Uz Engures ezera atrasta 21, iespējams, no Āfrikas cūku mēra nobeigusies mežacūka

Pirms divām dienām, dodoties slidot uz Engures ezeru Mērsraga novada Ķipatos, bērni uzgājuši beigtas meža cūkas, par ko  ziņojuši vecākiem un vecāki – Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Kāpēc mežacūkas nobeigušās, būs zināms pēc analīžu rezultātu saņemšanas, tomēr speciālisti atzīst – visticamāk, iemesls ir Āfrikas cūku mēris (ĀCM).

Engures ezera krastā paveras baiss skats, tika atrastas 21 meža cūkas atliekas, 18 no tām bijušas uz ezera, jo no niedrēm veido sev siltu patvērumu. Atliekas liecina, ka tur atradušās ilgāku laiku, pat vairāk nekā mēnesi, jo tās pamatīgi iesalušas ledū. Par ilgstošo atlieku esamību uz ezera liecina arī to stāvoklis, jo redzams, ka putni un mazie plēsēji savu darbu tur jau veikuši.

„Mežus jau visapkārt cērt un tur jau tas traucējums ir lielāks nekā šeit niedrēs. Šeit niedrēs jau neviens viņas īsti neaiztiek. Šeit nav arī, teiksim, suņu, mazāk ir mazo plēsēju, vilku mazāk. Tā kā cūkas jau atrod sev vietu,” stāstīja mednieku un makšķernieku biedrības “Nurme” valdes loceklis Aigars Šteinbergs.

Svētdien, 12.februārī, no liemeņiem paņemto analīžu rezultāti būs zināmi trešdien, 15.februārī, bet speciālisti ir pārliecināti, ka tiem tiks konstatēts Āfrikas cūku mēris. Lai gan pastāv iespēja, ka dzīvnieki un putni, kuri pārtikuši no šiem liemeņiem, slimā dzīvnieka kaulus varētu pārnest uz citu vietu, joprojām lielākie slimību pārnēsātāji ir paši dzīvnieki un higiēnas neievērošana medību laikā.

Dzinējmedību sezona ir pagarināta vēl līdz februāra beigām, lai gan, ja nav sniega, mednieki izvēlas uz medībām neiet. Speciālisti iesaka medniekiem doties apsekot savas medību teritorijas, jo viņiem ir zināmas vietas, kur meža cūkas visbiežāk uzturas. Šobrīd laika apstākļi ir piemērotākie liemeņu savākšanai un uzturēšanai, līdz tiek sagaidīti analīžu rezultāti, skaidroja PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda.

Joprojām saimniecībās ir jāievēro stingri biodrošības noteikumi, jo katras mazākās nianses neievērošana var ienest slimību saimniecībā. Šajā gadā Āfrikas cūku mēris Latvijā konstatēts 177 meža cūkām 40 novadu 61 pagastā.

Ziņots, ka šogad nācies izkaut vairākus tūkstošus mājas cūku, saimniecībā Salaspilī ir 10 000 cūku, kuras nu vajadzēs nokaut.

Iepriekš plašu rezonansi izpelnījās Āfrikas cūku mēra uzliesmojums Krimuldas fermā "Rukas", kur nācās likvidēja vairāk nekā 5000 cūkas. Slimība šajā saimniecībā cūkkopjiem bija liels pārsteigums un šoks, jo fermā bija augsts biodrošības līmenis. Saimniecībā notika Eiropas Komisijas organizētās mācības par biodrošību.

10 komentāri
informētais
Gaidiet tagad vietējie ļautiņi mēri savās kūtiņās kopā ar PVD kakliem. Nebūs jums savas cūciņas ēst.
*
kamēr mednieki sēdēs kā uz "siena kaudzes" un filozofēs par nākotnes medību laukiem un gaļas daudzumu konserviem un ledusskapjos, sērga tik soļos tālāk. ja skaitu samazinātu radikāli, cūkas vēlāk savu skaitu atjaunotu ļoti strauji, cūkas ir cūkas. tagad tik turpinās līķu vākšana.
jocigi
jebkura cita kaimnvalsti ari ir si slimiba?
a
Bet putnu gripa nāk no Eiropas ! Vai redzi atšķirību ?
Es...
Vakar skatoties zinjas,biju uz pakaĺas! Neredzèju ne biodroßbai apgjèrbu, utt. Kur nu vèl transporta lìdzekli ar atvèrtem piekabèm. Intéresanti bùtu uzzinà vai pie Engures ezere uzejot śis cùkas,tik dezo paklàjinji salikti vai kaut kas,kas dezinficètu kavadraciklu riepas un cilvèku apavus??? Kurś var detalizèti atbildèt? Varu saderèt ka ar tàm pašàm drèbèm un apaviem,kur nu vèl maśìnam ,PVD brauks pàbaudìt tuvèjàs saimniecìbas! Esiet uzmanìgi,ievèrojiet biodrošìbu savos pagalmos!
jocigi
vai nav jocigi ,ka si slimiba atnaca tiesi no krievijas un baltkrievijas?
dezinfektors
nu vienkārši skaistums....bez aizsargtērpiem, savāc slimās cūkas un atklātā piekabē ved prom....uz kurieni? Kādam tas mēris tiešām ir izdevīgs. Ja tas vispār ir mēris, protams.
yo
Pa ezeru ar mehāniskajiem transp. līdz. braukt nedrīkst- vai arī likumi rakstīti tikai proletariātam???
subaru
žēl ka tu nebiji blakus. ar rociņām būtu aiznesis
okta
dabas sargi no PVD i tuvumānerādījās... neredz ne par ko
Pievienot komentāru
Jaunākie

Populārākie
Interesanti