4. studija

Ko darīt, ja kādreizējā kaimiņiene apmetas kāpņutelpā un apdraud mājas iedzīvotājus?

4. studija

4. studija. Sācies ķirbju laiks

Pašvaldības liegums zāģēt bojātu dižkoku gandrīz izraisa nelaimi?

Stiprā vējā mājai uzgāžas dižkoks, ko pašvaldība zāģēt liegusi. Arborists: Šādi gadījumi kļūst biežāki

Bieriņu iedzīvotāji pāris mēnešu pirms stiprajām rudens vētrām Rīgas domei (RD) ziņoja par, viņuprāt, bīstamu koku, kas jānozāģē. Pašvaldība pēc ekspertu atzinuma koku zāģēt neatļāva, jo tas esot dižkoks labā stāvoklī, tomēr koks galu galā nolūza stiprajā vējā, uzgāžoties mājai. Par laimi, cilvēki necieta, tomēr iedzīvotāji ir neizpratnē par RD un Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertiem, kuri koku iepriekš neatzina par bīstamu un neļāva nozāģēt, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Vismaz 60, 70 gadu vecā kļava spēcīgajām vēja brāzmām padevās un nolūza šī gada rudens vētrās.

Kā raidījumam pastāstīja Bieriņu iedzīvotājs Raivis, kura īpašumu lūzušais koks pabojājis, postījumi, par laimi, nav bijuši lieli, tomēr, ja kļava būtu gāzusies uz citu pusi, sekas varētu būt daudz nepatīkamākas.

"Ja tas puvums, kas bija kokam pa diagonālīti šeit, ja viņš būtu tieši pret māju, tad, es domāju, ka jumts būtu caurs, ne tikai dakstiņi un saules paneļi sabojāti. Varbūt arī garāža, ne daudz, bet būs noteikti jālabo," sacīja Raivis.

Lūzusī kļava
Lūzusī kļava

Kļava par sevi bija likusi manīt jau šī gada jūnija beigās, kad viens no milzu kļavas atzariem iegāzies kaimiņa Andra sētā. Viņš sapratis, ka koks kļuvis bīstams, un nekavējoties vērsies RD.

"Bija redzams, ka tas koks viss ir bojāts un ka viņš pēc iespējas ātrāk ir jāzāģē nost. Es vērsos Rīgas būvvaldē ar iesniegumu, ar lūgumu, lai dod būvatļauju nozāģēt šo koku, tā kā viņš rada bīstamību gan cilvēkiem, gan ēkām," pastāstīja Andris.

Inspektori dižkoka bīstamību nekonstatēja

To apstiprināja arī RD Komunikācijas departamenta projektu koordinatore Tatjana Smirnova: "3. jūlijā tika saņemts zemes īpašnieka iesniegums ar lūgumu izsniegt atļauju koka ciršanai. 5. jūlijā pašvaldības inspektores apskatīja konkrēto koku un konstatēja, ka paredzēts cirst kļavu, kurai ir 98 centimetrus liels diametrs."

Smirnova norādīja, ka vizuāli koka bojājumus RD Pilsētas attīstības departamenta Pilsētvides dizaina un inženierbūvju pārvaldes Vides un inženierbūvju kontroles nodaļas galvenā apstādījumu inspektore neesot konstatējusi, turklāt koka apkārtmērs esot atbildis dižkoka jeb aizsargājama koka kritērijam. Tas nozīmēja, ka lēmums par tā nociršanu jāpieņem Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP).

Kā norādīja RD pārstāve Smirnova, 20. jūlijā tika saņems DAP atzinums, kurā norādīts, ka arī pārvaldes ieskatā kļava ir labā stāvoklī.

"Ainaviski, ekoloģiski un bioloģiski vērtīga, tādēļ pārvalde aicināja koku saglabāt un veikt vainaga redukciju, lai novērstu tā iespējamo bīstamību," pastāstīja Smirnova.

Arborists: Koka bojājumi bijuši seni

Pēc tam, kad koks rudenī nolūzis, arboristi secinājuši, ka koks ir pamatīgi bojāts un jānozāģē pilnībā. 

"Tā trešā ass, kas bija palikusi, viņa jau bija aizlūzusi un viņa jau [liecās] uz nākamā kaimiņa mājas pusi. Viņiem tur ir saimniecības ēkas. Viņa jau uz to pusi sasvērusies, aizlūzusi," sacīja Andris.

Kā pastāstīja arborists, kokkopis Madars Apse, pēc koka struktūras un plīsuma vietām bija redzams, ka bojājumi bijuši seni.

"Koka žāklēs, kur koks dalās, ir jau trupe, kūdra un jauno sējeņu atvases saaugušas. Tas bija jāredz, ja tas bija cilvēks, kurš saprot kaut ko no kokiem un viņš tādā amatā strādā," norādīja Apse.

Arī pieaicinātie arboristi neslēpa sašutumu par RD speciālistu nespēju pilnvērtīgi novērtēt bīstamību, kādu radījis šis koks. Turklāt šis neesot vienīgais gadījums, atzina arborists Apse: "Ar šo saskaramies pēdējā laikā, es teiktu, gadā vismaz 4 līdz 5 reizes, kad cilvēki nenovērtē reāli vai nezina, kā novērtēt koka stāvokli."

Kokkopis ir pārliecināts, ka šī kļava bijis drauds ne tikai īpašumiem, bet arī cilvēkiem jau ļoti ilgu laiku.

Cietušais vērsīsies pie jurista

Tikmēr RD pārstāve Smirnova norādīja, ka šajā situācijā Rīgas pašvaldība mājas īpašniekiem nekādus zaudējumus, kas radušies lūzušā koka dēļ, nesegs, jo koka bīstamība netika konstatēta. Savukārt ieteikumi no pašvaldības un DAP sakopt koka vainagu bija jāņem vērā arī zemes īpašniekam, norādīja Smirnova: "Tālāk ir viņa atbildība par savu rīcību, kā šo koku sakopt."

Cietušais zemes un mājokļa īpašnieks ir nolēmis konsultēties ar juristu, jo uzskata, ka šāda situācija varēja nenotikt, turklāt pašvaldības ierēdņu nekompetences dēļ tika apdraudēta viņa ģimene.

"Es gribētu, lai šādas sievietes RD nestrādā un turpmāk šādus lēmumus nepieņem. Tas, manuprāt, ir pilnīgi nepareizi," sacīja Raivis.

Pašvaldībā nolemts tuvākajā laikā apsekot šo kļavu vēlreiz un, ja speciālisti secinās, ka koks tiešām ir nolūzis, tad tiks izsniegta ciršanas atļauja un koku varēs sazāģēt un teritoriju sakopt. Ja koks jau būs sazāģēts, tad informācija tiks nodota policijai apstākļu noskaidrošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti