Panorāma

RDzN katra piektā dzemdētāja ir pilnībā vakcinēta

Panorāma

Gripas un Covid-19 vakcīnas ir savā starpā salāgojamas

NMPD sāk strādāt ārkārtējā režīmā

NMPD Covid-19 dēļ paaugstina gatavību; stingrāk izvērtēs uz ārkārtas tālruni saņemtos zvanus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No piektdienas, 17. septembra, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) paaugstinājis savu gatavības režīmu, dienestā atsākusi darboties arī Ārkārtas vadības grupa, kā arī turpmāk stingrāk izvērtēs uz ārkārtas tālruni 113 saņemtos zvanus, informēja NMPD.

Dienestā skaidroja, ka šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā epidemiologu prognozes par Covid-19 saslimstības straujo pieaugumu. Tas nozīmē arī straujāku Covid-19 pacientu pieplūdumu slimnīcās un ievērojami sarežģītākus apstākļus, kādos NMPD jānodrošina pacientu hospitalizācija gan saistībā ar Covid-19 saslimšanu, gan citās situācijās, kad nepieciešama neatliekamā palīdzība.

NMPD Ārkārtas vadības grupa arī nolēmusi stingrāk izvērtēt uz ārkārtas tālruni 113 saņemtos zvanus.

Neatliekamajā palīdzībā skaidroja, ka šobrīd diennaktī visā valstī NMPD brigādes veic ap 1000 izsaukumu, taču lielā daļā gadījumu pacientiem medicīniskā palīdzība bija jāsaņem nevis ārkārtas dienestā, bet vēršoties pie sava ģimenes ārsta, dežūrārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē. 

Visbiežāk šādas situācijas saistītas ar vīrusu saslimšanu, kas norit bez sarežģījumiem ar paaugstinātu temperatūru, iesnām un klepu, tāpat arī hronisku slimību norisi, piemēram, nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu vai gados jaunākiem cilvēkiem – veģetatīvo distoniju, kā arī sīkākām traumām, proti, sasitumiem, mežģījumiem, nelielām brūcēm. 

NMPD pārstāve Ilze Bukša par dienesta gatavības režīmu
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

NMPD skaidroja, ka prioritāri ir izsaukumi, kad mediķiem jāsteidz palīgā cilvēkiem, kuru dzīvība ir apdraudēta un dažkārt izšķirošas ir pat minūtes. Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, ir stipra asiņošana, pēkšņa un dzīvību apdraudoša saslimšana (infarkts, insults u.c.) u.c. Šādos gadījumos arī turpmāk NMPD brigādes reaģēs nekavējoties.

Mediķi skaidroja, ka stingrāka izsaukumu izvērtēšana nepieciešama, jo Covid-19 augstā saslimstība būtiski ietekmē arī NMPD brigāžu darbu. Brigādēm uz katru izsaukumu pie Covid-19 pacientiem jādodas, ģērbtai pilnā aizsardzības līdzekļu komplektācijā, pēc šādiem izsaukumiem nepieciešams veikt aprīkojuma un operatīvā auto salona papildu dezinfekciju. Tāpat mainās arī hospitalizācijas virzieni un būtiski palielinās attālumi, kādos brigādēm uz slimnīcām nākas transportēt pacientus ne tikai Covid-19 saslimšanu, bet arī citos gadījumos. Līdz ar to brigādes izsaukumos ir aizņemtas daudz ilgāk un samazinās brīvo brigāžu skaits, kas var operatīvi reaģēt uz kritiskiem izsaukumiem.

NMPD aicina iedzīvotājus vienkāršākās situācijās pēc medicīniskās palīdzības vērsties pie sava ģimenes ārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē.

"Lūdzam sabiedrību ar izpratni pieņemt šos pasākumus, lai mēs visi kopā varam parūpēties par tiem cilvēkiem, kuru dzīvība ir atkarīga no mūsu mediķu ātras ierašanās un palīdzības," uzsvēra NMPD vadītāja Liene Cipule.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti