Dienas ziņas

Graudkope veido atpūtas kompleksu

Dienas ziņas

Skolēni izvēlas mācīties Rīgā

Sociālā uzņēmējdarbība -- veids, kā risināt sociālās problēmas

Ludzā par vietu zem saules cīnās sociālais uzņēmums «SinaVita»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Pirmspensijas vecums, invaliditāte, māmiņas, kuras audzina mazus bērnus, ilgstošie bezdarbnieki. Šiem cilvēkiem atrast darbu ir divtik grūtāk, jo ne vienmēr ir iespēja strādāt astoņas stundas dienā un nereti arī veselības stāvoklis neatļauj to darīt, vai ir zaudētas darbam nepieciešamās iemaņas. Sociālais uzņēmums ir viens no efektīviem veidiem, kā risināt gan sociālās problēmas, gan mazināt bezdarba līmeni. Lai gan Eiropā un citviet pasaulē jau vismaz 30 gadus tiek lietots šāds jēdziens, tomēr Latvijā tas ir jaunums. Šobrīd pat valstiskā līmenī nav likumiska regulējuma, kas nosaka sociālo uzņēmumu darbību. Pie tā šobrīd tiek strādāts.

Ludzā ar invalīdu biedrības iniciatīvu izveidots sociālais uzņēmums „SinaVita”. Teju divus gadus uzņēmums galvenokārt ada zeķes deju kolektīviem. Uzņēmumā strādā divi cilvēki no invalīdu biedrības, kas darbojas ar dokumentu lietām un galvenā adītāja Rita, kura, uzsākot strādāt, bija bezdarbniece un mājās audzināja bērniņu. Šobrīd gan darbs ir atrasts vietējā veikalā, tomēr adīšanu Rita nevēlas pārtraukt, jo tas ir viņas sirds darbs.

„Man patīk šis darbs. Nomierina nervus, kad ir uzadīts, to darbu sašuj, izgludini - redzi to gala rezultātu. Tu redzi savu darbu. Nav tā, ka sēdi veikalā: savu dienu pavadi, neredz gala rezultātu. Te ir acīm redzams rezultāts un lielākais prieks, ka cilvēks pasaka paldies par zeķīti,” saka „SinaVita” strādājošā Rita Buceniece.

Lai izveidotu sociālo uzņēmumu, nav bijis viegli. Informācija par tā darbību tika meklēta internetā. Arī valsts iestādē strādājošajiem ierēdņiem  šobrīd vēl nav izpratnes par šādu uzņēmējdarbības formu. „Diemžēl šobrīd ir tā, kā ir. Kad mēs dibinājāmies un kad es gāju uz valsts dienestu (..) man prasīja, kas jūs īsti esat, kas tas vispār tāds ir. Jo nav tādas juridiskās formas nav tāda definējuma,” saka „SinaVita” idejas autore, Ludzas Invalīdu biedrības vadītāja Ilona Seņkova.

Arī šobrīd sociālajam uzņēmumam „SinaVita” par savu turpmāko pastāvēšanu ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Lai gūtu informāciju un noderīgus padomus, Ludzā tika rīkota informatīvā nodarbība. To vadīja ekonomikas doktore Lāsma Dobele. Par sociālās uzņēmējdarbības iespējām Latvijā viņa pētījusi savā promocijas darbā. Viņasprāt, sociālajiem uzņēmumiem ir nākotne un jo īpaši laukos, taču valstiskā līmenī jābūt skaidrībai par šādu uzņēmumu konkrētiem kritērijiem un iespējamiem atbalsta mehānismiem. „Diemžēl, šobrīd Latvijā nav nekādu speciālu atbalstu sociālajai uzņēmējdarbībai nav ne tiesiskā, ne institucionālā regulējuma sociālajai uzņēmējdarbībai (..) viņi konkurē tai pašā tirgū līdz ar to tā konkurence ir mazliet negodīga, jo, ja tu nodarbini cilvēkus no šīm sociāli jutīgām grupām, bieži vien viņu darba produktivitāte ir mazāka, viņi daudzas lietas varbūt dara lēnāk. Varbūt sākotnēji nav tā kvalitāte, kamēr to panāk. Līdz ar to tas ir grūtāk, bet visi startē zem vieniem noteikumiem,” saka ekonomikas doktore Lāsma Dobele.

Arī Eiropas Komisija (EK) noteikusi, ka sociālo uzņēmumu darbības attīstība ir jāveicina, tāpēc šajā plānošanas periodā no Eiropas struktūrfondiem šādu uzņēmumu atbalstam būs paredzēti arī naudas līdzekļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti