Ne vien zāles, bet pat pārtika, ko ievada pacientam, kurš pats paēst nevar, ir tie krājumi, kas tagad slimnīcās aizņem gan zāļu noliktavas, gan ārstu un māsu kabinetus. Covid-19 pandēmijas dēļ izveidoti pamatīgi uzkrājumi specifiskai ārstēšanai.
“Paldies visiem par sociālo distancēšanu, jo tas pasargāja mūs no pārmērīgas pacientu pieplūdes un ļāva sagatavoties. Tie krājumi ir pietiekami un absolūti tiekam galā, ja visi būs saprātīgi,” saka Toksikoloģijas klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.
Tagad netrūkst arī antivirālo medikamentu un citu zāļu, kas nepieciešamas infekciju un to radīto sarežģījumu ārstēšanai. “Kopš paša ierobežojumu ieviešanas sākuma bija piegādes traucējumi, arī antibiotikām. Divu nedēļu laikā piegādes atjaunotas. Un pašlaik viss ir kārtībā,” atklāj Šuba.
Tāpat valstiski pieņemts lēmums, kas liedz mums svarīgos medikamentus atdot citām valstīm. “Preventīvi ir izveidots saraksts ar zālēm, ko liegts eksportēt. Tas ir Latvijas tirgum, jo ir svarīgāk tos nodrošināt pašu pacientiem,” skaidro Šuba.
Pateikt, cik mēnešiem pietiktu šie krājumi, Valsts zāļu aģentūrā nevar, taču norāda, ka pie mūsu Covid-19 pozitīvo cilvēku statistikas problēmu nebūs. “Mēs rēķinām, ka diezgan lielam cilvēkam skaitam pietiks,” saka aģentūras Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja vietnieks Sergejs Akuličs.
Tāpat vairāk nav problēmu arī ar robežām, kas pandēmijas sākumā tika slēgtas pārvadājumiem. “Latvijā nepārtraukti tiek ievestas zāles. Pie pašreizējās plūsmas mēs varam ar savām rezervēm nodrošināt pacientu ārstēšanu,” norāda Toksikoloģijas klīnikas vadītājs.
Jāatgādina, ka tie pacienti, kuri ar jauno koronavīrusu slimo smagi, slimnīcās uzturas pat vairākas nedēļas.
KONTEKSTS:
Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru pagarināja līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.