Latgales bitenieki ziedo medu labdarībai

Jau ceturto gadu Latvijas Biškopju biedrības Daugavpils nodaļa iesaistās kampaņā, lai dāvātu medu sociāli neaizsargātajiem iedzīvotājiem vai tiem, kam medus palīdzētu sociāli nozīmīgā darbā. Cauri gadiem šajā akcijā gan dāvinātāju, gan medus kilogramu skaits tikai aug. Medus raža šogad bijusi laba, lai arī kopumā šis gads dravniekiem nav bijis viegls. Tomēr dāvināšanas prieks ir pāri visam.

Latgales bitenieki ziedo medu labdarībai
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Tā pirmajā gadā akcijā iesaistījās 14 biškopji, kas savāca 80 kilogramus medus, lai to uzdāvinātu ģimenēm, kurās aug audžubērni. Tāpat medus nonāca pie Daugavpils reģionālās slimnīcas mediķiem, kuri strādāja infekciozo slimību nodaļā, ārstēja Covid-19 pacientus.

Arī šis gads pirms Ziemassvētkiem nav izņēmums – biškopji ziedo medu.

Piemēram, Oskars no Preiļu novada Aglonas pagasta jau ne pirmo reizi ziedo medu labdarībai, brauc uz Daugavpili, lai tiktos ar apkaimes dravniekiem, pārrunātu šī gada bišu pienesumu un, protams, dalītos ar šā gada ražu.

Bitenieks Oskars no Aglonas.
Bitenieks Oskars no Aglonas.

"Tas man laikam jau ir asinīs. Tas ir vajadzīgs. Tie, kas nevar dabūt medu, mēs to dodam. Es atvedu 7 kilogramus – divus, trīs litrus stikla traukus, tas ir dažādu ziedu medus, un viena burciņa ir maija vākums. Ar visiem iniciāļiem – Aglona, telefona numurs. Domāju, ka medus nonāks bērnu namiem, tiem, kas grib to medutiņu. Lai viņiem tas labi garšo," sacīja Oskars.

Medus kā ziedojums labdarībai arī Ilmāram no Naujenes pagasta jau ir laba tradīcija. Viņš sacīja: "Atvedu litrus piecus. Kaut kam ir tas medus, kaut kam nav. Ja tev ir, tad tas medus neliekas stipri vajadzīgs, bet, kam nav, es pieļauju, ka ļoti gribas."

Tie ir simtiem kilogramu medus, ko dāvā biškopji labdarībai Ziemassvētkos jau vairāku gadu garumā, stāstīja Latvijas Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja Gunta Some.

Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja Gunta Some un bitenieks Jānis.
Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja Gunta Some un bitenieks Jānis.

"Jau ceturto gadu mēs vācam medu. Sākām tajā laika, kad nevarējām satikties uz semināriem, un vajadzēja kādu aktivitāti. Un tā bija tā iespēja, ka mēs varējām tikties un darīt vēl citiem labu darīt. Man jau iepriekš uz mājām bitenieki ir saveduši spainīšus ar medu, un šodien arī process turpinās. Jau no 2014. gada mēs vācam medu labdarībai, pirmajā gadā akcija iesaistījās 14 biškopji, tad savācam nepilns 100 kilogramus. Pagājušajā gadā jau iesaistījās 18 biškopji un 124 kilogrami bija savākti. Sazināmies ar Augšdaugavas novada Sociālo dienestu, uzzinot, kam tas medus ir visvairāk vajadzīgs. Pirmajā gadā mēs medu vedām uz slimnīcām, mediķiem, kuri cīnījās ar šo slimību – kovidu. Ar šo ziedojumu mediķiem arī sākās šī mūsu Labdarības akcija. Ja ir pašiem medus, un uz šo brīdi tas nav pārdots vai nav apēsts, tad biškopji ar prieku to dod," atzīmēja Some.

Arī Jānis no Skrudalienas pagasta ir to dravnieku vidū, kuri ziedo medu labdarībai, un atzina, ka šis gads medus ziņa ir bijis ražīgs. "Man ir 70 bišu saimes. Ar biškopību nodarbojas jau kādus 20 gads," piebilda Jānis.

Bitenieks Jānis no Skrudalienas pagasta.
Bitenieks Jānis no Skrudalienas pagasta.

Ziemassvētku laiks ir īpašs arī pašiem dravniekiem, jo dalīties ir prieks un sirds nepieciešamība, sacīja Latvijas Biškopības biedrības vadītājs Guntars Melnis.

Latvijas Biškopības biedrības vadītājs Guntars Melnis.
Latvijas Biškopības biedrības vadītājs Guntars Melnis.

"Ziemassvētku laiks pats par sevi jau ir tāds dāvināšanas prieka laiks, žēl, ka tas ir tikai reizi gadā. Biedrībai tās jau ir senas tradīcijas, mēs jau sen dāvinām savu saražoto medu caur sociālo dienestu dažādām sociālām grupām. Tās katru gadu mainās, ir vientuļie cilvēki, ir invalīdi, ir daudzbērnu ģimenes, katru gadu tas ir savādāk. Mēs tādā veidā mēģinām atbalstīt šīs sociālās grupas, jo medus nav tas produkts, kas varētu būt katru dienu uz ikdienas galda. Sevišķi šajos ekonomiskajos apstākļos. Tad ir svarīgi, ka mēs, biškopji, vismaz gada nogalē, spējam arī kaut ko no sevis dod," sacīja Melnis.

Ja bitenieks visu darījis pareizi, par bišu pienesumu sūdzēties šogad nevar, medus ir daudz, atzina Biškopības biedrības vadītājs. Taču tas nebūt nenozīmē, ka bitenieki var lepoties ar labu pienesumu arī naudas izteiksmē. Ir daudz izaicinājumu un problēmu, ar ko nākas šobrīd saskarties Latvijas dravniekiem.

"Medus gads ir bijis pietiekami labs, bet ekonomiskajā ziņā šī situācija ir viena no sarežģītākajām, nu, vismaz pēdējo 7–10 gadu laikā. Ir ļoti sadārdzinājušies visi iespējamie resursi, un diemžēl medus cena nav cēlusies, tā ir stagnējoša, tā nav mainījusies. Tam par iemeslu ir daudzi faktori, ne tikai ekonomiskie, bet tas, ka Eiropas Savienībā šogad ir atklāts ļoti daudz viltotais, importētais medus, kas aizpilda šo tirgu. Tas medus ir noteikti lētāks. Pārstrādātājs izvēlas šo lētāko ceļu, nevis vietējo saražoto produkciju. Tāpēc tirgus ir apstājies, ne tikai vietējais-Latvijas, bet arī eksports. Mēs tagad esam tādā stagnācijas stāvoklī, biškopji ir sašutuši, izmisuši, ir tāda neziņa, ko darīt. It kā produkcija ir, bet nav perspektīvas tuvākajā nākotnē no tās tikt vaļā par pieņemamām cenām," pauda Melnis.

Tikmēr medus vākšanas akcija Augšdaugavas novadā turpinās un saziedotais medus labdarībai Ziemassvētku laikā, kā sacīja Some, noteikti nonāks pie tiem, kam tas ir visvairāk nepieciešams.

"Tas, kas mums ir, mēs vēlamies ar to padalīties – ar veselīgu, labu, mūsu vietējo produkciju. Lai visi būtu veseli," atzīmēja Biškopības biedrības Daugavpils nodaļas vadītāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti