Zāļu aģentūra un Veselības inspekcija brīdina par risku, pērkot «apetītes zāles» internetā

Visā pasaulē izplatījies paņēmiens novājēt, lietojot noteiktas recepšu zāles, kuras primāri domātas otrā tipa cukura diabēta ārstēšanai. Tievētgribētāju ir tik daudz, ka šo medikamentu sācis trūkt diabēta pacientiem. Arvien augošais pieprasījums radījis arī plašu nelegālo piedāvājumu – zāles gan vilto, gan bez attiecīgām atļaujām tirgo internetā. Tāpēc arī Latvijas Zāļu valsts aģentūra un Veselības inspekcija izplatījušas aicinājumu būt piesardzīgiem, iegādājoties medikamentus tīmeklī.  

Pasaulē semaglutīdu saturošas zāles jau vairāk nekā 15 gadus lieto otrā tipa cukura diabēta pacientu ārstēšanā, jo medikaments rosina organismu ražot vairāk insulīna, un tas savukārt samazina cukura līmeni asinīs. Taču noteiktās devās semaglutīdam ir vēl kāds efekts – tas nomāc apetīti, tāpēc kombinācijā ar uztura korekciju ārsti to izraksta pacientiem ar aptaukošanos vai lieko svaru kā ķermeņa masas regulēšanas līdzekli.

Šī iemesla dēļ zāles sākumā tika uzlūkotas ar lielām cerībām, jo liekais svars un otrā tipa diabēts ir cieši saistītas problēmas; aptaukošanās var izraisīt arī veselu virkni citu veselības traucējumu.

Taču interese par efektīvajām "apetītes zālēm" izrādījusies tik liela, ka tās plaši lieto arī bez medicīniskām indikācijām un par spīti garajam blakņu sarakstam.

"Tāpēc jau arī šīs zāles ir recepšu zāles, kuras nevajadzētu iegādāties internetā, un praktiski tas arī nebūtu iespējams Eiropas Savienībā, izņemot dažas valstis, kas to praksi izmanto, ka internetā ir iespējams iegādāties recepšu zāles," norādīja Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta vadītājs Rihards Burmistris.

Zāļu aģentūra un Veselības inspekcija brīdina par risku, pērkot «apetītes zāles» internetā
00:00 / 02:41
Lejuplādēt

Kontrolēt darījumus internetā ir sarežģīti, tāpēc Veselības inspekcija un Zāļu valsts aģentūra iesaka būt piesardzīgiem, tīmeklī pērkot medikamentus: tā kā pieprasījums pēc semaglutīda ir tik augsts, ka veidojas deficīts, tirgu pārpludinājuši viltojumi un, iespējams, tie sasnieguši arī Latviju.

" Izslēgt to nevar, ka tā tas notiek, tāpēc arī ir šāda veida brīdinājums, jo šāda veida viltojumi ir atklāti ne tikai Eiropā, bet arī visās citās valstīs, tai skaitā Brazīlijā, Turcijā, Dienvidāfrikā," sacīja Burmistris.  

Viltojumi ir bīstami galvenokārt tāpēc, ka tiem var nebūt vajadzīgā efekta. Diabēta pacientam tas nozīmē veselības pasliktināšanos – pārāk augstu cukura līmeni asinīs, bet vienkārši novājēt gribētājam labākajā gadījumā nenotiek nekas.

Vaicāts, vai nav labāku apetītes mazināšanas līdzekļu, diētas ārsts Andis Brēmanis sacīja – laba ēstgriba ir labas veselības pazīme.

"Te mēs nonākam pie tā, ka uzturs ir ļoti svarīga lieta. Jo cilvēks ar uzturu saņem ne tikai tās kalorijas, kuru reizēm ir par daudz un kuras uzkrājas, tauki u.tml., bet ar uzturu mēs uzņemam arī būvmateriālu audiem, jo tie ir nepārtraukti pārbūves un atjaunošanās procesā, arī vitamīnus, minerālvielas," skaidroja Brēmanis.

Gan diētas ārsts, gan Zāļu valsts aģentūra un Veselības inspekcija aicina lietot tikai tādus medikamentus, ko ieteicis ārsts, un tos iegādāties licencētās aptiekās. Internetā Latvijā atļauta tikai bezrecepšu zāļu iegāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti