EP apstiprina ieceri par ārzonu uzņēmumu patiesā labuma guvēju sarakstu veidošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Eiropas Parlaments (EP) otrdien pārliecinoši balsojumā sesijā Strasbūrā apstiprinājis noteikumus cīņai pret naudas atmazgāšanu. Likums paredz Eiropā izveidot patiesā labuma guvēju sarakstu, tādējādi atklājot īstos ofšoros reģistrēto kompāniju īpašniekus.

Tālāk likumprojekts būs jāskata dalībvalstīm.

Eiropas Parlamentā jaunais likumprojekts, kas paredz padarīt caurspīdīgu līdz šim noslēpumā tīto ārzonu uzņēmumu darbību un apgrūtināt iespēju apgrozīt noziedzīgi iegūtu naudu, pieņemts ar lielu balsu vairākumu.

Likumā ir virkne noteikumu, kas tagad paredz, ka turpmāk uzņēmumu un fondu galīgie īpašnieki būs jānorāda Eiropas Savienības dalībvalstu publiskajos uzņēmumu reģistros.

Tas attieksies uz visu veidu juridiskajām struktūrām, uzņēmumiem, fondiem, pārvaldītājsabiedrībām. Uzņēmumu reģistriem dalībvalstīs būs jābūt savstarpēji savienotiem un publiski pieejamiem, tātad dalībvalstīm būs ar šo informāciju jādalās. Taču šo atklātumu ieturēs Eiropas noteikumu robežās par personas datu aizsardzību un tamlīdzīgi, kas nozīmē, ka  publiskajā reģistrā iekļaus tikai minimālos vajadzīgos datus.

Likumprojekta virzītājs ir deputāts no Latvijas Krišjānis Kariņš, kurš to sauc par Eiropas līmeņa "Lursoftu" – proti, datubāzi, kāda par uzņēmumiem jau tagad pieejama Latvijā.

Likumprojekts paredz stingrākus noteikumus tā sauktajām politiski ietekmējamām personām, proti, cilvēkiem ar paaugstinātu korupcijas risku saistībā ar to ieņemamajiem politiskajiem amatiem, piemēram, valsts vadītājiem, valdības locekļiem, augstākās tiesas tiesnešiem un parlamentu deputātiem. Šādām personām, ja tās būs iesaistītas augsta riska darījumos, deputāti rosina piemērot papildu pasākumus, piemēram, lai noteiktu iesaistīto līdzekļu izcelsmi.

Nākamajam Eiropas Parlamenta sastāvam, ko ievēlēs maija nogalē, par galīgo redakciju būs vēl jāvienojas ar dalībvalstīm, tomēr nav izslēgts, ka jaunais sasaukums izvēlēsies likumprojektu pārskatīt un vētīt no jauna.

Eiropas Komisija ir aprēķinājusi, ka naudas atmazgāšanas dēļ Eiropas Savienības dalībvalstu budžetiem katru gadu garām iet miljoniem eiro. Atbalstu šai Eiropas Savienības iniciatīvai ir paudušas vairākas pasaulē pazīstamas organizācijas – korupcijas uzraugs „Transparency International”, Financial Transparency Coalition”, kā arī organizācija “One”, kas cīnās pret nabadzību pasaulē un kuras viens no dibinātājiem ir grupas U2 līderis Bono.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti