Ārpus ētera
Mareks Matisons: Jaunlatviešu adrese - Kalpaka bulvārī 4

Ar pasākumu, klātesot Valsts augstākajām amatpersonām 13.septembrī atklāts Latvijas Universitātes un "Microsoft" inovāciju centrs (LUMIC) Baltijā. Klātesot Raimondam Vējonim, Mārim Kučinskim un citiem laicīgās varas atspulgiem, ar runājošiem Raiņa un Krišjāņa Barona krūšutēliem – šis varētu atgādināt smalku performanci, taču universitātes kontekstā notikums ilgtermiņā pielīdzināms Morberga veltījumam augstskolai.

JRT izrādes «Marķīze de Sada» apskats: Greizie spoguļi

Ja pietiek drosmes ielūkoties greizajos spoguļos, nebaidoties savu (div)dabu ieraudzīt ne tajā glaimojošākajā gaismā, vērts redzēt Jaunā Rīgas teātra (JRT) pirmo “darinājumu” sezonas un pagaidu spēles telpas atvēršanai – režisora Alvja Hermaņa iestudēto vizuāli valdzinošo izrādi “Marķīze de Sada”. Tā asina maņas un izaicina domas, atgādinot, ka visa sākums un beigas esam mēs katrs pats.

Atis Klimovičs: Domāsim nopietnāk par saviem bruņotajiem spēkiem

Laiks pierast pie domas, ka nāciju, valstu kopdzīvē neiztikt bez noteiktām drošības garantijām, bez spēku līdzsvara, bez izdevumiem militārajai sfērai un bez savu bruņoto spēku uzturēšanas. Tagad pret šādu apgalvojumu grūti iebilst, lai gan vēl nesen, pirms nieka desmit gadiem, varēja šķist savādāk.

Atis Klimovičs: Krievijas plāns Donbasā – miglas pūšana acīs

Krievijas sagatavotais un piedāvātais plāns ANO miera uzturēšanas kontingenta ievešanai Donbasā nav nekas jauns Kremļa piedāvājumā, bet gan starptautiskās sabiedrības (galvenokārt Rietumu) maldināšanai domāts kontrolšāviens, ja nu tā pēkšņi ļausies piemānīties un iekritīs krievu stratēģu izliktajās lamatās. Izskatās taču gluži labi, jo, lūk, valsts, ko Kijeva apsūdz agresijā un tās slēpšanā, piedāvā plānu mieram.

Ansis Egle: EXPO ir noslēdzies. Lai dzīvo EXPO!

Tas brīdis ir klāt. Pirms trim mēnešiem tas šķita kā bezgalība - un to teica daudzi kolēģi, bet šodien tā ir realitāte. Sapnis ir izsapņots un pieredze ir gūta. Katrs kaut ko ir ieguvis - draugus, zināšanas, kontaktus, iespējas - pat nevar visas šīs lietas uzskaitīt tādā īsā bloga ierakstā. Lai vai kas tas būtu katram - tā ir vērtība, ko par naudu nopirkt nevar. Kaut kas, kas ir pašu paveikts, un to neviens tev nevar atņemt.

Video blogs: Kas īsti ir atvasara un kad to gaidīt?

Versiju par to, kas ir atvasara, ir daudz. Esmu dzirdējis versijas, ka atvasara ir tikai oktobrī, taču daļai cilvēku atvasara ir šīs siltās dienas, ko piedzīvojam pašlaik. Vēl lielāks pārsteigums atklājas, paskatoties vārdnīcā. Kas un kad ir atvasara, plašāk video:

Mareks Matisons: Sapņos par Latvijas «ceļa karti» jaunuzņēmumu forumos

Kāda bija Telaviva šajās dienās, jaunuzņēmumu pasākumos, ikdienā un gaismām atmirdzot Izraēlas debesīs? Esmu lidostas termināla burzmā, un noformulēt domas šorīt šķiet sevišķi viegli, jo īpaši tādēļ, ka tikko esmu pārlapojis Latvijas ziņas tīmekļa vietnēs un draugu sociālo mediju platformu vidē.

Mareks Matisons: Stārtapu gēns tiešām «dzīvo» starp Telavivas cilvēkiem

Noslēdzas pirmā diena, kad Telavivu jau atkal pieskandinājis “DLD Inovāciju festivāls” – šis pasaules daļas nozīmīgākais jaunuzņēmumu forums ar tūkstošiem viesu, izciliem runātājiem jaunuzņēmumu demonstrāciju stendos un visu to, ko varētu sagaidīt no pasākuma, kas notiek vietā X, laikā Y.

Atis Klimovičs: Simt gados draudi nav pazuduši

Krievijas un Baltkrievijas armiju mācību "Zapad-2017" vērtējumos tikpat kā nav dzirdēts kaut kas vairāk par lietas tehnisko jeb militāro pusi, taču tās derīgi apskatīt arī ilgākā vēsturiskā kontekstā. To izdarot, var noskaidrot, ka Kremļa īpašā “firmas” zīme allaž bijusi melīga un agresīva politika pret saviem kaimiņiem.

Ansis Egle: EXPO rekordi

Jā - nekad nevarēju iedomāties, ka nāksies šādās kategorijās par šo domāt un rakstīt, bet fakti ir. Un tie liecina par dažādiem rekordiem. Piemēram - Latvijas paviljona viesu apmeklējuma rekords ir fiksēts svētdien, 3. septembrī. Kopumā šajā dienā mūsu paviljonu apmeklēja 7855 cilvēki. Tas ir patīkami.

Kārlis Dagilis: Teniss Ņujorkā - milzu tribīnes, grila dūmi un Sevastovas asaras

Ar stabilu sniegumu visas sezonas garumā Anastasijas Sevastovas iespētais šī gada ASV atklātajā tenisa čempionātā nav pārsteigums. Jau otro gadu viņa turnīra astotdaļfinālā pieveica izteiktu favorīti - pērn Garbīni Mugurusu, bet šogad - diskvalifikāciju izcietušo Mariju Šarapovu. Pilnīgi iespējama bija arī viņas iekļūšana pusfinālā, un tas būtu tikai pelnīti. Diemžēl pēdējās piecās izšķirošā taibreika izspēlēs Slouna Stīvensa nospēlēja precīzāk.

Mareks Matisons: Telavivā rosina uz finalizētu izglītību arī IKT jomā

Telavivā un, kā saka zinātāji, arī visā Izraēlā, nekas nav gluži tā, kā izskatās. Iekšiņa un āriņa – jūs pilnīgi droši varat sastapt kādu multimiljardu uzņēmuma direktoru T kreklā un šortos ripinām cauri pilsētas sastrēgumiem uz apskretuša elektrovelosipēda ar tikpat lielu ticamību, kā sastaptais “smalkais uzvalks” var izrādīties viszemākā posma riska kapitāla kompānijas klerks, taču vizītkarti rotā tituls “viceprezidents jaunuzņēmumu jautājumos”. Tikpat labi autobuss var neapstāties pieturā, kurā vīd tā numurs, un izvēlēties ripot dažus simtus metrus tālāk, tāpat kāds pārdevējs var izdot citādu atlikumu nekā jums pienāktos un tā tālāk, tā turpinot.

Mareks Matisons: Telaviva - jaunuzņēmumu pilsēta - karuselis

Telavivas siltā septembra nakts, kad pilsētas centra krodziņos 23.00 vēl tikai sāk mutuļot ļaužu čala, ir tipiska tās sauklim “Non Stop City” (pilsēta nebeidzamā kustībā – aut.). Divas dienas – 6. un 7. septembrī - šeit norisināsies reģionā vērienīgākā jaunuzņēmumu konference – stārtapu forums “DLD Telaviva”.

Māris Rīmenis: Latvijas sieviešu tenisa fenomens turpinās

Jau trešo reizi šogad kādā no pasaulē četriem lielākajiem tenisa turnīriem vismaz viena mūsu tenisiste tikusi līdz ceturtdaļfinālam. Pieskaitot vēl beidzamo turnīru ”US Open” pērnajā rudenī – četras reizes no piecām! Tik tiešām fantastisks sasniegums tik mazai un ne tik bagātai valstij kā Latvija. Arī šogad ”US Open” labāk veicies Anastasijai Sevastovai, kamēr Aļona Ostapenko izstājusies trešajā kārtā.

Aiga Pelane: Politiskie kāposti un gurķi

Šī nebūt nav pirmā reize, kad Latvijā tiek apspriesta iespēja samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārtikas produktiem. Taču šī varētu būt pirmā reize, kad tas reāli arī varētu notikt. Nāk vēlēšanas, un tautai vajag iepriecinājumu. Kāpēc lai tas nebūtu lētāku kartupeļu un kāpostu veidā? Tiesa, šādi politiski lēmumi ne vienmēr ilgtermiņā izrādās ekonomiski pozitīvi noturīgi, jo tā vien gribas atgādināt – mīļie cilvēki, Latvijā cenas nenosaka valsts, bet gan tirgus! Turklāt ne tikai iekšējais, bet arī ārpus Latvijas robežām.

Ansis Egle: EXPO - nākotnes enerģijas tehnoloģijas

Lai gan Rīgā vasara turpinās ar mainīgiem panākumiem, Astanā vasara rit pilnā sparā. Varbūt izņemot 11. augustu, kad Šveices Nacionālajā dienā iestājās stindzinošs aukstums +11°. Kā ironizēja dalībnieki - Alpu aukstais vējš bija pagodinājis izstādes viesus ar savu klātbūtni.