Patur apcietinājumā
Kā pirmo, slēpti no žurnālistu acīm, Rīgas apgabaltiesā ceturtdien nogādāja uzņēmēju Māri Martinsonu. Pēc nepilnām divām stundām tiesnese Ligita Kuzmane lēma viņu arī turpmāk paturēt aiz restēm.
Martinsons žurnālistiem tiesas lēmumu nekomentēja. Viņa advokāts Aivars Purmalis šādu lēmumu sauc par nepamatotu un norāda, ka viņa klients savu iesaisti "Rīgas satiksmes" kukuļošanas lietā neatzīst, tomēr sniedz liecības un sadarbojas ar tiesu. “Tiesas lēmums ir tāds, kāds viņš ir. Tiesas lēmums ir tiesas lēmums. (..) Mēs šobrīd vērtējam jautājumu par to sākotnējā apcietinājuma piemērošanas nepieciešamību, tas arī viss,” sacīja Purmalis.
Kādi bijuši tiesas argumenti, pagaidām nav zināms. Purmalis sacīja, ka motivēts tiesas lēmums viņam būs pieejams tikai piektdien, 4. janvārī. Taču procesa virzītāja – Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) – argumentus advokāts atteicās izpaust.
Advokāts promejot norādīja, ka joprojām neesot zināms, kurš ir kukuļa saņēmējs.
Pāris stundu vēlāk tika pieņemts lēmums aiz restēm paturēt arī uzņēmēju Edgaru Teterovski. Viņa advokāts Viesturs Ločmelis komentāros bija pavisam skops. Pirms tiesas sēdes viņš sacīja, ka neredz iemeslu klienta apcietināšanai. Pēc tiesas sēdes Ločmelis no komentāriem atteicās, vien apliecināja, ka arī Teterovski tiesa lēma paturēt apcietinājumā. Aizstāvība gan plānojot vērsties "cilvēktiesību tiesā".
Ločmelis gan norādīja uz cilvēktiesību pārkāpumiem tiesas procesā, taču neprecizēja to, kādi ir šie pārkāpumi.
Konvojēts slepeni
Teterovskis ir vienīgais šajā lietā aizturētais, kuru žurnālistiem nav izdevies redzēt. Kad KNAB decembra sākumā pirmo reizi lūdza viņu apcietināt, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa lietu skatīja bez aizturētā klātbūtnes. Toreiz viņu uz tiesu nebija iespējams konvojēt veselības problēmu dēļ. Šoreiz viņš uz tiesu nezināmu iemeslu pēc tika vests pa ēkas slēgto daļu, tādējādi arī paliekot žurnālistiem neredzams.
Tiesā sacīja, ka tas esot konvoja lēmums. Valsts policijā, kura šo funkciju veic, atbildēja, ka tas, visticamāk, esot procesa virzītāja – KNAB – lēmums. Savukārt KNAB rakstiski norādīja, ka nevar sniegt komentārus par apcietināto personu konvojēšanu uz tiesas zāli, jo birojs neveic šo pienākumu. Konvojējamās personas pārvešanu un apsardzi nodrošina Valsts policija.
Drošības līdzeklis apcietinājums pēc KNAB lūguma vēl pirms Ziemassvētkiem tika atcelts tikai vienam šajā lietā aizturētajam – uzņēmējam Aleksandram Krjačekam. Pārējiem pieciem lietā aizturētajiem tas ir saglabāts spēkā.
Apelācijas instances spriedumu pārsūdzēt nevar, taču tiesa var pārskatīt drošības līdzekli pēc diviem mēnešiem. Apcietinājumu var atcelt arī KNAB.
KONTEKSTS:
KNAB novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma "Rīga satiksme" iepirkumiem. KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi un noslēgtie līgumi - par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi. Saistībā ar šo lietu aizturētas sešas personas Latvijā un vēl divas Polijā.
Tiesa apmierināja sešus KNAB lūgumus, apcietinot tā dēvētājā "Rīgas satiksmes" korupcijas lietā aizturētos. Tiesas namu, saslēgti roku dzelžos, atstāja uzņēmējs Māris Martinsons, uzņēmumā "Rīgas satiksme" par iepirkumiem atbildīgais Igors Volkinšteins, "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozāks, viņa sadarbības uzņēmuma vadītājs un partijas "Gods kalpot Rīgai" biedrs Aleksandrs Krjačeks, kā arī "Rīgas satiksmes" bijušais vadītājs Leons Bemhens. Apcietinājums piemērots arī uzņēmējam Edgaram Teterovskim, kurš uz tiesu veselības problēmu dēļ netika atvests.
Visbargākais drošības līdzeklis netika piemērots tikai vienai lietā aizturētajai personai. Neoficiāla informācija liecina, ka tā ir uzņēmēja Elīna Kokina.
Raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5%-7%. Trīs iepirkumu summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro. Tātad kukuļos varētu būt samaksāti 13 līdz 20 miljoni eiro.