Kāpēc vakaros nenāk miegs, bet no rīta nāk? Bērni jautā, speciālisti atbild

Maijs mums ir veselības mēnesis - speciālisti atbild uz bērnu jautājumiem par veselību un ķermeni.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem - Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.

Jautājums: Kāpēc vakaros nenāk miegs, bet no rīta nāk?

Atbild miega speciāliste, pediatre Marta Celmiņa

Katram no mums ir nepieciešams miegs – citam vairāk, citam mazāk. Pavisam mazi bērniņi (tikko piedzimuši) guļ daudz – līdz pat 17–18 stundas. Sanāk, ka viņi guļ gandrīz visu dienu! Sākot iet bērnudārzā, smadzenēm vajag jau mazāk miega (apmēram 10–13 stundas), bet, sākot skolu – 9–11 stundas. Varbūt esi pamanījis, ka vecmāmiņa un vectētiņš guļ pavisam maz? Viņiem dažkārt var pietikt tikai ar 5–7 stundām miega.
 
Kādēļ bērniem nepieciešams vairāk gulēt, bet pieaugušajiem – mazāk? Miega laikā notiek dažādas izmaiņas – piemēram, tu audz lielāks un spēcīgāks. Miega laikā tavas smadzenes arī "pa plauktiņiem" saliek pa dienu iemācīto. Pieaugušajiem vairs nav tik daudz jāaug, tādēļ viņi guļ mazāk.
 
To, kad mēs gribam gulēt un celties, nosaka dažādi faktori – piemēram, "iekšējais pulkstenis", gaisma, temperatūra, ēdiens, tavas nodarbes pirms miega. Tie var sadarboties un viens otram palīdzēt, bet var arī cits citam traucēt.

Mums katram smadzenēs ir tāda īpaša vieta, kas strādā kā "iekšējais pulkstenis" un nosaka, kad gribam iet gulēt, kad gribam celties un kad gribam ēst. Dažkārt šis "iekšējais pulkstenis" var darboties nepareizi. Piemēram, ja vecāki saka iet gulēt deviņos vakarā, bet tev miegs nāk tikai vēlāk vakarā – teiksim, vienpadsmitos, tas nozīmē, ka tavs iekšējais pulkstenis ir "aizkavējies". Tas ir – tavas smadzenes tev liek iet gulēt vēlāk, un tādēļ arī gribas vēlāk celties. Šāda iekšējā pulksteņa nobīde biežāk ir lielāko klašu skolēniem.

Ja pēc skolas ir vēl kādi pulciņi, tad jāpilda mājasdarbi, pēc tam gribas vēl padarīt kaut ko interesantu (piemēram, paskatīties TikTok vai parunāties ar draugiem), tad tavām smadzenēm ir interesanti un aizmirstas, ka jāiet gulēt. Ja skaties TV vai lieto viedierīces, tad tavas acis arī pašā vakarā redz pārāk daudz gaismas. Acis nodod ziņu smadzenēm, ka vēl ir pārāk agrs, lai dotos pie miera.

Atceries, cik daudz stundu katru dienu jāguļ! Ja gulēt aiziesi pārāk vēlu, tad no rīta būs grūti piecelties, jo smadzenes vēl pieprasīs miegu, kas viņām pienākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti