Panorāma

Audžuģimeņu kontrole – bāriņtiesu rokās

Panorāma

Nobela prēmijas kandidāti stāsta par piedzīvoto Lesbas salā

Tērvetē bezdarbniekiem maz iespēju atrast darbu

Tērvetē daudz ilgstošu bezdarbnieku par spīti vakancēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Darbiniekus uzņēmējiem grūti atrast ne tikai Rīgā, bet arī novados. Neraugoties uz to, aizvien daļa ir ilgstošie bezdarbnieki. Darba devēji uzsver – daudzi grib dzīvot tikai uz pabalstiem.  

Tērvetes novadā dzīvo nedaudz vairāk nekā 3500 iedzīvotāju. Kopējie bezdarba rādītāji te nebūt nav slikti. Zemgalē vidējais rādītājs ir 6%, bet Tērvetes novadā tas ir pat labāks – 5,4%. Tomēr aiz šīs statistikas slēpjas 116 cilvēki, kuriem ir grūtības atrast darbu.

Tērvetes iedzīvotājiem darbs meklējams lielajās lauku saimniecībās un sociālajā aprūpes centrā, kā tuvumā esošajā Dobelē un Jelgavā. Kaut vakances ir 25, cilvēki darbu nespēj atrast ilgstoši.

Viens no tiem - Raimonds. Pirms trim gadiem viņš strādājis par šoferi, taču, vadot transportlīdzekli reibumā, zaudēja tiesības. Nodarbinātības valsts aģentūras kursos viņš apguvis metinātāja profesiju. Darbs būtu Dobelē, taču to sākt neesot izdevīgi.

Maksāt “it kā jau viņi daudz ko sola  – 700 uz rokas, tomēr, ja parēķina, ka jādzīvo uz vietas, dzīvoklis jāīrē vienam pašam, jāpārceļas uz pilsētu, nekas jau īpaši pāri nepaliek”, skaidroja Raimonds.

“Nu uz 200 varbūt, ka pāri paliktu,” viņš sprieda.

Bezdarbnieka pabalsts Raimondam ir beidzies. Tagad viņš strādājot tā sauktajā pašvaldības “simtlatnieku programmā”, kur var sapelnīt 150 eiro.

“Negribas uz tām ārzemēm braukt. Negribas mājas atstāt,” piebilda Raimonds.

Tagad Raimonds cer uz darbu vietējā sociālās aprūpes centrā. Alga liela nebūšot, bet iztikt varēs.

“Tā ir Latvijas problēma, ka ir izaugusi vesela paaudze cilvēku, kuri negrib un nevēlas strādāt, un tas darbs viņiem ir laika termiņš, lai izpildītu, laika termiņš, lai saņemtu nākamo pabalstu,” uzskata novada lielākā darba devēja – agrofirmas “Tērvete” vadītājs Dainis Dominieks.

Šobrīd uzņēmumā strādā 250 darbinieku - vairums no Kroņauces. Algu līmenis pirms nodokļu nomaksas svārstās no 500 eiro kūts strādniekiem līdz 2500 eiro speciālistiem. Grūtāk atrast ir kūts strādniekus, bet drīzumā trūks traktoristu.

Valsts piedāvāto bezdarbnieku pārkvalifikāciju Dominieks vērtē kritiski.

“Es domāju, ka tā ir naudas izmešana un izšķērdēšana. Ja valsts ir tik bagāta, tā to var darīt, bet mēs pie konkrētām nodokļu atlaidēm esam gatavi paši apmācīt un apmaksāt stipendijas jauniem speciālistiem un iegūt tos cilvēkus, kas strādā ilgtermiņā,” sacīja Dominieks.

Novada domē gan viedoklim par dzīvošanu uz pabalstiem nepiekrīt. Cilvēkiem, kam beidzies pabalsts, pašvaldība maksā 50 eiro garantēto minimālo ienākumu, 23 eiro lielo dzīvokļa pabalstu un izsniedz pārtikas paku 7 eiro vērtībā. 

“Esmu simtprocentīgi pārliecināta, ka izdzīvošana ir švaka. Ja cilvēkam ir šie 80 eiro mēnesī, tas ir kaut kādu laiku, bet ne ilgstoši iespējams,” pauda Tērvetes novada domes priekšsēdētāja Dace Reinika.

Arī pārkvalifikācijas iespējas te nav pieejamas visiem. Bezdarbnieku kursi notiek lielajās pilsētās Jelgavā vai Dobelē. Ja bezdarbniekam nav savu līdzekļu, kā aizkļūt līdz pilsētām, daudzi no viņiem turpina dzīvot bez iespējām uz pastāvīgu darbu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti