Panorāma

Krievijas apšaudēs Ukrainā vismaz 5 nogalinātie

Panorāma

Panorāma

Ukrainā piefrontes ciemos – tikai mobilās klīnikas

Ukrainā piefrontes ciemos medicīnisko palīdzību sniedz tikai mobilās klīnikas

Krievijas karš graujoši ietekmē arī veselības aprūpi Ukrainā, un to izjūt iedzīvotāji apgabalos, kas bija okupēti un nesen atbrīvoti. Atsevišķās vietās jau kopš pērnā februāra, kad Krievija uzbruka Ukrainai, iedzīvotājiem nav pieejama nekāda medicīniskā palīdzība, tādēļ turp dodas mobilās klīnikas. 

Kaļinivkas ciemata iedzīvotāja Ludmila Žarika jau trīs gadus aprūpē 72 gadus veco vīru, kuru piemeklējis insults.

"Vīram labā roka ir nekustīga, viņš neko nevar ar to darīt. Viņam ir arī katarakta, viņš ļoti slikti redz," pastāstīja Žarika.

Ciematā ir tikai viens ārsts, bet vīram, lai veiktu izmeklējumus, jābrauc uz Viļņansku vai Zaporižji. Ludmilai tas nav viegli izdarāms. Šādā situācijā glābj mobilā klīnika, kas apmeklē ģimeni dzīvesvietā un iedzīvotājiem par šiem pakalpojumiem nav jāmaksā. Viena no mobilās klīnikas mediķēm ārste no Žaporižjes Olena Holovčanska paskaidroja, ka

visi izmeklējumi un zāles ir par brīvu.

"Viņi [pacienti] saņem medikamentus mēnesim. Es sarēķinu, cik daudz tablešu pacientam jāizdzer mēneša laikā," sacīja Holovčanska. "Visbiežāk iedzīvotajiem ir sirdskaites, sirds nepietiekamība, jo pacienti galvenokārt ir sirmgalvji. Ir hipertensijas. Dažreiz ir tādas vizītes, ka nav neviena iedzīvotāja ar normālu asinsspiedienu."

No Kaļinivkas mobilā klīnika dodas uz Ščaslivi - ciematu, kur dzīvo vairāk nekā 300 iedzīvotāju un ir viens paramediķis. Tuvākā vieta, kur var ļaudis var saņemt mediķu palīdzību, atrodas vairākus desmitu kilometru attālumā. 

"Tas ir sarežģīti - autobuss kursē tikai reizi dienā," atzina Ščaslives ciemata iedzīvotāja Svitlana Siliajeva. "Pusdeviņos no rīta izbrauc no šejienes un atpakaļ pusdivos. Vienīgais autobuss."

70 gadus vecais Mikola Supka sūdzas par sāpēm sirds apvidū - viņam veic elektrokardiogrammu. "Ja rādītāji būs slikti, rekomendēsim veikt ultrasonogrāfiju, lai izmeklētu sirdi rūpīgāk," paskaidro ārste.

Ciemu iedzīvotāji ļoti gaidot šos ārstus, jo bieži vien viņi ir pirmie vai vienīgie, kas var palīdzēt. 

"Šī ir otrā reize, kad mobilā klīnika pie mums atbrauc," pastāstīja Ščaslives ciemata vecākā Halina Severina. "Mēs gribam, lai mūs apmeklē vismaz reizi mēnesī, jo mums pārsvarā ir pensionāri, pārvietotās personas, cilvēki ar invaliditāti, kuriem vajadzīga lielāka mediķu uzraudzība, ko viņi nevar saņemt mūsu rajonā." 
 
Zaporižjes reģionā piefrontes rajonos darbojas trīs mobilās klīnikas. Tās sāka kursēt maija beigās un mediķi jau palīdzējuši vairāk nekā tūkstotim cilvēku 20 ciematos. Mobilās klīnikas darbojas arī Hersonas un Harkivas reģionos, kur netālu arī rit karadarbība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti