Dienas ziņas

Remontējam P. Stradiņa slimnīcas māsu palīgu istabu

Dienas ziņas

Glābj Lielzalves muižu

Skaidro medicīniskās palīdzības sniegšanu pierobežā

NMPD skaidro palīdzības sniegšanu pierobežā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Kopš starp Latviju un Igauniju ir spēkā līgums par neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu pierobežas teritorijā, aizvadītajos astoņos gados abpusēji palīdzība sniegta aptuveni 120 gadījumos. Pirms teju trīs mēnešiem noslēgts arī līgums par palīdzības sniegšanu Latvijas un Lietuvas pierobežā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) skaidro, tā kā situācijas ir dažādas, atsevišķos gadījumos palīdzības saņēmējiem var rasties neskaidrības, kāpēc palīdzību sniedz vienas vai otras valsts mediķi, kā arī dažkārt pārpratumi rodas, ja zvanu centra dispečers piedāvā arī ārsta konsultāciju.  

Gadījumos, ja Latvijas iedzīvotājs atrodas Igaunijas vai Lietuvas pierobežā un tiek izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība, attiecīgās valsts zvanu centra dispečeri, ja tajā brīdī brigāde nav pieejama, palīdzību lūdz kaimiņvalsts dienestam.

Līdzīga, bet ne ierasta situācija notika pirms aptuveni mēneša, kad jaunai ģimenei no Latvijas, atrodoties Valgā, izsaukumu uz mājdzemdībām saņēma nevis Igaunijas, bet Latvijas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Tā kā tas bija visaugstākās prioritātes izsaukums, dispečers, kamēr veidoja savienojumu ar Igaunijas “ātrās palīdzības” dienestu, zvanītājam piedāvāja ārsta konsultāciju.

Tas nepieciešams, lai līdz brigādes ierašanās brīdim, pacientam jau tiktu sniegta pirmā palīdzība.

“Ja zvanot uz 113 tiek piedāvāta ārsta konsultācija, tad nevajag atteikties no tās un nevajag saprast, ka nevēlamies tajā situācijā braukt pie viņiem un palīdzēt, un nesūtīsim brigādi. Tas viss notiek paralēli, brigāde tiek izsūtīta, un palīdzība ir pie viņiem ceļā,” skaidroja NMPD brigāžu vadības dispečers Jānis Fjodorovs.

Viņš piebilda, ka saziņa starp abu valstu dienestiem notiek operatīvi, savienojums izveidojas dažu sekunžu laikā.

Kopš 2010. gada nogales, kad starp Latviju un Igauniju ir noslēgts līgums par neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanu, Latvijas mediķi kaimiņvalstij steigušies palīgā 60 reizes, aptuveni tikpat daudz gadījumos palīdzība bijusi nepieciešama arī no Igaunijas kolēģiem.

Neatkarīgi no veiktā attāluma, kas ir vidēji 20 - 40 kilometri no robežas, kā arī sniegtās palīdzības veida, rēķina summa par vienu izsaukumu ir nemainīga. Katru gadu tarifs tiek apstiprināts no jauna.

Nacionālās veselības dienesta Starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Andreta Līvena skaidroja, ka, “ņemot kopā visu neatliekamās palīdzības budžetu tam gadam, kas tiek piešķirts, un to izdalot, piemēram, ņemot 2019. gada budžetu un to izdala ar 2018. gada gadījumu skaitu, tā iegūst tarifu. Abām valstīm tā ir vienāda procedūra, kā šo tarifu aprēķina. Igaunijai ir 201,44 eiro un Latvijai 181,42 eiro.”

Par neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanu pierobežā kopš oktobra sadarbība ir spēkā arī ar Lietuvu. Nacionālais veselības dienests skaidro, vienīgā atšķirība, kā to paredz nolīgums, norēķini starp abām valstīm nenotiek jeb  palīdzība tiek sniegta bez atmaksas. Pagaidām tādu gadījumu vēl nav bijis.   

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti