Panorāma

"Akadēmiskās konsultācijas" vai gatavu referātu tirgošana?

Panorāma

ES, Krievijas un Ukrainas Berlīnes sarunu aizkulises

Uzturlīdzekļus nemaksātājus grib publiski kaunināt

Māmiņas skeptiskas par alimentu nemaksātāju publisku kaunināšanu; valsts optimistikāka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijā ir reģistrēti vairāk kā 28 000 uzturlīdzekļu jeb alimentu nemaksātāji, un viņu skaits ik gadu pieaug par 1500, bet kopējais parāds jau pārsniedz 100 miljonus eiro. Šobrīd Saeima lemj, vai nav laiks ķerties klāt radikālākām metodēm – parādnieku publiskas kaunināšanas.

Gadu gaitā izskanējis daudz ideju kā piespiest uzturlīdzekļu nemaksātājus rūpēties par saviem bērniem, sākot no nelaišanas ārā no valsts un beidzot ar aizliegumu braukt ar automašīnu. Eksotiskākās no šīm idejām gan dzīvē tā arī nav ieviestas, bet tagad pienākusi kārta jaunai iecerei – Saeima spriež, vai alimentu nemaksātāju vārdi un uzvārdi būtu jāpublicē internetā, cerībā, ka šāda kaunināšana nostrādās. Eksperti šādu ieceri vērtē visnotaļ atzinīgi.

"Ārvalstu pieredze konkrēti ir igauņiem, kur mājaslapā tiesu izpildītāju var redzēt visus Igaunijas uzturlīdzekļu nemaksātājus ar personas kodiem un parādu apmēru. Runājot ar igauņu kolēģiem, protams, jā, parādoties šādam sarakstam bija vesela virkne personu, kuri nevēlējās tur nokļūt, kuri nokārtoja saistības," saka Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis.

Viņš norāda, ka vidējais uzturlīdzekļu nemaksātājs ir jauns, darbspējīgs viena bērna tēvs. Tas ļauj secināt, ka lielā daļā gadījumu šie vīrieši nevis nespēj samaksāt, bet gan ļaunprātīgi izvairās no alimentu maksāšanas.

Tikmēr mātes, kuras ar šādiem parādniekiem jau gadiem nocīnījušās tiesās, nav optimistiski noskaņotas.

"Ja viņš negrib maksāt, viņš nemaksās. Un viņam vienalga vai internetā vai uz reklāmas staba to uzrakstīs," saka kāda sieviete. Viņai piekrīt vēl viena māmiņa. "Manuprāt, nē. Ja viņi negrib maksāt, viņi arī nemaksās," piebilstot, ka kauns viņam nebūšot, jo apkārtējie jau tāpat zina, ka vīrietis alimentus nemaksā.

Jau šobrīd uzturlīdzekļu nemaksātājiem ir noteikti vairāki ierobežojumi, piemēram, viņiem var liegt brīvi rīkoties ar nekustamo īpašumu vai apķīlāt uzņēmumu kapitāldaļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti