PMLP septembrī aicinās pamest valsti valodas pārbaudei nepieteikušos Krievijas pilsoņus

Iespējams, vairākiem tūkstošiem Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu var nākties pamest Latviju, jo viņi līdz šim nav darījuši neko, lai pagarinātu uzturēšanās atļaujas statusu. Tā izriet no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) teiktā, kas septembra vidū sāks izsūtīt aicinājumus pamest valsti.

ĪSUMĀ:

  • Latvijā dzīvo vairāk nekā 25 tūkstoši Krievijas pilsoņu. 
  • 17,5 tūkstoši grasās noformēt uzturēšanās atļauju, kas pieprasa apliecinājumu par valsts valodas zināšanām A2 līmenī.
  • Pārējiem septembrī PMLP nosūtīs aicinājumu pamest valsti.
  • PMLP priekšniece: Šie Krievijas pilsoņi Latvijā būtībā būs cilvēki ārpus likuma.
  • Uzsākta parakstu vākšana pret grozījumiem Imigrācijas likumā, kas dotu Krievijas pilsoņiem vēl divus gadus dokumentu sakārtošanai.

Šobrīd spēkā ir likums, kas paredz, ka Krievijas pilsoņiem izsniegtās pastāvīgās uzturēšanas atļaujas šī gada 1. septembrī zaudēs spēku. Lai dzīvotu Latvijā, viņiem jāpiesakās pastāvīgā iedzīvotāja statusam, bet, lai to saņemtu, viņiem PMLP jāiesniedz apliecinājums par valsts valodas zināšanām A2 līmenī.

Pēc jaunākajiem PMLP datiem ir zināms, ka vairāk nekā 13 tūkstoši Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu ir iesnieguši dokumentus, lai saņemtu uzturēšanās atļauju, turklāt skaits ar katru dienu palielinās. Savukārt vēl 4,5 tūkstoši cilvēku valodas pārbaudījumu nav nokārtojuši, bet ir pieteikušies atkārtotai pārbaudei, kas notiks rudens beigās. Tātad 17,5 tūkstoši Krievijas pilsoņu dokumentus grasās nokārtot.

Cik ir tādu, kuri neko līdz šim nav darījuši, lai uzturēšanās atļauju noformētu, būs zināms pēc 15. septembra. Attiecīgi pēc tam PMLP viņiem izsūtīs vēstuli, aicinot pamest valsti.

Tie varētu būt vairāki tūkstoši, ņemot vērā, ka tad, kad sākās šī lieta ar Krievijas pilsoņu valodas pārbaudi un uzturēšanās atļauju noformēšanu, Latvijā dzīvoja vairāk nekā 25 tūkstoši Krievijas pilsoņu.

Par to, kas šos cilvēkus sagaida pēc 15. septembra, pastāstīja PMLP priekšniece Maira Roze:

PMLP priekšniece Maira Roze par Krievijas pilsoņiem, kuri nav centušies noformēt uzturēšanās atļauju
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

"Tā būs viņu izvēle – dzīvot ļoti sarežģītu dzīvi –, jo viņiem nebūs ne [bezmaksas] medicīniskās aprūpes, ne sociālās [aprūpes], ne strādāt viņi varēs. Būtībā cilvēks ārpus likuma. Viņam ir jāpieņem lēmums, vai nu viņš brauc, vai nu viņam tomēr ir tiesības saņemt termiņuzturēšanās atļauju.

Cilvēks jebkurā brīdī saskarsies ar neērtību. Tad viņam pašam būs jāsaprot, kā dzīvot tālāk."

Valdība pagājušajā nedēļā uzdeva Iekšlietu ministrijai sagatavot grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredzētu Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem vēl divus gadus, kuru laikā nokārtot latviešu valodas pārbaudi, lai varētu legāli turpināt uzturēties Latvijā. Ministrijā informēja, ka grozījumus viņi iesniegs šonedēļ.

Ar valdības noteikto daudzi cilvēki gan nav apmierināti. Iniciatīvu portālā "manabalss.lv" sākta parakstu vākšana, lai atceltu vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā. Dažu dienu laikā parakstījušies jau vairāk nekā 6,5 tūkstoši cilvēki. Kā autors norādīts Jānis Bērziņš, kurš norāda, ka mums ir jāciena pašiem sevi.

Viņaprāt, ja kāds valsts valodu nevar iemācīties 30 gadu laikā, tad papildu divi gadi neko nepalīdzēs, un šī 22. augusta vienošanās par izmaiņām likumā ir piekāpšanās agresorvalsts pilsoņu spiedienam.

KONTEKSTS:

Imigrācijas likuma grozījumu dēļ tiem cilvēkiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, bet pieņēmuši Krievijas pilsonību, prasība pēc valsts valodas zināšanām sarunvalodas līmenī ir obligāta. Saeima nolēma ļaut Krievijas pilsoņiem, kam ar pirmo reizi neizdotos nokārtot valsts valodas pārbaudi, to atkārtoti kārtot līdz novembra beigām, attiecīgi tikmēr saglabājot uzturēšanās atļauju un pagarinot dokumentu iesniegšanu līdz pat gada beigām.

Par latviešu valodas pārbaudes nenokārtošanu Krievijas pilsoņus draudēja izraidīt no 2. decembra.

22. augustā valdība lēma rosināt Saeimai grozīt Imigrācijas likumu, paredzot, ka tiem Krievijas pilsoņiem, kas nav nokārtojuši valsts valodas pārbaudi līdz 1. septembrim pastāvīgas uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā, būs iespēja pieteikties termiņuzturēšanās atļaujai uz diviem gadiem, kuru laikā eksāmens ir jānoliek.

Tikmēr Satversmes tiesā ierosinātas jau četras lietas par jaunajām Imigrācijas likuma prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti