Vai ir pareizi maldināt sabiedrību mākslas vārdā? Eksperti par Arņa Rītupa pazušanu

Vairāk nekā 640 pilngadīgu personu aizvadītajos astoņos mēnešos mūsu valstī bija izsludinātas meklēšanā. Lielākā daļa – vairāk nekā 561– atrasti īsā laikā, bet joprojām meklēšanā ir 81 cilvēks. Raugoties uz šiem datiem, rodas jautājums – vai šis ir lauciņš, kur vieta policijas un sabiedrības maldināšanai – tai skaitā, ja tas notiek mākslas vārdā?

Runa ir par policijas iesaistīšanos mēneša sākumā it kā bezvēsts prombūtnē esošā filozofa, žurnāla "Rīgas Laiks" izdevēja un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesora Arņa Rītupa meklēšanā. 

Filozofs, žurnāla "Rīgas Laiks" izdevējs un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors Arnis Rītups 12. novembrī izgāja no savas dzīvesvietas Rīgā un vairs neatgriezās. Tā par filozofa pazušanu Valsts policijai ziņoja tuvinieki. Sabiedrībā izskanēja dažādi minējumi – performance, protestakcija, reklāmas triks, uzdzīve vai arī nelaime, taču skaidras atbildes tā arī nebija līdz 22. novembra vakaram, kad žurnāla "Rīgas Laiks" sociālo mediju kontos parādās video, kurā redzams vīrietis maskā.

"Mani sauc Arnis Rītups. Es esmu viens no Rīgas lielākajiem muļķiem, taču piedzimis es esmu latviešu valodā, un latviešu valoda ir tā, kurā es pateicu pirmos vārdus un, iespējams, pateikšu pēdējos," sacīja videoklipā redzamais vīrietis.

Video Rītups stāstīja par žurnāla "Rīgas Laiks" 30 gadu jubileju, redakcijas ievākšanos kādreizējā Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas ēkā Elizabetes ielā 2, un netieši apliecina, ka nav bezvēsts prombūtnē.

"Mēs esam izsējuši mušmires, sekojot Kārļa Skalbes pasakai "Piecpadsmit". Izsējuši tās virs Ņujorkas, virs Londonas, virs Parīzes, Berlīnes, Romas, Jeruzalemes un virs Cēsīm, no kurienes stratosfērā devās pirmā "Rīgas Laika" sarkanā mušmire, kas vesela atgriezās Gulbenes rajonā," viņš teica.

Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska skaidro, ka ņemot vērā, ka Rītupa tuvinieki ir atsaukuši iesniegumu par viņa bezvēsts prombūtni, jo ir pārliecinājušies, ka viņš nav pazudis, Valsts policija ir pārtraukusi viņa meklēšanu.

"Informācija par kādu bezvēsts pazudušu personu policijā tiek saņemta teju katru dienu, un absolūti lielākajā daļā gadījumu personas atrodas sveikas un veselas.

Personām ir tiesības neatklāt savu atrašanās vietu tuviniekiem, un jāpiemin, ka šajā gadījumā pati persona nebija vērsusies policijā, tādējādi maldinot likumsargus, tāpēc arī nav pamata viņu saukt pie atbildības," skaidroja Gžibovska.

Sazvanīt pašu Arni Rītupu vai arī viņa kolēģi, žurnāla "Rīgas Laiks" galveno redaktoru Uldi Tīronu, Latvijas Radio gan neizdevās. Arī Latvijas Mākslas akadēmija situāciju atsakās komentēt, norādot, ka to risinās iekšēji.

Eksperti vērtē filozofa Arņa Rītupa pazušanu
00:00 / 04:38

Taču cik pareiza ir bijusi Arņa Rītupa rīcība?

Kultūras pētniece un Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela teica, ka uz situāciju var skatīties no divām pusēm.

"Attiecībā uz šo cilvēcisko, tad nu, manuprāt, dzīvojot tik trauksmainā laikā, arī apzinoties Arņa Rītupa tādu kā svaru gan publiskajā, gan intelektuālajā telpā, tad, manuprāt, šāds gājiens visnotaļ vērtējams ļoti negatīvi, atklāti sakot. Policija tērē savus tāpat nabadzīgos resursus, tērē savu laiku, nemaz nerunājot par tuviniekiem, – uz visa šī ģeopolitiskā un emocionālā fona, manuprāt, ir ļoti grūti attaisnojams šāds gājiens, pat ja tas tiek veikts cēlu māksliniecisko mērķu dēļ."

Taču, skatoties no profesionālā lauka, Muktupāvela norādīja, ka ir jāsaprot, ka tādu performanci vienkārši piedzīvojam. Tāpat viņa uzsvēra, ka situāciju varētu vērtēt arī no mārketinga puses, proti, ka sabiedrība ir satraukta reklāmas nolūkos, tādā veidā pievēršot uzmanību žurnālam "Rīgas Laiks" un tā nesenajai 30 gadu jubilejai.

"Ja būtu vēl tāds trešais aspekts, tad, protams, filozofu, mākslinieku funkcija un tāda loma sabiedrībā ir vērst uzmanību uz aktuālajām lietām, un ar kādiem paņēmieniem, pasaules vēsturē, protams, ir bijuši ļoti dažādi un ļoti ekstrēmi [gadījumi]," teica Muktupāvela. 

"Vērtēt pēc būtības – vai situācijā var konstatēt ļaunprātību vai negodprātību, ir diezgan sarežģīti," tikmēr uzsvēra advokāte Viktorija Jarkina.

"Es domāju, ka tīri juridiski, no vienas puses, mēs saskaramies ar to, ka, protams, radinieki uztraucas, un radiniekiem ir likumiskas tiesības vērsties tiesībaizsardzības iestādēs, ja tuvs cilvēks ir pazudis. Protams, ka, ja tas viss notika saskaņoti ar radiniekiem, tad faktiski mēs varam runāt par nepatiesa ziņojuma sniegšanu policijai, par ko ir paredzēta arī kriminālatbildība. Tas ir viens, bet otrs – šeit droši vien ir jāsaprot, kāds ir bijis patiesais mērķis tādai rīcībai, neviens jau nevar liegt cilvēkam pilnīgi pazust, cita lieta, ja tam cilvēkam ir līgumsaistības, parādsaistības, tad mēs atkal nonākam pie tā, cik šī rīcība ir godprātīga?"

Plašāks skaidrojums par Arņa Rītupa pazušanu šobrīd nav zināms, un arī video Arnis Rītups beidz ar aicinājumu mācīties no sēnēm, vēlot visu varu, slavu, baudu un naudu muļķiem, taču darbu visiem pārējiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti