Ūdensapgādes nozarē trūkst speciālistu; cenšas piesaistīt jauniešus

Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijā aktualizēta problēma par nozarē trūkstošajiem speciālistiem, turklāt viņu vidējais vecums ir augsts. Lai ieinteresētu jauniešus, uzņēmumā "Valmieras ūdens" rīkota atvērto durvju diena.

Ūdenssaimniecībās trūkst speciālistu
00:00 / 04:16
Lejuplādēt

"Tad, kad mājās nestrādās kanalizācija vai no krāna pēkšņi nenāks ūdens, ir tikai vienas profesijas cilvēks, kura palīdzību meklēsi, un tas ir santehniķis," tiekoties ar skolu jauniešiem, šīs profesijas aktualitāti iezīmēja Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas (LŪKA) izpilddirektors Sandis Dejus.

"Svarīgāka cilvēka pilsētā par ūdenssaimniecības speciālistu nav, jo, kad viņš saslimst, pēc trim dienām pilsētā beidzas dzīvība un civilizācija," sacīja Dejus, norādot, ka šobrīd Latvijā ūdenssaimniecības speciālistu sagatavošana ir liels izaicinājums un nozares darbinieka vidējais vecums ir salīdzinoši ļoti augsts – vairāk nekā 50 gadu.

Viens no iemesliem, kāpēc samilzusi speciālistu problēma ūdenssaimniecībā, ir arī tas, ka aptuveni 10 gadus Latvijā nebija iespējas apgūt šīs profesijas. "Vēsturiski pirms 10–15 gadiem šādas programmas bija trīs profesionālās izglītības iestādēs, bet viņas, tā teikt, izmira nepietiekošas jauniešu intereses dēļ," skaidroja Dejus.

Profesionālās izglītības nozare aizmirsta

Rīgas Tehniskās universitātes asociētais profesors Jānis Rubulis vērtēja, ka tās ir sekas tam, ka savulaik netika akcentēta profesionālās izglītības nozīme:

"Pirms kādiem 10–15 gadiem, es domāju, ka tas bija saistīts ar stāšanos Eiropas Savienībā. 

Visiem vajadzēja augstāko izglītību, mēs rullējām kā nenormāli tikai uz augstāko izglītību un aizmirsām par to, ka, ja visi būs tie virsaiši, nebūs to, kas strādā ar rokām, profesionālās izglītības pārstāvju.

Kaut arī es esmu no universitātes, mēs ļoti labi saprotam, ka mums ir ar jauniešiem jārunā arī par to, ka: lūdzu, kāds no jums esat laipni gaidīti ūdenssaimniecības nozarē, bet ieejiet pa tām durvīm, kas ir profesionālā izglītība."

Uzņēmumos speciālistus apmāca paši

Ūdenssaimniecības uzņēmumi, tostarp SIA "Valmieras ūdens", lielākoties speciālistus apmāca pašu spēkiem, norādīja uzņēmuma pārstāve Ingrīda Upīte: "Mēs apmācam jau esošos darbiniekus, pārkvalificējam, dodam viņiem iespējas, lai viņi turpinātu savu izglītību, lai viņi paaugstinātu savu profesionalitāti. Šādā veidā mēs pašu vidē sagatavojam arī topošos jau nākamā līmeņa vadītājus, brigadierus un citus speciālistus."

Nozares asociācijas izpilddirektors Dejus vērtēja, ka pašu spēkiem vien neiztikt, nepieciešamas ir arī teorētiskās zināšanas:

"Bieži vien, apmācot uz vietas uzņēmumos, ir sarežģīti tās [zināšanas] iegūt, jo ir nepieciešama arī padziļināta teorija, it sevišķi Latvijai tuvojoties jaunajām, daudz sarežģītākajām Eiropas prasībām

kaut vai par vielām, kas būtu jāanalizē gan notekūdeņos, gan ūdenī. Šīs teorētiskās zināšanas ir ļoti būtiskas."

Cerība uz pamatskolu beidzējiem

Šobrīd Priekuļos, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā, ir pieejama apmācības programma "Ūdenssaimniecības iekārtu un sistēmu tehniķis". Tāpēc 9. klašu audzēkņiem organizē aktivitātes, lai informētu par izglītības iespējām un iepazīstinātu ar nozari, sacīja Rubulis: 

"Mums nekas cits neatliek, kā doties uz skolām, uz 9. klasēm.

Vienkārši sakot, mēs vaņģojam jauniešus, pastāstām par izglītības iespējamo piedāvājumu un karjeras ceļiem, visu, kas ir tieši par ūdens saimniecības nozari."

Apmeklējot uzņēmumu "Valmieras ūdens", jauniešiem bija iespēja ne vien iepazīt tā darbu, bet arī pašiem izmēģināt savus spēkus vairākās aktivitātēs.

Cēsnieks, 9. klases skolnieks Daniels Puzulis atzina, ka viņu darbs šajā nozarē ir ieinteresējis: "Kopš tās dienas, kad atbrauca uz mūsu skolu, mani ieinteresēja tā profesija. Man ir ideja iet pēc 9. klases mācīties par ūdens operatoru. Vienkārši īpatnēja profesija, par kuru nav daudz dzirdēts, un izklausās interesanti."

Ūdenssaimniecība, tāpat kā daudzas citas nozares, mainās, un to svarīgi ir parādīt arī jauniešiem.

"Ir tā, ka mēs vēlamies to mūsu profesiju padarīt seksīgu un pievilcīgu jauniešiem. Šajā nozarē būs jaunās tehnoloģijas, būs datorizācija, automatizācija," sacīja Rubulis. "Kaut vai tas pats santehniķis, viņš vairs nav tikai cilvēks, kas rok bedri, tranšeju un savieno cauruļvadus, tas ir cilvēks ar padziļinātām zināšanām gan automatizācijā, gan digitalizācijā, gan ģeogrāfiskās informācijas sistēmās, kas ikdienā gana daudz laika pavada ne tikai ar lāpstu vai ar roratslēgu, bet ar datoru, ar planšeti."

Šajā jomā Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā tiek piedāvātas iespējas papildināt zināšanas arī pieaugušajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti