Rinkēvičs uzticas NBS vadībai jautājumā par iespējamu izstāšanos no Otavas konvencijas

Sabiedrībā šobrīd aktualizējusies diskusija par Latvijas iespējamu izstāšanos no kājnieku mīnu aizlieguma konvencijas jeb tā dēvētās Otavas konvencijas. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs šajā jautājumā uzticas Nacionālo bruņoto spēku vadībai (NBS). Jāatgādina, ka NBS neatbalsta Latvijas izstāšanos no konvencijas.

Runājot par to, vai Latvijai šobrīd būtu laiks apturēt vai izstāties no tā saucamās Otavas konvencijas, Rinkēvičs trešdien pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība") žurnālistiem norādīja, ka izšķirošs būs bruņoto spēku ekspertu un NBS vadības viedoklis. NBS komandiera Leonīda Kalniņa redzējumu šajā jautājumā prezidents uzklausījis vakar.

"Ņemot vērā, ka par valsts aizsardzības plānu izstrādi un izpildi pilnā mērā atbild bruņoto spēku komandieris, un ņemot vērā praktiskos apsvērumus, ko viņš ir izklāstījis, es pilnībā respektēju bruņoto spēku viedokli," norādīja Rinkēvičs.

Nacionālās drošības padomē šodien NBS arī informēšot par konkrētiem priekšlikumiem Latvijas austrumu robežas stiprināšanai. Prezidents aicinājis NBS vadību iespēju robežās, ievērojot valsts drošības intereses, sniegt plašāku informāciju sabiedrībai par plānotajiem pasākumiem.

"Es saprotu šīs diskusijas aspektus un emocijas par to, kas notiek Ukrainā, un diskusijas par dažāda veida scenārijiem, kas mūs varētu skart tuvākajā laikā. Tai pašā laikā mums ir jāstrādā uz to, lai mēs būtu maksimāli sagatavoti visiem scenārijiem, ir jāņem vērā profesionāļu viedoklis. Diskusija par to, kādi ir labākie mūsu valsts aizsardzības mehānismi, profesionāļu vidē, pat ja viedokļi atšķiras, ir ļoti cienījama, bet

nav cienījami, ka tā vietā, lai runātu par praktiskām lietām, sākas jau savstarpēja apsaukāšanās, nepieņemama histēriska diskusija, kas patiesībā grauj, nevis stiprina mūsu valsts aizsardzību," pauda Rinkēvičs.

Viņš uzsvēra, ka pilnībā uzticas NBS vadībai un arī tiem ekspertiem, kam ir cits viedoklis. "Esmu pilnīgi pārliecināts, ka, diskutējot par valsts militārās aizsardzības plānu un austrumu robežas aizsardzību, mēs pilnīgi noteikti atradīsim tādus mehānismus, kas būs absolūti droši, lai stiprinātu mūsu valsti," uzsvēra prezidents.

Rinkēvičs aicināja ņemt vērā vēl vienu ne mazāk būtisku aspektu: "Somija, Baltijas valstis un Polija robežas ar Krieviju un Baltkrieviju.

Ja gribam efektīvu aizsardzības mehānismu, nevar būt tā, ka vienā valstī būs kaut kas viens, otrā – cits. Jebkuram lēmumam par vienotas infrastruktūras izveidi ir jābūt saskaņotam Somijas, Baltijas valstu un Polijas speciālistu vidū,"

uzsvēra Rinkēvičs. 

Tāpat nedrīkst aizmirst, ka esam daļa no kopīgas NATO aizsardzības sistēmas.

Pēc diskusijām Nacionālā drošības padome vienosies par tālākajiem soļiem, bet konkrēti lēmumi būs valdības un Aizsardzības ministrijas ziņā. "Aicinu šo diskusiju veidot cieņpilni, nevis tā, lai kāds ārpus Latvijas robežām, kāds no mūsu nedraugiem būtu priecīgs, ka esam sakasījušies un ne pie kāda lēmuma nenonākam," rezumēja prezidents. "Uzticēsimies mūsu bruņoto spēku vadībai, bruņotajiem spēkiem!"

KONTEKSTS:

Daļu sabiedrības satrauc Latvijas pirms vairākiem gadiem paustā apņemšanās neizmantot kājnieku mīnas. Tāpēc sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par Latvijas izstāšanos no Otavas konvencijas.

Iniciatīvas pārstāvis Atis Stankevičs vēlas, lai Latvija reālistiski izvērtētu tās militārās aizsardzības stratēģiju un sevišķi šajos draudīgajos apstākļos pārskatītu valsts dalību Otavas konvencijā. Viņaprāt, tas būtu efektīvs un pamatots solis Latvijas valsts aizsardzībai. Līdz šim par iniciatīvu savākti nepilni 3000 parakstu.

Parlamentā jau janvārī plāno sākt diskusiju par šo jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti