4. studija

Mežos ienākas irbeņu augļi – ko par tiem stāsta dabas pētnieks Ilmārs Tīrmanis?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Ko darīt, ja kādreizējā kaimiņiene apmetas kāpņutelpā un apdraud mājas iedzīvotājus?

Pēc izlikšanas no dzīvokļa sieviete turpina antisanitāru dzīvi kāpņu telpā. Kur vērsties kaimiņiem?

Kaimiņi daudzdzīvokļu namā Rīgā, Dzilnas ielā, nobažījušies par sievieti, kura pirms vairākiem gadiem izlikta no dzīvokļa parāda dēļ, bet joprojām regulāri uzturas kāpņu telpā, radot netīrību un apdraudot vietējos. Lai gan policija un sociālais dienests sievieti nevar piespiest pret viņas gribu saņemt sociālu palīdzību, tiesu eksperte Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" norādīja, ka iedzīvotāji var rakstīt kolektīvo iesniegumu Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centram, lai tas izvērtētu sievietes veselības stāvokli.

Dzilnas ielas 26. nama iedzīvotāja Biruta raidījumam pastāstīja, ka Rīgas pašvaldības policija (RPP) šajā adresē ir biežs viesis. Bijusī kaimiņiene Gunita ieņēmusi galvā, ka pašvaldības kādreiz piešķirtais dzīvoklis, kuru viņa zaudējusi komunālo parādu dēļ, joprojām ir viņas mājas. No iespējas nakšņot patversmē, kur šobrīd ir deklarēta, kundze esot atteikusies. Līdz ar to viņai jau gadiem nav iespējas nomazgāties. Kad drēbes kļūst netīras, viņa saņem citas kādā labdarības organizācijā.

Pēc kaimiņu sacītā, savulaik Gunita esot ārstējusies psihiatriskajā slimnīcā un lietojusi zāles, bet tad ārstēšanos pārtraukusi. Kad laikapstākļi ir labvēlīgi, Gunita mēdz uzturēties savas kādreizējās dzīvesvietas apkārtnē vai arī apmesties zem mājas logiem. Turpat, arī kāpņu telpā un mājas liftā, tiekot kārtotas arī dabiskās vajadzības. 

Tas, ka Gunitas dzīvoklis joprojām nav izremontēts un tur neviens nedzīvo, dodot viņai pārliecību, ka gan jau ar laiku viņa te atgriezīsies. Ja Gunitu neievēro un liek mieru, kundze nevienu neaiztiek, bet, ja norāda, lai viņa dodas prom – kļūst agresīva.

Pēdējo reizi, kad iedzīvotāji izsaukuši policiju, Gunita vēlā vakara stundā uzvedusies ļoti skaļi un uzbrukusi kaimiņienei, iesitot pa seju un sabojājot zobu kronīti. 

"Mēs baidāmies, jo viņai ir ļoti liels spēks," sacīja Biruta. 

"Vienreiz redzēju pati savām acīm – bija atbraukuši trīs policisti, ņēma ciet, ar varu veda projām. Tie trīs lielie vīrieši, ieskaitot mūsu namu pārvaldnieku, viņi gandrīz netika galā."

RD: Sociālajam dienestam izsekot veselu cilvēku nav pamata

RPP galvenais sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis apliecināja, ka pēdējā izsaukumā "persona bija agresīva". Tā kā bijušas aizdomas par iespējamiem garīgās veselības traucējumiem, uz notikuma vietu izsaukti mediķi, kuri Gunitu hospitalizēja. 

Gada laikā RPP saņem vidēji 5000 izsaukumu, lai nogādātu patversmē cilvēkus bez noteiktas dzīves vietas. Vairumā gadījumu gan viņi atsakās doties uz patversmi un turpina savas gaitas, kur nu kurais. Arī sociālais dienests nav represīva iestāde, kas var piespiest kādu pret viņa gribu saņemt sociālu palīdzību.

Jautāts, vai tagad, kad Gunita ir ievietota ārstniecības iestādē, Rīgas Sociālais dienests painteresēsies, kas ar viņu tālāk notiek, Rīgas domes (RD) Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons atbildēja:

"Šajā gadījumā ļoti grūti pateikt, kā rīkoties tālāk. Ja persona tiek atzīta par veselu un izlaista ārā, nav īsti pamata sociālajam darbiniekam viņu izsekot."

Savukārt jurists, biznesa augstskolas "Turība" lektors Armands Logins pēc pieredzes secināja, ka, visticamāk, Gunitai netiks noteikta piespiedu ārstēšana un izolācija no sabiedrības. "Kas notiks pēc tam, kad viņa kaut ko nodarīs kādam bērnam vai vēl kaut kam? Varbūt viņa neko neizdarīs. Bet, ja izdarīs?" pauda Logins. "Tad mēs meklēsim vainīgo, vai mēs risināsim problēmu jau tagad?"

Vienīgā iespēja risināt šādas situācijas ir atbildīgo pašvaldības un valsts institūciju sadarbība. 

Iedzīvotāji drīkst rakstīt kolektīvo iesniegumu Psihiatrijas un narkoloģijas centram

Vai Gunita šobrīd vēl atrodas ārstniecības iestādē, mediķi atklāt nedrīkst, bet Dzilnas ielas iedzīvotājiem ir bažas, ka kundzes uzturēšanās tur nebūs ilga un drīz vien viņa atgriezīsies, jo tā esot bijis jau iepriekš.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Psihiatriskās palīdzības dienesta stacionāra 17. nodaļas vadītāja, tiesu eksperte Ingrīda Cera norādīja, ka gadījumos,

ja cilvēku ar psihiskiem traucējumiem agresīvas uzvedības dēļ policija un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests nogādā slimnīcā, mediķiem, novērojot pacientu, 72 stundu laikā jāpieņem lēmums par ārstēšanu.

Ja tiek konstatēti psihiskie traucējumi un cilvēks apdraud pats sevi vai citus, bet ārstēties nevēlas, tiek sūtīti dokumenti uz tiesu. 

"Ja tiesa lemj, ka – jā, ārstu komisija var apstiprināt, tad pirmais tiesas lēmums būs līdz diviem mēnešiem ārstēšanās stacionārā pret pacienta gribu," skaidroja Cera.  

Kā uzsvēra ārste, ir ļoti svarīgi, ka policijas darbinieki atstāj rakstisku ziņojumu par izsaukumu vēsturi un saskarsmi ar cilvēku. Sniedzot dokumentus tiesā, tas tiek pievienots konsīlija slēdzienam. 

Tiesu eksperte atzina, ka Dzilnas ielas iedzīvotāji noteikti drīkst rakstīt kolektīvu iesniegumu uz Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centru, izstāstot vēsturi un situāciju, kāda ir ar šo konkrēto kundzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti