Saeimas darba grupa rosina KNAB priekšnieka izvirzīšanu uzticēt prezidentam

Saeimas Juridiskās komisijas izveidotā darba grupa rosina Valsts prezidenta ievēlēšanu uzticēt tautai vai 200 elektoru kolēģijai, un arī paplašināt prezidenta pilnvaras, piemēram, uzticot viņam vairāku amatpersonu, tajā skaitā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka amata kandidāta izvirzīšanu.

Darba grupa nākusi klajā ar ierosinājumiem izmaiņām Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtībā un pilnvaru apjomā. Darba grupā strādājošie deputāti, noslēdzot darbu, vienbalsīgi pieņēmuši atzinumu, kurā rosina veikt atbilstošas izmaiņas Satversmē, informēja Saeimas Preses dienests.

“Darba grupā esam nonākuši pie secinājuma - lai saglabātu nacionālu valsti, ir jāstiprina tautvaldība, un tas darāms, dodot tautai tiesības vēlēt ne tikai pašvaldības un Saeimu, bet arī Valsts prezidentu,” informēja norāda darba grupas vadītājs Ringolds Balodis (“No sirds Latvijai”).

“Ja tomēr politiskie spēki patlaban nespēj vienoties par atbalstu tautas vēlētam prezidentam, nepieciešams vismaz paplašināt prezidenta vēlētāju loku. Tas nozīmētu izveidot vēlētāju kolēģiju, kas sastāvētu no 100 Saeimas deputātiem un tāda paša skaita pašvaldību deputātiem,” norādīja Balodis.

Vienlaikus Balodis uzsvēra – darba grupas ieskatā ievēlēšanas modeļa maiņa nav saistīta ar Valsts prezidenta pilnvaru apjomu, tautas vēlētam prezidentam var būt tādas pašas pilnvaras kā pašreizējā sistēmā. 

Bet darba grupas deputāti rosina noteikt, ka Valsts prezidentam, nevis partijām, būtu tiesības izvirzīt apstiprināšanai Saeimā valsts kontrolieri, tiesībsargu, Latvijas Bankas prezidentu un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieku.

Pašlaik KNAB priekšnieku konkursa kārtībā izraugās komisija, kuru vada Valsts kancelejas direktors. Komisijas sastāvā ir ģenerālprokurors, Satversmes aizsardzības biroja direktors un Drošības policijas priekšnieks. Pēc tam par komisijas izraudzīto kandidātu lemj valdība un pēc Ministru kabineta ieteikuma viņu amatā ieceļ Saeima.

“Katrā ziņā Latvijai ir jāpaliek parlamentārai republikai un būtiska valsts prezidenta pilnvaru paplašināšana nav nepieciešama, taču pastāvošajā kārtībā ir nepieciešamas atsevišķas korekcijas,” darba grupas secinājumus rezumēja Balodis.

Darba grupu izveidoja Saeimas Juridiskā komisija 2015. gada 17. februārī. Darba grupas atzinums tiek nosūtīts Juridiskajai komisijai, kura varēs lemt par atzinumā ietverto priekšlikumu tālāko virzību.  

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Jaunākie
Populārākie
Interesanti