Panorāma

Uzbrukums Okupācijas muzejam ar degmaisījumu

Panorāma

Piedņestras separātisti lūdz Putina "aizsardzību"

Strupišs: Tiesām jāņem vērā arī ģeopolitiskā situācija

Strupišs: Spriedumos par pretvalstisku darbību tiesas vairākkārt lēmušas tā, it kā kara Ukrainā nebūtu

Cerams, ka policijai izdosies atrast Okupācijas muzeja dedzinātāju un viņš par nodarīto saņems sodu. Jautājums vienīgi – kādu. Jau esam ziņojuši, ka pat pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas tiesas, lemjot par noziedzīgiem nodarījumiem pret valsts drošību, bieži vien vainīgajiem piemērojušas maigus vai pat simboliskus sodus. Tas izraisīja sašutumu sabiedrībā. Tagad šos spriedumus analizējis arī Augstākās tiesas Senāts un atklājis tajos virkni nepilnību, kas būtu labojamas. Galvenās no tām – tiesu spriedumos trūkst argumentēta pamatojuma piespriestajam sodam. 

"Tiesu varai arī ir laiks aptvert, ka noziegumi pret valsti nav tikai parasts huligānisms. Sodiem ir jābūt bargiem un taisnīgiem!" šādus vārdus Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pirms nedēļas teica deputātiem Saeimas sēdē, kas bija veltīta otrajai gadadienai kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā. Bet vēl nedēļu pirms tam Rīgas pilsētas tiesa pilnībā attaisnoja bijušo Rīgas domnieku Igoru Kuzmuku, kurš publicēja aicinājumus ziedot Krievijas armijai. 

Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta priekšsēdētāja Anita Poļakova, trešdien iepazīstinot ar jauno tiesu prakses izvērtējumu, uzsvēra – 

tiesām, lemjot par kāda pārkāpēja sodīšanu, jāņem vērā virkne faktoru, tai skaitā ģeopolitiskā situācija valstī un pasaulē, jo tā var ietekmēt pārkāpuma radītās sekas. 

"Tiem krimināltiesiskajiem līdzekļiem, ar kuriem valsts vēršas pret valsts iekšējo un ārējo apdraudējumu, neapšaubāmi jāatbilst konkrētajam laikam. Konkrētajā laikā pastāvošajam apdraudējumam," sacīja Poļakova.

Citiem vārdiem sakot, pašreizējos apstākļos, kad Krievija veic kara noziegumus Ukrainā un draud pārējai pasaulei,

tādi pārkāpumi kā Okupācijas muzeja dedzināšana, leģionāru pieminekļa apgānīšana vai aicinājumi atbalstīt Krievijas armiju būtu jāvērtē krietni bargāk nekā miera laikos.  

Bet vai tiesām kopš kara sākuma izdevies reaģēt uz pārmaiņām reālajā dzīvē un likumdošanā? 

"Ņemot vērā, ka ir bijušas lietas, kuras sabiedrībā raisīja pārdomas par soda atbilstību, tad var teikt – pilnībā nē," atzina Poļakova.

Arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs atzina – tiesas spriedumos par pretvalstisku darbību vairākkārt lēmušas tā, it kā kara Ukrainā nebūtu. Jautāts, kādēļ prokremliskiem aktīvistiem lielākoties piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, pat ja izmeklētāji lūguši paturēt viņus apcietinājumā, Strupišs skaidroja – Valsts drošības dienests (VDD) dažkārt nespējot pamatot apcietinājuma nepieciešamību.

Tādēļ tiks rīkots kopīgs seminārs tiesnešiem un izmeklētājiem. "Tad būs saruna starp tiesnešiem un VDD darbiniekiem, lai metodoloģiski saprastu, kā pareizi šīs lietas būtu jāpamato, lai būtu optimāli rezultāti," pauda Strupišs.

Saeima pagājušā gada nogalē pēc Valsts prezidenta iniciatīvas veica grozījumus Krimināllikumā, nosakot lielākus sodus par noziegumiem pret valsti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti