Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Resiliences centrs palīdz arī tiem jauniešiem, kuri uzskata – viņu dzīvē uz ielas viss ir kārtībā

Daļa no grūtībās nonākušajiem jauniešiem, kas atrodas uz ielas, lieto alkoholu un citas apreibinošās vielas, uzskata, ka ar viņu dzīvi viss ir kārtībā, jo tā ir viņu drošā vide, kurā jaunieši jūtas pieņemti. Biedrības "Resiliences centrs" darbinieki iekļūst šajā vidē un ar laiku uzrunā šos jauniešus, piedāvājot dažādas iespējas, kā dzīvi tomēr mainīt, intervijā "Dod pieci!" labdarības maratona studijā pauda biedrības "Resiliences centrs" vadītājs Kārlis Mednieks. 

Spēja izdzīvot

Biedrība "Resiliences centrs" ir viena no organizācijām, kas gatava īstenot Labdarības maratona "Dod pieci!" mērķi – tā sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, jauniešiem, kuriem ir radušās uzvedības problēmas.

Ar "resilienci" tiek saprasta spēja izdzīvot un piedzīvot izaugsmi sarežģītās un traģiskās situācijās, kad pastāv virkne riska faktoru viņu ģimenēs, sociālajā vidē vai kad problēmas rada pašu rakstura iezīmes, paradumi un līdzšinējā traumatiskā pieredze.

Biedrībā pēc atbalsta vēršas ļoti dažādi jaunieši no dažādām ģimenēm un sociālajām vidēm. 

"Ir jaunieši, kuri nāk no ne tik labas sociālās vides, ir jaunieši, kuri nāk no labiem apstākļiem, ir jaunieši, kuri nāk no vides, kur finanšu līdzekļu ir mazāk, un tajā pašā laikā ir jaunieši, kuru ģimenēs absolūti nav finanšu problēmu. Tā kā ir diezgan milzīgs to jauniešu grupu loks, kuri pie mums var nonākt," atzina Mednieks. 

Uzticamas attiecības ar pieaugušo

Tāpat centrs cenšas uzrunāt arī tos jauniešus, kuriem pašiem šķiet, ka viss ir kārtībā, bet kurus bieži var sastapt Rīgas centra parkos, lietojot alkoholu un citas apreibinošās vielas.

"Tas ir atsevišķs projekts, kas ir ielu jaunatnes darbs, ko mēs īstenojam Rīgas pilsētā. Šie jaunieši patiešām, vismaz liela daļa no viņiem, tic tam, ka ar viņiem viss ir kārtībā un ka viss ir labi, jo tā ir viņu drošā vide, tur šis jaunietis jūtas pieņemts, viņam ir savs atbalsta loks apkārt, viņš tur jūtas izcili.

Mūsu cilvēki pakāpeniski iekļūst šajā vidē, lēnu garu adaptējoties, pieņemot jauniešu vides esošos nosacījumus, un, kad rodas iespēja, mūsu darbinieki veido kontaktu ar jauniešiem, uzrunā viņus, saprot, kāda iemesla dēļ jaunietis ir uz ielas," stāstīja Mednieks.

Tas ir stāsts par attiecību dibināšanu starp grūtībās nonākušu jaunieti un atbalsta personu. Tas ir ilgs, sarežģīts, bet ārkārtīgi nozīmīgs process, jo tieši atbalstošas attiecības ar pieaugušo ir tas, kas šiem jauniešiem ir nepieciešams.

"Kvalitatīvu attiecību ar pieaugušu cilvēku, teiksim godīgi, lielākajai daļai jauniešu, kas atrodas uz ielas, nav. Vai arī ir piedzīvota smaga vilšanās pieaugušajos. Tas, ko darām mēs, mēs ejam ar mērķi lauzt šo paradoksu, dibinot attiecības – stabilas un drošas. Tādas, kurās jaunietis var uzticēties, izstāstīt savu stāstu, kas ir noticis," norādīja Mednieks.

Tad jaunietim tiek piedāvāti dažādi risinājumi – doties uz kādu kopienas centru, pieteikties kādā atbalsta vai rehabilitācijas programmā. Iespējas ir dažādas.

"Tas ir tas, ko mēs jaunietim piedāvājam. Uzspiest mēs neko nevaram. Kad jaunietis būs gatavs, viņš arī darbosies. Mēs varam viņu tikai motivēt, rādīt, ka var būt citādāk, bet nevis ar pirkstu mācīt – tas ir nepareizi, tā tu nedari, tas nestrādā," uzsvēra Mednieks. 

Atbalsts nepieciešams arī darbiniekiem

Biedrības "Resiliences centrs" redzes lokā nonāk pusaudzes, kuras pelna naudu ar savu ķermeni, jaunieši, kuri lieto narkotikas, vecāki, kuriem ir pavisam vienalga par saviem bērniem, – tas viss psihoemocionāli ir ārkārtīgi smagi. 

"Tam mums ir supervīzijas, kurās satiekas darbinieki savā starpā. Ir supervizors, kurš to visu vada, un darbinieki var izrunāt savu sāpi, savu pārdzīvojumu, situācijas, kuras nesaprot. Savā starpā mēs atbalstām un sniedzam palīdzību arī viens otram, jo viennozīmīgi tas nav nekas viegls," atzina Mednieks. 

Uz jautājumu, kas mums kā sabiedrībai vēl būtu jāmācās, Mednieks atbildēja –  beznosacījuma mīlestību.

"Ar beznosacījuma mīlestību es domāju to, ka neatkarīgi no tā, ko šis cilvēks ir sastrādājis, jo arī šis jaunietis ir cilvēks, neatkarīgi no tā, kas ir noticis, mums ir jāpieņem tas jaunietis tāds, kāds viņš ir tajā brīdī. Nebakstot, nerājot un nenosodot par notikušo. Kas ir bijis, tas ir bijis un noticis, jā, to var pakāpeniski vēlāk risināt, bet uz šo brīdi [svarīgi] būt blakus, uzklausīt, nepārmest," skaidroja Mednieks.

Viņš zina, ka tas ir grūti, sevišķi vecākiem, bet, ja jaunietim ir bail nākt mājās un labāk viņš izvēlas laiku pavadīt uz ielas, ir jāpadomā, vai varbūt reizēm pat negribot nesanāk viņu uzreiz nosodīt, kas viņam rada sajūtu, ka mājas tomēr nav drošā vide. 

"Tie nav visi gadījumi, protams, bet tā tas ir lielākoties. Ir jāsaprot, ka cilvēks nav rīcība, un rīcība nav cilvēks. Jā, cilvēks var kontrolēt savu rīcību kaut kādā mērā, bet tas jau uzreiz nenozīmē, ka tas kodols tam cilvēkam ir nelabvēlīgs vai slikts un viņš ir jāliek malā," pauda Mednieks. 

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Ziedojuma iespējas un mērķis:

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

  • "YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

  • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

  • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

  • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

  • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

  • "House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.

  • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti