfrikas cūku mēri
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

Pamanot beigtu meža cūku, PVD aicina zvanīt uz tālruni 29394696.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga Latvijas Radio norādīja, ka šobrīd mežacūku populācijā ir Āfrikas cūku mēra izplatības kulminācija. 

Kā norādīja PVD, vīrusa izplatību dabā veicina ne tikai dzīvās, bet arī mirušās meža cūkas, tādēļ, lai sekmīgi apkarotu slimības izplatīšanos, ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk atrast un likvidēt mirušo meža cūku līķus, tādējādi nepieļaujot inficētā materiāla izvazāšanu tālākā apkaimē.

Par derīgu informāciju, kas ļauj identificēt precīzu beigtās meža cūkas atrašanās vietu, ziņotājs saņem 50 eiro. 

Šogad PVD uz informatīvo tālruni ir saņēmis jau vairāk nekā 130 ziņojumus par atrastām beigtām meža cūkām. 

Šajā nedēļā Āfrikas cūku mēris konstatēts 82 meža cūkām, liecina PVD dati. Visvairāk slimo meža cūku bijis Alūksnes, Madonas, Gulbenes, Jēkabpils un Valmieras novados.

Kopumā šogad Latvijā reģistrēti jau 383 saslimšanas gadījumi meža cūkām.

PVD aicina mājas cūku turētājus šobrīd būt īpaši uzmanīgiem un, ievērojot stingru biodrošību, darīt visu, lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas. "Tas nozīmē, ka cūkas nedrīkst laist ārā, tām nedrīkst izbarot neko no lauka, dārza vai pašu virtuves, kā arī kūtī drīkst doties, tikai pārģērbjoties un nomainot un dezinficējot apavus," norādīja PVD.

KONTEKSTS:

Pēdējo trīs nedēļu laikā Āfrikas cūku mēris ir konstatēts jau piecās mājas cūku novietnēs – Gulbenes, Madonas un Krāslavas novados.

Pērn Āfrikas cūku mēris skāris sešas saimniecības ar kopumā aptuveni 1500 mājas cūkām, bet šogad janvārī ziņots, ka Latvijā sācies Āfrikas cūku mēra otrais vilnis, atkal palielinās slimības izplatība. Šogad mēris konstatēts 23 Latvijas novadu teritorijās kopā 383 mežacūkām.

Pirmais slimības uzliesmojums Latvijā bija 2014. gadā, un, lai gan daudzi cūku audzētāji iemācījušies ar slimību sadzīvot un ievērot biodrošības noteikumus un higiēnas pasākumus, nozari negatīvi ietekmē arī tas, ka Āfrikas cūku mēra skartās valstis nedrīkst cūkgaļu eksportēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti