VARAM un Ikšķiles domstarpības uzjunda diskusiju par iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanas formām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lēmums apturēt Ikšķiles novada domes rīkoto iedzīvotāju aptauju par administratīvi teritoriālo reformu uzjundījis diskusijas par to, kā juridiski korekti noskaidrot iedzīvotāju viedokli par viņiem būtiskiem jautājumiem. Opozīcijā esošajā Zaļo un Zemnieku savienībā ietilpstošā Latvijas Zemnieku savienība uz VARAM vēršanos pret Ikšķiles domi reaģējusi ar aicinājumu iedzīvotāju aptaujas par reformas piedāvājumu rīkot visās pašvaldībās.  

ĪSUMĀ:

  • Pēc VARAM lēmuma apturēt aptauju Ikšķiles dome pieņēma jaunas aptaujas vadlīnijas.
  • Vairākas citas pašvaldības arī grib rīkot aptaujas par novadu reformu.
  • Latvijas Zemnieku savienība aicina aptaujas rīkot visās pašvaldībās.
  • Pašvaldību savienība: Iedzīvotājiem jāļauj izteikt savu viedokli.
  • Ministrs Pūce: Iedzīvotāju viedoklis ir svarīgs, bet tam jāatrod juridiski korekta forma.
  • VARAM: Atbilstoši ST spriedumam pirms 10 gadiem – reforma Saeimas kompetencē.
  • Bijušais ST tiesnesis Kūtris: Spriedumā norādīts arī uz nepieciešamību iesaistīt iedzīvotājus.
  • Kūtris: Likumā gan nav teikts, kā to darīt. Ideāli būtu referenduma forma.

Reaģējot uz vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par!”) lēmumu apturēt Ikšķiles domes iedzīvotāju aptauju, pamatojoties ar argumentu, ka ir pārkāptas normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību tiesības, Ikšķiles dome šīs nedēļas sākumā ārkārtas sēdē pieņēmusi jaunas vadlīnijas iedzīvotāju aptaujas norisei.

Apņēmības pilnas rīkot iedzīvotāju aptaujas ir vairākas citas vietvaras, piemēram, Ozolniekos, Aglonā un Rugājos.

Tikmēr Latvijas Zemnieku savienība nākusi klajā ar aicinājumu iedzīvotāju aptaujas rīkot visos novados.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis uzsvēra, ka “tomēr iedzīvotājiem, ja ir vēlme paust savu viedokli, ir jāatļauj izteikties. Te nav runa par „par” vai „pret”, bet vienkārši, lai iedzīvotājiem būtu iespēja pateikt.”

VARAM un Ikšķiles domstarpības uzjunda diskusiju par iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanas formām
00:00 / 03:46
Lejuplādēt
Pūce savukārt apgalvo, ka vēršanās pret Ikšķiles novada domes izsludināto iedzīvotāju aptauju nebūt nav vēršanās pret iedzīvotāju iesaisti administratīvi teritoriālās reformas piedāvājuma apspriešanā. Tomēr esot nepieciešams atrast juridiski korektu formu.

“Pašvaldības kā publisko tiesību personas ir tiesīgas darīt tikai to, ko likums tieši atļauj. Un mēs kā ministrija esam teikuši, ka iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana ir svarīga un tas ir jādara, un likums paredz formas.

Tā ir sabiedriskā apspriešana, var rīkot socioloģiskās aptaujas un, galu galā, var rīkot arī iedzīvotāju sapulces,” skaidroja Pūce.

Paziņojumā par Ikšķilē rīkotās iedzīvotāju aptaujas nolikuma atcelšanu ministrija atsaucas uz pirms desmit gadiem pieņemto Satversmes tiesas spriedumu, kas tapa pēc tam, kad Vecpiebalgas pagasta padome bija vērsusies tiesā par iepriekšējo novadu reformas piedāvājumu.

Ministrija norādījusi, ka, atbilstoši šim spriedumam, reforma ir likumdevēja, proti, Saeimas kompetencē.

Tikmēr bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, kurš pērn notikušajās vēlēšanās kandidēja no ZZS saraksta, uzsver, ka pirms desmit gadiem pieņemtā sprieduma astotajā punktā norādīts arī uz nepieciešamību iesaistīt iedzīvotājus.

„Tur ir runāts par Pašvaldību hartas 5. pantu, kur ir uzsvērts, ka nepieciešama, obligāti nepieciešama konsultēšanās ar vietējo kopienu. Arī tad, kad likumdevējs lemj par administratīvi teritoriālo reformu, kas ir jālemj likumdevējam, jo katra pašvaldība nevarētu lemt par to nekoordinēti, ir obligāti nepieciešama šī konsultēšanās. Likums nav noteicis formu, kā šai konsultācijai būtu jānotiek.

 Ideāli būtu referenduma forma, bet likums mums tāds nav. Pat par konsultatīviem referendumiem,” atzina Kūtris.

Par Vietējo pašvaldību referendumu likuma pieņemšanu tiek diskutēts jau kopš 11. Saeimas. Pašreizējā Saeima to pārņēma no 12. Saeimas, taču likums arvien vēl nav pieņemts pat otrajā lasījumā. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš šim likumam noslēdzās tikai trešdien, 1.maijā.

KONTEKSTS:

Ikšķiles novada dome 29. aprīlī par spīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iebildumiem tomēr izsludināja iedzīvotāju aptauju par novada nākotni reformas kontekstā.  Ministrija iepriekš Ikšķiles lēmumu par aptauju apturēja kā pretlikumīgu, jo aptauja “pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā”.

VARAM izstrādātajā novadu reformas piedāvājumā Ikšķiles novadu plānots iekļaut Ogres novadā. 

Kopumā reformā pašvaldību skaitu plānots samazināt no 119 līdz 35, no kurām republikas pilsētas būs divas – Rīga un Jūrmala. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti