Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Ģimenes studija

Vai zinātnes centriem izdodas ieinteresēt skolēnus pievērsties tehnoloģijām vai fizikai?

Ģimenes studija

Darbs, mājas dzīve, mācības un ceļojumi, jeb dinamiskā Liepiņu ģimenes ikdiena

Vai ārpusskolas aktivitātes jauniešiem var būt glābiņš no atkarību gūsta?

Profesore: Jauniešiem svarīgi būt piederīgiem skolai, ģimenei, draugu grupai; daudziem šī sajūta ir vājināta

Pusaudzim ir nepieciešama piederības sajūta, ļoti daudziem jauniešiem piederības izjūta skolai, ģimenei, vienaudžu grupai ir vājināta, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda Latvijas Universitātes profesore, psiholoģe Baiba Martinsone. Ārpusskolas aktivitātes mūzikā, mākslā vai sportā vai arī darbošanās kādā nevalstiskā organizācijā var palīdzēt pusaudzim izaugt veselam un darbīgam, neiekrītot atkarību vai bezmērķīga laika pavadīšanas gūstā, bet vecāki ir atbildīgi, lai palīdzētu jaunietim šīs nodarbības izvēlēties.

Labdarības maratons "Dod pieci!"

Šogad sabiedrisko mediju labdarības maratonā “Dod pieci!” aicinās palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem.

Maratona laikā saziedotie līdzekļi ar labdarības organizācijas Ziedot.lv starpniecību nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, pašiem radušās uzvedības problēmas.

Ja pusaudzis nevar izveidot pozitīvu identitāti, viņš izveido negatīvu – sliktas sekmes, nav atbalsta un brālības.

Ārpusskolas aktivitātes no mazām dienām ir neatņemama izglītības daļa, jo attīsta citas prasmes un spējas, pierod pie zināma režīma, saskaroties ar grūtībām, pratīs tikt tām pāri.

Tas ieliek stabilu personības pamatu, pauda Martinsone.

"Es biju viens no tiem bērniem – "ja nevar izcelties ne ar ko labu, izcelšos ar ko sliktu!", atceras "Ghetto Games" aizsācējs Raimonds Elbakjans. Viņam bija daudz jāmaina skolas. "Kopumā ir daudz fantastisku jaunu cilvēku, parasti ticu katram, ja nu kādam neveicas, tad sabiedrībai jāprot atrast veids, kā sadarboties, lai jaunieši taptu par sabiedrības locekļiem. Mūsdienu sabiedrībai ģimene ir otrajā plānā, kad mēs beidzot sāksim runāt par ģimeni kā par galveno valsts vērtību? Nekad nav par vēlu palīdzēt pusaudzim. Ja tu strādā ar jaunieti, iesaisties tajā, nekad nedrīkst padoties," pauda Elbakjans.

Vidzemes novada pārvaldes Jaunsardzes instruktors Gatis Ceriņš uzsvēra, ka  Jaunsardzē ar disciplīnu ir stingri, aiziet no Jaunsardzes tie, kuri nav gatavi disciplīnai pakļauties. Īpaši grūti tiem, kuriem ģimenē ir bijis viss atļauts. Šiem palaidņiem ir nepieciešama uzslava, palaidņiem ir zīmogs, viņus skolā arī baida – nepratīsi uzvesties, netiksi uz jaunsardzi.

Martinsone akcentēja, ka

ļoti daudziem jauniešiem piederības izjūta skolai, ģimenei, vienaudžu grupai ir vājināta. Krimināli ir jaunieti padzīt no kādas grupas.

Katram sabiedrībā nepieciešams būt tādam, kuram visi tic. Mēs no bērniem gaidām, ka viņam veiksies atbilstoši viņa spējām. Nav atbalsta no pieaugušajiem, bet didaktiskas norādes, ko un kā jādara. Skolai ir milzīga nozīme, tā dara lielu darbu, ja bērnam nav ģimenes atbalsta, viņam atbalsts jāsaņem skolā. Jāatzīst pozitīva uzvedība tad, kad viss ir kārtībā, tad jābūt pastiprinātam pozitīvam atbalstam.

"Es pats esmu bijis tāda jaunieša ādā – kurš maldās pa pasauli pazaudējies, kuram nekas nesanāk. Vai jaunietis ies uz kori? Neies.

Ir jābūt kādam, kurš pasaka, ka tev kaut kas sanāks, ne vienmēr tie būs vecāki.

Zīmēšana mani izglāba. Es biju nenormāli kautrīgs, es nevarēju nevienu uzrunāt ar savām problēmām," savus pusaudža gadus raksturo grafiti mākslinieks Matīss Maksimovs.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Pats galvenais ir piesaiste – kontakts ar cilvēku. Ir daļa jauniešu, kas piedzīvo traģiskus dzīves apstākļus ģimenē, no viņiem daļa izaug veselīgi un veiksmīgi. Secināts, ka tie ir cilvēki, kam bija kaut tikai viena atbalsta persona. Pat tad, ja jaunietim ir ļoti slikti, pieaugušajiem, vecākiem jāpaliek stingri savās lomās.

Vecākam jādara trīs lietas – jāmīl bērns, jāliek robežas, jārāda sakarīgs paraugs.

Jauniešiem atrast ārpusskolas nodarbības ir iespējams. "Pieaugušie cer, ka jaunieši paši izvēlēsies kādas aktivitātes un pieteiksies, nē, tas jādara vecākiem," skaidroja Elbakjans.

Maksimovs uzsvēra, ka iespējas jauniešiem šodien ir ļoti daudz. Tam, kas atbildīgs par bērnu, būtu jāieklausās bērnā, lai saprastu, ko bērns pats patiesi vēlas darīt. Atslēga bērna dzīvē – cilvēks, kurš patiesi bērnā ieklausās.

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS DOD PIECI MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
  • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
  • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
  • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
  • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
  • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
  • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
  • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti