Aizputnieki mudinās rīdziniekus pievērsties urbānajai dārzkopībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 4 mēnešiem.

Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” pasākumu rīkošanā savu radošo pienesumu ieguldīs Starpnozaru mākslas grupas „Serde”, kas maijā un septembrī īstenos divus projektus. Sadarbībā ar māksliniekiem un arhitektiem Rīgā taps „Augu sega” un „Brīvības dārzs”.

Starpnozaru mākslas grupa „Serde” Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” pasākumiem sāka gatavoties jau 2009.gadā. Aizputē, kur atrodas arī mākslinieku darbnīcu un rezidenču centrs, nu jau gadiem ilgi notiek aizraujošas ekspedīcijas un radošas aktivitātes, kas saistītas ar dabas resursiem, audzēšanu laukos un pilsētā.

Matīsa un Brīvības ielas stūris Rīgā ir tā vieta, kur starpnozaru mākslas grupa „Serde” organizēs divus ar audzēšanu pilsētā saistītus projektus. Par „Brīvības dārzu” stāsta Signe Pucena: „Viens ir tieši uz Brīvības un Matīsa ielas stūra nama, kas ir celts 1938. gadā. Tās ir balkona karnīzes, kas atrodas ielas pusē – Brīvības dārzs tiks stādīts maija vidū, tur augs visu vasaru. Noslēgums tam būs 6. septembrī kopā ar pasākumu „Baltās naktis”.”

Šīs pašas ēkas pagalmā atrodas Vidzemes tirgus, kas zināms arī kā Matīsa tirgus. Tur tiks īstenots otrs projekts „Augu sega”, kas iecerēta kā tekstila aušana kopā ar augu sēklām, tā veidojot apstādījumus pilsētā, turpina Signe: ”Šajā akcijā piedalīsies mākslinieks no Francijas Žanness Simons–Perets. Plānojam iesaistīt arī latviešu mākslinieku grupas, piemēram, folkmūziķus „Savieši”, kuriem ir pētījums par dziju un audumu krāsošanu ar dabīgām krāsvielām. Ir plānoti demonstrējumi, kā tikt pie audumu krāsas.”

Pašlaik notiek kopīgs darbs ar arhitektu Ivaru Šmitu un ainavu arhitekti Ingu Langenfeldi, lai saprastu, kādi augi ir saderīgāki, cik liela vieta būs jāparedz sakņu sistēmai. Būšot gan ēdamas lietas, gan košumaugi. Šādā veidā „Serde” aicinās rīdziniekus iesaistīties urbānajā dārzkopībā, kas būtībā nav sveša nedz Rīgai, nedz citām pilsētām Eiropā.

Daba no pilsētas nekad nav aizgājusi, piebilst Uģis Pucens, sakot, ka abu šo projektu ietvaros notiek izpēte. Ar tradīciju pētīšanu starpnozaru mākslas grupa „Serde” nodarbojas jau desmit gadus: „Ir jau notikusi folkloras ekspedīcija, kur staigāja pa Lucavsalu un citiem mazdārziņu rajoniem, kas vēl ir palikuši Rīgā. Intervēja cilvēkus un gala rezultāts būs grāmatiņa, tradīciju burtnīcu sērijas ietvaros. Jaunajā grāmatā cilvēki stāstīs par šo tradīciju – audzēšanu pilsētā. Audzēts pilsētā ir vienmēr - mazdārziņi, balkoni, palodzes. Tā ir ļoti interesanta un vēsturiska tradīcija. Kā radās pilsētas, no viduslaikiem mēs zinām, ka pie katras mājiņas bija dārziņš. Tas turpinās. Mēs ceram, ka augs jaunā paaudze un šis būs viens no veidiem, kā to aktualizēt, un jauniešiem arī būs interesanti audzēt pilsētā.”

Maija sākumā Aizputē ieradīsies franču mākslinieks, kas veidos savu interpretāciju par aušanu un audzēšanu. Aizputes mākslinieku darbnīcu un rezidenču centru viņš izmantos ne pirmo reizi.

”Pēc viņa skicēm mēs viņam jau būsim sagatavojuši tehnoloģisko risinājumu stellēm un apstādījumu aušanas modulim, kas maija beigās tiks pārvests uz Rīgu. Pamats līdzināsies lupatu deķim, kas būs pamata struktūra, kurā tiks ieaustas dažādas sēklas, kuras pēc tam augs. Kad viņš bija Aizputē un sāka strādāt pie šīs tehnoloģijas, tā darbojās. Viņš to turpina attīstīt, ceru, ka vasarā tas būs pilnībā gatavs. Mēs aicināsim ikvienu piedalīties - tās būs tādas kā vakarēšanas ar aušanu, notiks koncerti un dažādas diskusijas,”  atklāj Signe un Uģis:

Projektu ietvaros, piesaistot vēl citus radošus cilvēkus, studentus un arhitektus, tiks meklēti arī jauni dizaina risinājumi par audzēšanu mājās, dzīvokļos. Līdzīgas lietas pasaulē jau ir, taču mērķis ir radīt ko latvisku. Varbūt tas būtu kāds īpašs veids, kā, piemēram, uz palodzes izaudzēt sīpollokus. „Serde” jau pamanījusies uz ugunsdzēsēju kāpnēm sakārtos maisos izaudzēt kartupeļus, kas arī izdevies.

Projektu dalībnieki: 

„Augu sega” - mākslinieks Joanes Simon-Perret ( Francija). Producentu grupa „Serde” - Signe Pucena, Uģis Pucens, Ieva Vītola, Ivars Šmits, Līga Laurenoviča, Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš.

„Brīvības dārzs” - producentu grupa „Serde”, Ivars Šmits, Signe Pucena, Uģis Pucens, Ieva Vītola, Inga Langenfelde, Una Smilgaine, Līga Laurenoviča, Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti