Teherānas kodolprogrammas sarunās līdz vienprātībai tālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 6 mēnešiem.

Irāna un pasaules lielvaras Vīnē ir sākušas izšķirīgas sarunas, lai līdz noteiktajam termiņam, pirmdienai, panāktu vispārīgo vienošanos par pretrunīgi vērtēto Teherānas kodolprogrammu.

Šāda vienošanās būtu vēsturiska, taču starp Irānu un rietumvalstīm joprojām pastāv būtiskas viedokļu atšķirības. Abas puses viena otrai uzveļ atbildību par to, lai sarunas izdodas un vienošanās tiek panākta.

Austrijas galvaspilsētā Vīnē, kur bāzēta Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra, ir sākusies izšķiroša sarunu nedēļa. Irāna un tā dēvētā P5+1 grupa, kurā ietilpst piecas ANO Drošības padomes pastāvīgās valstis plus Vācija, cenšas panākt vispārīgo kodolvienošanos.

Laika vairs nav daudz - tikai dažas dienas. Pirms gada Irāna un pasaules lielvaru grupa panāca pagaidu vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret daļēju Irānai noteikto sankciju atcelšanu. Toreiz tika uzstādīts mērķis līdz jūlijam panākt vispārīgu un ilgtermiņa vienošanos. Tomēr tas neizdevās, un kodolsarunas par pretrunīgi vērtēto Irānas kodolprogrammu pagarināja līdz 24.novembrim, tas ir, nākamajai pirmdienai.

ASV, Francija, Lielbritānija, Krievija, Ķīna un Vācija vēlas, lai Teherāna ierobežo savu kodolprogrammu un kapacitāti bagātināt urānu, jo Irānu tur aizdomās par plāniem izstrādāt atomieročus.

Lielvaras vēlas garantijas, ka irāņiem praktiski nebūs iespēju to izdarīt, ja tāds tiešām ir Teherānas nodoms. Irāna savukārt uzstāj, ka tās kodolprogrammai ir tikai miermīlīgi mērķi, un tā pieprasa starptautisko sankciju pilnīgu atcelšanu.

Ilgtermiņa vienošanās varētu izbeigt gadiem ilgušo pretstāvi, palīdzēt normalizēt Teherānas un rietumvalstu attiecības un stimulēt Irānas ekonomiku.

Tomēr daudz kas liecina, ka arī šonedēļ vienprātību vēl neizdosies panākt, un kodolsarunu termiņš tiks pagarināts vēlreiz. Viens no galvenajiem strīdus punktiem joprojām ir urāna bagātināšana, kuru atkarībā no bagātināšanas pakāpes var izmantot gan miermīlīgiem mērķiem, piemēram, elektrības iegūšanai, gan ieročiem. Irāna vēlas uzbūvēt vēl vairāk bagātināšanas centrifūgu, sakot, ka nākotnē plāno celt jaunus reaktorus. Rietumvalstis savukārt uzstāj, ka tieši otrādi, centrifūgu skaits ir jāsamazina.

Tiek ziņots, ka nesaskaņas ir arī par to, cik lielā mērā būtu jāatceļ Teherānai piemērotās starptautiskās sankcijas. Diplomātiskie avoti vēsta, ka šobrīd Irāna vēlas pārāk daudz.

Šie ir pāris no iemesliem, kādēļ analītiķi prognozē, ka līdz pirmdienai vienošanās tomēr nebūs, un sarunas būs jāpagarina. Bet otra iespēja- kodolsarunu pārtraukšana- tiek vērtēta kā katastrofāls scenārijs.

Turklāt, abas puses atbildību par to, lai vienošanās tiek panākta, uzkrauj viena otras pleciem. Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs otrdien ierodoties Vīnē paziņoja, ka vienošanos ir iespējams panākt, bet tikai tad, ja rietumvalstis neprasīs pārāk daudz. Tādēļ sarunu beigšanās bez rezultāta būtu lielvaru vaina. Savukārt ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš Vīnē varētu ierasties ceturtdien, uzsvēris, ka tā ir Irāna, kurai visos iespējamos veidos „jāpierāda pasaulei, ka tās kodolprogramma ir miermīlīga”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti