Ārpus Rīgas

Plānotajā riepu dedzinātavā Strūžānos konstatē bituma noplūdi

Ārpus Rīgas

Vecpiebalgas bitenieks: Pavasara medus raža rekordagra, tālāko grūti paredzēt

Par skolēnu skaitu Kuldīgas pusē

Vārme - spēcīga vietējā kopiena, tad arī skola pastāv

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Skolu tīkla optimizācijas process turpinās. Kamēr vienā pagastā skolēnu  skaits sarūk līdz minimumam un skola ir jāslēdz, citos skolēnu skaits nemazinās un pārsniedz simtu. Tāds piemērs ir Kuldīgas novada Vārmes pagastā, kur šogad plānots labiekārtot skolas apkārtni un izbūvēt celiņus.

Pie Vārmes pamatskolas bērnudārza koši zied rožu un lavandu dobe,  turpat netālu rušinās dārzniece un ābeļu dārzā briest jaunā raža. Vārmes centrā bērni vizinās ar velosipēdiem. Šī aina liek domāt, ka šajā vietā lauku skolu slēgšanas draudi gājuši secen. Skolas direktore Agita Grāvere-Prenclava, kura nesen sākusi strādāt skolā, spriež, ka viena no Vārmes priekšrocībām ir spēcīgā vietējā kopiena - cilvēki, darba vietu tuvums Kuldīgā un  lauku saimniecības arī pašā pagastā:

„Es uzskatu, ka mums skolā ir daudz bērnu. Mums kopā ar pirmsskolu ir 149 bērni. Ir arī rotaļu grupa, kas ir labi apmeklēta. 109 bērni ir tieši skolā. Lauku skolai tas ir ļoti labs rādītājs, jo Kuldīgas novadā citās lauku skolās bērnu skaits nesasniedz simtu.”

Skolas saimnieks Māris Skaldis ar lepnumu izrāda saimniecību un stāsta par padarītajiem darbiem, gan modernizējot katlu māju, gan cenšoties saglabāt vēsturiskās vērtības senajā barona pils ēkā.

Šajā vasarā iecerēts labiekārtot skolas apkārtni. Projektu 27 tūkstošu eiro apmērā atbalstījis Lauku atbalsta dienests. Trīs tūkstošus piešķīrusi pašvaldība.

„Mēs šogad te veiksim dažādus rekonstrukcijas darbus, sākot ar gājēju taku, lai pašiem būtu patīkami un bērnu varētu justies droši. Bērni tagad iet kopā ar garāmbraucošām mašīnām. Izliksim, ar šķelto dekoratīvo bruģīti, taka turpināsies līdz sporta hallei,” saka  skolas saimnieks.

2009. gadā, kad izveidojās Kuldīgas novads, tika veikta skolu tīkla optimizācija, līdz ar to tika slēgtas vairākas lauku skolas vai arī skaitliski mazākās pārtapa par skolu filiālēm. Tāds modelis darbojas līdz šodienai, kad pašvaldībām atkal jāpārskata skolu tīkls, norāda Kuldīgas novada pašvaldības Izglītības nodaļas vadītāja Santa Dubure:

„Ja mēs runājam par pagasta skolām, tad novadā plānveidīgi tās nav paredzēts slēgt, bet atsevišķos gadījumos deputāti pieņem šādu lēmumu, ja skolēnu skaits neatbilst tam, lai varētu nodrošināt mācību procesu. Tā no šī mācību gada vairs nestrādā filiāle Basos. Pagaidām citas skolas nav slēgtas, bet nav noslēpums, ka skolēnu skaits šajās kolās samazinās.” 

Tā, piemēram, Rendā darbojas 2. vidusskolas filiāle, saka Santa Dubure:

„Filiāle nav slēgta, bet esam fakta priekšā, ka skolēnu skaits samazinās. No 1. septembra vairs nemācās bērni skolas vecumā, bet turpina strādāt pirmsskolas grupas. Tas ir pašvaldības uzstādījums - mazajiem bērniem ir jārod iespējas nodrošināt pirmsskolu iespējami tuvāk dzīves vietai. ”

Pašlaik Kuldīgas novadā lauku teritorijās  darbojas sešas pamatskolas un vēl trīs pagastos atrodas skolu filiāles. Jāpiebilst, ka šobrīd  Kuldīgas novadā tiek meklēti trīs skolu direktori - Vilgālē, Kabilē un Turlavā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti