Apskats: Samilst situācija Āzijas reģionā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 1 mēneša.

Pieaugot provokatīvām darbībām no Ziemeļkorejas puses, Amerikas Savienotās Valstis izlēmušas nosūtīt uz Japānu vēl vairākus karakuģus. To uzdevums būs notriekt visas no Ziemeļkorejas palaistās raķetes. Ārvalstu eksperti gan norāda, ka amerikāņu spēku klātbūtnes palielināšana vairāk saistīta nevis ar Ziemeļkoreju, bet gan ar Ķīnas un Japānas teritoriālajiem strīdiem.

Jau šī gada sākumā ASV Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tā gatavojas palielināt savas pretraķešu aizsardzības spējas Āzijas reģionā. Tas galvenokārt saistīts ar draudiem, kas nāk no Ziemeļkorejas puses.

Phenjanas īstenotie raķešu izmēģinājumi ir radījuši bažas par to, ka drīz šīs valsts militārais arsenāls var sasniegt tādu līmeni, kas ļaus izmantot arī starpkontinentālās ballistiskās raķetes. Vēl jo vairāk - pagājušā mēneša beigās Ziemeļkoreja paziņoja par iespēju veikt jauna veida kodolizmēģinājumus. Kā uzskata japāņu eksperti, tas varētu nozīmēt ieročus, kuros tiek izmantots augsti bagātināts urāns.

Lai pretotos Ziemeļkorejas radītajiem raķešu draudiem, Amerikas Savienotās Valstis paziņojušas, ka līdz 2017.gadam nosūtīs uz Japānu vēl divus karakuģis, kas būs aprīkoti ar pretraķešu aizsardzības sistēmām „Aegis”. Par to, viesojoties Tokijā, paziņojis ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels, kurš atgādinājis, ka  Ziemeļkoreja ir pārkāpusi vairākas Apvienoto Nāciju Organizācijas rezolūcijas.

Taču amerikāņu lēmums nosūtīt uz šo reģionu papildus karakuģus nav saistīts tikai ar draudiem no Ziemeļkorejas puses. Pēdējā laikā kārtējo reizi saasinājušies Ķīnas un Japānas teritoriālie strīdi par salām Austrumķīnas jūrā. Kā paziņojis Čaks Heigels, Ķīnai ir jāciena savi kaimiņi, velkot paralēles arī ar situāciju Ukrainā.

Kā norādīja Čaks Heigels, 21. gadsimtā nevar tā vienkārši staigāt apkārt pa pasauli un mēģināt izmainīt noteiktās robežas un pārkāpt suverēno valstu teritoriālo vienotību ar spēku, sadursmēm un iebaidīšanu. Tas attiecas gan uz mazām salām klusajā Okeānā, gan uz lielām valstīm Eiropā.

Kā zināms, strīdi starp Ķīnu un Japānu galvenokārt ir saistīti ar Senkaku salu grupu, taču Ķīna līdzīgos teritoriālajos strīdos ir iesaistīta arī ar Filipīnām, Bruneju, Malaiziju, Vjetnamu un Taivānu.

Pēdējo dienu laikā reģionā aktivizējušās arī Krievijas izlūklidmašīnas, un Japānas aizsardzības spēku iznīcinātāji triju dienu laikā ir bijuši spiesti pacelties gaisā trīs reizes. Šajos gadījumos krievu lidmašīnas Japānas gaisa telpu nav pārkāpušas, taču japāņu militāristi uzskata, ka arī šādi lidojumi, visticamāk, ir saistīti ar pieaugošajiem draudiem no Ziemeļkorejas puses.

Taču nedrīkst aizmirst, ka Krievijas un Japānas attiecības arī ir ļoti saspīlētas Kuriļu salu teritoriālo pretenziju dēļ. Turklāt pēdējā laikā Japānas varas iestādes ir kategoriski nosodījušas Krievijas rīcību, pievienojot sev Krimu. Bijušais Japānas aizsardzības ministrs Juriko Koike pat ierosinājis pielietot Maskavas pieredzi Krimā, lai uz vienas no strīdīgajām salām arī sarīkotu referendumu par neatkarību.

Tikmēr saņemtas arī interesantas ziņas no Ziemeļkorejas, kur drīzumā plānots atļaut demonstrēt trīs Rietumos uzņemtas televīzijas programmas. No britu raidsabiedrības BBC plānots nopirkt tiesības pārraidīt populāro autošovu „Top Gear”, bērniem domātos „Teletūbijus”, kā arī seriālu „Doctor Who”. Tās būs pirmās rietumu pārraides vietējā valsts televīzijā, kura pārraida 6,5 stundas katru vakaru. Lielāko daļa no šī raidlaika gan aizņemot ziņojumi par varas iestāžu sasniegumiem un lekcijām par Ziemeļkorejas varenumu.

Ziemeļkorejiešu un britu amatpersonas par programmu izvēli esot diskutējušas vairākus mēnešus un galu galā konstatēts, ka šie raidījumi ir izklaidējoši un nav politiski. Savukārt britu ārlietu ministrs Viljams Heigs paudis pārliecību, ka šādu raidījumu demonstrēšana ļaus palielināt slēgtās Ziemeļkorejas iedzīvotājiem izpratni par pasaulē notiekošo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti