Pagaidām intensīvas mežacūku medības nesāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lai valdība gada sākumā saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatības draudiem pieņēma lēmumu būtiski samazināt Latvijas mežacūku populāciju, gada pirmajos mēnešos intensīvas mežacūku medības vēl nav sāktas, liecina nozares speciālistu teiktais. Tiesa, tas nenozīmē, ka Latvijai savus plānus īstenot neizdosies, jo intensīvākas mežacūku medības, sagaidāms, sāksies pēc dažiem mēnešiem.

90% - par šādu skaitu kopumā Zemkopības ministrija ir iecerējusi samazināt kopējo Latvijas mežacūku populāciju, lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatīšanās draudus. Nomedīto mežacūku apjoms šajos mēnešos patiešām ir sācis palielināties, lai gan kopumā apstākļi medībām nav bijuši īpaši labvēlīgi, norāda Valsts Meža dienesta medību daļas vadītājs Valters Lūsis:

„Protams, kaut kādu zināmu aktivitātes pieaugumu varēja novērot, ņemot vērā, ka faktiski no februāra sākuma, kad sāka par šo lietu runāt un arī paplašināja iespējas medīt, un

medniekiem dienesti deva lielākas iespējas medīt, tika nomedītas vairāk nekā 5000 - pa februāra un marta mēnesi. Un gada griezumā nomedīti 36 tūkstoši mežacūku. Aktivitāte pieauga, bet šogad bija sliktāki laika apstākļi medībām ar dzinējiem, jo faktiski nebija sniega.”

Lūsis prognozē, ka izskanējušais aicinājums intensīvāk medīt mežacūkas tomēr pamudinās medniekus būt aktīvākiem, tāpēc gada otrajā pusē nomedīto mežacūku skaits palielināsies. Speciālists arī norāda, ka mežacūku medību intensitāte dažādos reģionos būtiski atšķiras - tur, kur ir attīstītāka lauksaimniecība, medības parasti ir intensīvākas.

Savukārt Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants skaidro, ka šajā laikā mednieki mežacūkas, kurām dzimst sivēni, nemedī ētisku apsvērumu dēļ, tomēr vienlaikus šajā periodā ir arī mazāks bīstamās slimības izplatības risks.

„Nekādi jaunumi mums nav saņemti no kaimiņvalstīm, ne no Lietuvas, ne no Polijas. Tātad jauni Āfrikas cūku mēra gadījumi mežacūkām nav konstatēti, tā ir būtībā labā ziņa. Iespējams, tas ir saistīts ar meža cūku fizioloģiju, ka šobrīd mežacūkas tik ļoti nekustas, bet ir sadzimuši sivēni, un sivēnmātes uzturas kaut kur vairāk vienuviet - populācijas kustība, migrācija nenotiek,” vēsta Seržants.

Speciālistu novērojumi liecina par to, ka medniekiem intensīvas mežacūku medības var nešķist vilinošas, jo esošais lielais dzīvnieku blīvums medības padara vienkāršas. Tomēr, ja pārāk lielās populācijas dēļ Latvijas teritorijā tomēr nonāks bīstamā slimība, sekas mežacūku populācijai var būt vēl smagākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti