Bernātos top saules bateriju parks; būvnieks skaidro tā nekaitīgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 6 mēnešiem.

Nīcas novada Bernātos būs līdz šim lielākais saules bateriju skaits, kāds līdz šim tai pusē piedzīvots. Šādas aktivitātes radījušas satraukumu apkaimes iedzīvotājiem, tāpēc viņi vērsušies pašvaldībā ar jautājumiem, kāpēc nav bijusi sabiedriskā apspriešana un vai šāds objekts nav kaitīgs cilvēkiem.  Pašvaldība un būvētāji uzskata, ka saules  parks nevienam nekaitēs un viss notiek atbilstoši likumam. 

Saules baterijas uzstādīs pavisam netālu no šosejas, kas ved uz Liepāju, tās varēšot redzēt arī no ceļa. Pagaidām teritorija ir ierobežota tikai ar žogu, bet drīzumā ainava varētu mainīties.

Šāds saules bateriju parks nav nekas ārkārtējs, uzskata būvdarbu vadītājs, firmas „Bygg Brothers” pārstāvis Imants Daizis. Viņam pašam uz jumta stāvot saules baterijas, tāpat kā daudziem, taču šajā parkā to būs vairāk.

 „Būs tāpat kā citur ārzemēs, Eiropā, kur, pa ceļu braucot, var redzēt saules parkus. Šis būs tikai mazāks,” skaidroja Daizis.

Saules bateriju pasūtītājs saņēmis atļauju par 250 kilovati (kw) lielas jaudas uzstādīšanu.  Zināms, ka Bernātos uzstādīs aptuveni 400 saules paneļus. Par kaitīgumu cilvēkiem un videi šeit nevarot runāt, uzskata Imants Daizis.

”Pludmalē tad arī kaitīgi ir gulēt, jo saules panelis arī sastāv no smiltīm. Man pašam ir saules paneļi ir uz jumta, tādus liek arī slimnīcai, montē saules paneļus uz jumta. Arī Veselības ministrija ir atsūtījusi vēstuli, ka saules paneļi ir nekaitīgs produkts,” uzver Daizis. 

Nīcas novada iedzīvotājs, kurš pats dzīvo Bernātos, Andris Jākobsons uzskata, ka saules baterijas kaitējumu nevar nodarīt.

„Es pēc izglītības esmu enerģētiķis, arī praktiķis savā laikā bijis, es zinu, ko tas nozīmē, mani pārliecināt nevajag. Man pašam stāv uz jumta tās baterijas, tur nav nekas kaitīgs,” piekrīt Jākobsons.

Pats saules baterijas viņš uzstādīja pirms pusotra gada. Saules bateriju uzstādīšana atmaksāsies droši vien ilgtermiņā, uzskata Bernātu iedzīvotājs, viņu vairāk uztrauc jautājums par Obligātā iepirkuma komponenti.

„Nu, redzēsim, kas notiks pēc 1.janvāra, kad būs atvērtais tirgus. Mēs īsti nezinām, cik maksās elektrība, rēķināmies, ka apmēram 30% dārgāk nekā tas ir šobrīd, ko mums premjere teica. Tas ir ilgtermiņa projekts, tur ir vesela virkne lietu, bet, ja mēs dzīvotu civilizētās valstīs, tad atmaksātos ātrāk. Es maksāju pat par to, ko es saražoju - es maksāju obligātā iepirkuma komponenti (OIK).  Kāpēc? Es ražoju zaļo enerģiju, man neko nevajag. Es atdodu „Latvenergo” un man vajadzētu saņemt atpakaļ, bet no manis vēl paņem, ka kāds kaut kur ražo. Es vispār neko nepārdodu, es gribu tā - cik atdodu, tik saņemu arī atpakaļ, bet no manis vēl paņem OIK!” sašutis Jākobsons.

Tikmēr gaidāmais Saules parks Bernātos tiekot būvēts atbilstoši Nīcas novada teritorijas plānojumam, tas nozīmē, ka īpašumā „Teikas”, kur uzstādīs saules baterijas, ir atļauta apbūve. Sabiedriskā apspriešana tam neesot vajadzīga, skaidro Nīcas novada domes priekšsēdētājs Agris Petermanis.

„Šie te ikdienā lietojamie atjaunojamie  energoresursi, kā piemēram, līdz 11 metriem augsts vēja ģenerators vai saules baterijas -  ārpus Nīcas ciema, lauksaimniecības zemēs ir pieļaujams objekts. Šis ir pirmais gadījums, kad pēc teritorijas plānojuma stāšanās spēkā, zemes īpašnieks, kā papildu izmantošanu  ir gatavs uzstādīt saules baterijas,” skaidro Petermanis.

Saules parka būvniecība sākās 25. septembrī, pasūtītājs ir „Baltic Solar”. Būvatļauja izsniegta uz gadu.  Visticamāk saules baterijas reāli varētu sākt darboties nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti