4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Cik tālu no pieturas apmales ir jāpietur sabiedriskajam transportam?

Vai sporta klubs pierīgā ir vainojams zirga nobadināšanā?

Zirga badināšanā vainotā sporta kluba īpašniece vērsusies policijā par draudiem

Jātnieku sporta kluba "Temps" īpašniece pēc sociālajos tīklos kādas sievietes publicētā ieraksta, kurā apgalvots, ka klubā nobadināts viens no tam uzticētajiem zirgiem, par saņemtiem draudiem ir vērsusies Valsts policijā. Tikmēr Pārtikas un veterinārais dienests turpina pārbaudes un skaidro, kāds ir precīzais zirga novājēšanas cēlonis, neizslēdzot arī slimību.

Jūlija jātnieku sporta klubā uzņēma to cilvēku zirgus, kuriem ļoti patīk šie graciozie dzīvnieki, bet ikdienā viņiem nav laika pašiem ar tiem nodarboties un nav arī kur turēt. Ļaudis savus mīluļus apciemojuši brīvajā laikā.

Patlaban Jūlijas saimniecībā dzīvo trīs viņas zirgi, kā arī viens cita īpašnieka zirgs. Pēc ieraksta platformā "Facebook" par zirgu Ivanu, kurš viņas saimniecībā it kā ticis badināts, tādēļ nopietni saslimis un vairs nav spējis noturēties kājās,

visi tie saimnieki, kuri zirgu apkopšanu bija uzticējuši Jūlijai, savus dzīvniekus ir aizveduši.

Skandāla centrā nonākušā Ivana saimniece uzturas ārzemēs. Tagad 12 gadus vecais zirgs pansijā atradies trīs gadus.

"Varbūt reizi mēnesī viņa man uzrakstīja – kā viņam iet?" stāstīja jātnieku sporta kluba "Temps" īpašniece Jūlija Troksne. "Pa visiem šiem trīs gadiem viņa kādas piecas vai sešas reizes bija pie manis, un viss bija kārtībā."

Pēc Jūlijas teiktā – kad zirgs saslimis, saimniece nav atļāvusi noņemt viņam asins analīzes, bet informējusi, ka sasirgušo dzīvnieku pārvietos uz citu stalli un ārstēs tur. Zirga pārvešanu ārvalstīs dzīvojošā saimniece uzticējusi paziņai – Dārtai Putniņai.

Sporta kluba īpašniece par zirgu rūpējusies

"Aizbraucot uz vietas izņemt zirgu, kurš ir acīmredzami sliktā stāvoklī, es sapratu, ka tur esošie apstākļi ir absolūti antisanitāri un nepiemēroti jebkura dzīvnieka turēšanai," atklāja Dārta. "Un nešaubīgi, ieraugot konkrēto zirgu uz vietas dzīvē, es sapratu, ka situācija ir daudz sliktāka, nekā es iepriekš biju redzējusi fotogrāfijās, kas man tika pārsūtītas. Kā arī dažus no tiem zirgiem es ievēroju vāji barotus."

Dārta raidījumam apgalvoja, ka saimniece par pansiju Jūlijai maksājusi pietiekami. Tam iebilda jātnieku sporta kluba īpašniece.

"Viņa maksāja 80 eiro. Tagad jau tas nav nekas; dažreiz sienu mēnesim nevar nopirkt par 80 eiro," pauda Jūlija. "Es otru pusi baroju uz sava rēķina."

Dārta par redzēto un piedzīvoto steidza informēt platformas "Facebook" sabiedrību un pēc tam tikai vērsās iestādēs, kuras varētu izvērtēt notiekošo jātnieku sporta klubā. Viņa piekrita, ka vajadzēja darīt otrādi, taču tajā brīdī paļāvusies uz emocijām, nevis loģisko prātu.

Tikmēr Jūlija, pirms vainot viņu, aicina veikt zirgam pārbaudes un analīzes. Kad zirgs saslimis, kluba īpašniece esot rūpējusies par viņu un pat gulējusi staļļos. Kā skaidroja Dārta – lai veiktu pilnvērtīgus izmeklējumus, zirgs būtu jātransportē uz klīniku, taču tas neesot iespējams dzīvnieka veselības stāvokļa un arī dārgo izmaksu dēļ.

PVD: Īpašnieks turpina būt atbildīgs

Ivanam veiktajās asins analīzēs veterinārārsti konstatējuši dažādus veselības traucējumus, kurus varējis izraisīt arī bads vai nepietiekami uzņemtas uzturvielas, taču netiek izslēgtas arī slimības.

Mediķi norāda: "Konkrētajā gadījumā, lai precizētu novājēšanas cēloni, būtu jāveic papildu diagnostiskie izmeklējumi."

"Es uzskatu, ja staļļa saimniekam ir uzticēti privāti zirgi pansijā, viņam viennozīmīgi ir jāreaģē pie kaut kādām pirmajām pazīmēm, kad zirgs sāk izskatīties slikti vai justies slikti," sacīja Dārta. "Un tas būtu absurdi, ja staļļa saimnieks nereaģētu tad, ja viņš redz, ka stāvoklis paliek sliktāks un sliktāks, neizsaucot vetārstu, jo manuprāt, tas ir viņa pienākums izsaukt vetārstu un tālāk attiecīgi piestādīt rēķinu zirga īpašniekam."

Latvijas Veterinārārstu biedrības Zirgu ārstu sekcijas vadītājs Juris Tolpežņikovs apstiprināja, ka zirgam kā dzīvai būtnei palīdzība ir jāsniedz,

tāpēc saimniekam būtu rakstiski vai mutiski jāpilnvaro savā vietā persona, norādot, kā rīkoties un pie kā vērsties situācijās, kad dzīvnieks saslimst. Vajadzētu vienoties arī par to, kā notiek veterinārārsta pakalpojuma apmaksa.

"Protams, ka cilvēks, kurš pats ir īpašnieks un savu dzīvnieku ir nodevis kādam aprūpē, viņš arī tomēr turpina būt atbildīgs. Viņš arī pats var izvērtēt šos apstākļus. Ja viņu šie apstākļi neapmierina, viņš protams, jebkurā brīdī var pārvest to dzīvnieku uz jebkuriem citiem apstākļiem," atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs. "Un otrs, ja liekas, ka tie apstākļi ir neatbilstoši un ka ir jau saskatāmi pārkāpumi, protams, ka ir jāziņo PVD ar visu faktoloģisko materiālu."

PVD par notikušo uzzina sociālajos tīklos

PVD skaidroja, ka šajā gadījumā viss noticis dīvaini, jo par situāciju ar zirgu Ivanu inspektori uzzinājuši tieši sociālajos tīklos, un, tā kā informācija bijusi satraucoša, viņi nolēmuši, lai arī brīvdiena, uzreiz apmeklēt nolaidībā vainoto jātnieku klubu.

"Aizbraucot uz novietni, mēs konstatējām, ka tūlītējas briesmas pārējiem zirgiem nedraud, un tas ir  svarīgākais," norādīja Samohvalovs.

"Līdz ar to mēs tālāk uzsākām administratīvo procesu, un šī administratīvā procesa ietvaros mēs noskaidrosim, kādi apstākļi šo vienu zirgu ir noveduši līdz tādai fiziskai kondīcijai, kādā viņš atrodas."

Savukārt Jūlija nolēmusi savu taisnību pierādīt tiesvedības ceļā, un par draudiem, ko patlaban saņem no svešām personām internetā, viņa vērsusies Valsts policijā.

PVD norādīja, ka par zirga novešanu līdz tādai kondīcijai pienākas sods līdz pat 2000 eiro. Izmeklēšana turpinās.

KONTEKSTS:

PVD ierosinājis administratīvo lietu par novārdzinātu zirgu jātnieku sporta klubā "Temps". Pārbaudes sāktas pēc kādas sievietes ieraksta sociālajos tīklos.

Jātnieku sporta kluba un zirgu staļļa īpašniece dzīvnieka badināšanu noliedza, uzsverot, ka dzīvnieku aprūpējusi tiktāl, cik sniegušās viņas tiesības to darīt.

Saimniecei aizrādīts, ka dzīvnieku turēšanas apstākļi varētu būt labāki, un doti termiņi, lai trūkumus novērstu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti