Kā labāk dzīvot

Ar ieguldījumiem vērtspapīros Latvijā nodarbojas salīdzinoši maz cilvēku

Kā labāk dzīvot

Kā Latvijā sokas ar tiešsaistes pakalpojumu pielāgošanu cilvēkiem ar invaliditāti

Šokolāde labvēlīgi ietekmē veselību: cik daudz to ēst un kādu izvēlēties

Cik daudz šokolādes dienā drīkst apēst? Skaidro diētas ārsts

Kvalitatīvā tumšā šokolāde, kuras sastāvā ir vismaz 70–80% kakao pulvera, nelielās devās var būt katra cilvēka ikdienas sastāvdaļa. Ar piena šokolādi gan aizrauties nevajadzētu, jo tai pievienotā cukura un piena tauku dēļ to ir viegli apēst pārāk lielos daudzumos, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Diētas ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, diētas ārsts Andis Brēmanis.

Šokolādi gatavo no kakao pulvera, ko iegūst no kakao pupiņām, un kakao sviesta. Atkarībā no vēlamās garšas, kakao pulvera daudzums šokolādē atšķiras. Piemēram, baltajā šokolādē kakao pulvera nav vispār, tajā ir tikai kakao sviests, skaidroja Pūres šokolādes muzeja gide Madara Mieze. 

"Kakao pulverī ir tās lielās vērtības, kas ir gan antioksidanti, gan teobromīns, gan mazākā mērā kofeīns un tamlīdzīgi. Teobromīns ir līdzīgs kofeīnam, bet ne tik, kā saka, strauji dod enerģiju. Kofeīnu ir iespējams dozēt tā, ka jau sākas mandrāža. Ar teobromīnu tik viegli to nav dabūt," stāstīja Brēmanis.

Tumšā šokolāde sākas vismaz no 54% kakao pulvera saturā. Jo tumšāka šokolāde, jo vairāk kakao pulvera, jo veselīgāka tā ir. Vienīgais kreņķis – tā ir rūgtāka. 

"Lai to specifiski rūgto garšu mazinātu, ar cukuru un pienu kombinējot, mēs varam dabūt to, ka 200 gramu šokolādes tāfelīti sadalām uz pusēm, apsēžamies un lēnā garā mierīgi nograužam. Pamēģiniet melno šokolādi nograuzt tik daudz! Neizdosies!

Jo piena šokolādē kakao sastāvs ir vairs tikai 30%, vairāk ir piedevu, kas arī rada problēmas, par kurām mēs parasti runājam un kuru dēļ šokolādi nevajag daudz ēst," norādīja Brēmanis.

Pārējās sastāvdaļas galvenokārt ir cukurs lielā daudzumā un piena tauki – viegli asimilējami tauki, kas ir labs enerģijas avots pie lielas fiziskas slodzes, bet, ja slodzes nav, tad tie viegli uzkrājas organismā. 

Ja cilvēks nestrādā fizisku darbu un nenodarbojas aktīvi ar sportu, bet tikai veic ap 8000 soļu dienā, var apēst vienu vai divas piena šokolādes konfektes dienā, vērtēja Brēmanis, bet vairāk nevajadzētu. 

"Šokolādei jāpieiet kā našķim, tā nebūs ikdienas pamata pārtikas produkts. Tā var būt nelielās devās arī kā ikdienas sastāvdaļa, bet tas nebūs pamatēdiens nekādā gadījumā. Kā papildinājums – ļoti jauks," pauda Brēmanis. 

Ārsts saviem pacientiem ierasti saka, ka no tumšās šokolādes viņu rīcībā ir viena rindiņa dienā, bet šokolādes sastāvā jābūt vismaz 70–80% kakao. Tie ir apmēram 20 grami kvalitatīvas, tumšās šokolādes dienā, ko droši var nobaudīt. 

Piemēram, ir ļoti jauki, ja cilvēks, no rīta dzerot kafiju vai tēju bez cukura, tai klāt apēd tumšās šokolādes gabaliņu. Protams, var apēst arī vairāk, ja dzīvesveids ir pietiekami aktīvs un nav liekā svara problēmu, stāstīja Brēmanis. 

Kā sevi ierobežot, lai nepatērētu pārāk daudz piena šokolādes, kas ir mazāk kvalitatīva? Viena iespēja – šādu šokolādi nepirkt vispār, otra – pakāpeniski paaugstināt "rūgtuma procentus" un pieradināt sevi pie tumšās šokolādes garšas.

"Garšas īpašības mainās. Ja apzināti sākat lietot biežāk tumšo, melno, riktīgo šokolādi, ar 70 un vairāk procentiem, pirmajā reizē šķiet – ārprāts, kā kaut ko tik rūgtu var ieēst, bet pamazām, pamazām garšas sajūta nostiprinās," sacīja Brēmanis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti