ES, Krievija un Ukraina vienojas par gāzes piegādēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Aizejošā Eiropas Komisija, kurai Žozē Manuela Barrozu vadībā piektdien ir pēdējā darba diena, tomēr savā kontā varēs ierakstīt ilgi un grūti tapušo vienošanos par Krievijas gāzes piegādi Ukrainai. Tas pēc būtības nozīmē – ka arī Eiropai gāzes piegāde šoziem nebūs traucēta. 

Pēc septiņiem sarunu raundiem, kas ilga pusgadu, beidzot panākta vienošanās par Krievijas gāzes pagaidu piegādi Ukrainai un darījuma summa ir 4,6 miljardi dolāru.

Vienošanās paredz, ka  līdz gada beigām Ukraina samaksās daļu sava parāda Krievijai par iepriekš saņemto gāzi, bet par parāda lielumu nākampavasar tiks spriests Stokholmas šķīrējtiesā.

Saskaņā ar panākto vienošanos Krievija garantē dabasgāzes piegādes Ukrainai līdz nākamā gada martam.

Savukārt Ukraina apņemas samaksāt visus parādus par saņemto kurināmo. Tas nozīmē, ka arī citām Eiropas valstīm nav jāuztraucas par gāzes saņemšanu, jo oficiālā Kijeva neliks šķēršļus tās tranzītam.

Kopējā darījuma summa ir apmēram 3,5 miljardi eiro. Nedaudz vairāk par miljardu eiro Ukraina samaksās nekavējoši, bet atlikusī summa tiks pārskaitīta līdz gada beigām - informēja ES enerģētikas komisārs Ginters Etingers.

Jaunā vienošanās jeb tā dēvētā “ziemas pakete” nosaka, ka Ukraina maksās par gāzi pirms tās saņemšanas un maksai varēs izmantot gan Eiropas savienības iepriekš jau piešķirto naudu, gan arī aizņēmumu no Starptautiskā Valūtas fonda. Ņemot vērā to, ka šobrīd pasaulē pazeminās naftas cenas, arī gāzes cena, par kādu Krievija Ukrainai gāzi pārdos ir mazliet zemāka nekā izskanējis iepriekš. 

Sarunu gaitā Krievija centās panākt, lai ES garantētu Ukrainas maksājumus, tomēr kā piektdien preses konferencē uzsvēra EK pārstāve - ES nav uzņēmusies nekādas papildu finanšu saistības. 

Ziņots, ka vēl naktī no trešdienas uz ceturtdienu notikušās sarunas beidzās nesekmīgi. Tobrīd galvenais klupšanas akmens bija Krievijas prasība ES nodrošināt savus finanšu resursus, ja Ukrainai nebūs naudas par ko samaksāt.

Krievija jūnijā pārtrauca gāzes piegādes Ukrainai, šādu lēmumu skaidrojot ar Ukrainas parādiem. Toreiz Krievijas un Ukrainas pārstāvjiem atkal neizdevās vienoties par energoresursu līgumiem. Decembrī, kad toreizējais prezidents Viktors Janukovičs nolēma neparakstīt asociācijas līgumu ar ES, Krievija samazināja gāzes piegādes cenu Ukrainai no 400 līdz 268 dolāriem par 1000 kubikmetru. Pēc Janukoviča gāšanas Krievija paaugstināja gāzes piegādes cenas Ukrainai no 268 dolāriem par 1000 kubikmetriem līdz 485 dolāriem, skaidrojot to ar iepriekšējo atlaižu atcelšanu.

Jūnijā notikušās sarunas starp Krievijas kompāniju „Gazprom” un ukraiņu „Naftogaz” noslēgušās bez progresa. EK piedāvāto kompromisa variantu, kas paredzēja par aptuveni trešdaļu zemāku cenu, nekā pieprasa „Gazprom” (326 dolārus par 1000 kubikmetru), Krievijas pārstāvji noraidīja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd
Treneris Vītoliņš nosauc sastāvu hokeja valstsvienības ceļojumam uz pasaules čempionātu
Treneris Vītoliņš nosauc sastāvu hokeja valstsvienības ceļojumam uz pasaules čempionātu

Vairāk