Panorāma

Valstiskuma balvu pasniedz Vilim Vītolam

Panorāma

Panorāma

Covid-19 pierimis, pašlaik vismazāk inficēto

Covid-19 Latvijā pierimis; vīruss arvien ik nedēļu dzēš kādu dzīvību

Dienas, kad Covid-19 aizņēma ikdienas ziņas, ir aiz muguras. Tieši pašlaik risks inficēties ar kovidu ir viszemākais, kāds bijis kopš pandēmijas sākuma. Lai gan kovids ir pierimis, tas nav pazudis pavisam. Joprojām ik nedēļu ir kāds riska grupas pacients, kura dzīvību dzēsis tieši šis vīruss.

Šobrīd var ievilkt elpu – kovids vairs nav slimnīcu aktualitāte numur viens. Taču Stradiņa slimnīcas Plaušu slimību nodaļā kopš pandēmijas sākuma šis īpašais brīdis pienāca tikai šogad vasaras vidū.

"Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma tikai šīs vasaras vidū mums pienāca tā diena, kad nebija neviena Covid-19 inficēta pacienta. Tiešām man tā bija tāda svētku sajūta, tā varētu teikt," atzina Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa.

Aiz muguras arī laiks, kad ārkārtīgi lielam pacientu skaitam vienlaikus bija nepieciešams skābekļa atbalsts. Nodaļā atgriezušies ar plaušu slimībām sirgstošie ar diagnozēm, kādas te ārstēja vēl pirms pandēmijas.

Tieši pašlaik ir vismazākais risks inficēties ar kovidu kopš pandēmijas sākuma. Tā atzina epidemiologi.

Taču rudenī, kad kā ik gadu atgriežas gripa un citi vīrusi, visticamāk, pieaugs arī kovida gadījumu skaits.

Atšķirībā no gripas, kura vasarā nav konstatēta, notekūdeņos kovids tiek atklāts, tiesa, ļoti zemā koncentrācijā, kas apliecina nelielo inficēšanās gadījumu skaitu. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati tomēr uzrāda, ka kovida pacienti nonāk arī slimnīcās. Ik nedēļu ar pamatdiagnozi kovids stacionāros tiek ārstēti vidēji 14 kovida pacienti. Vienam līdz diviem slimības gaita ir ļoti smaga.

"Joprojām diemžēl mēs redzam arī nāves gadījumus Covid-19 pacientiem, bet šis ir arī zemākais rādītājs, ko mēs bijām redzējuši visas pandēmijas laikā. Vidēji viens cilvēks diemžēl joprojām mirst nedēļas laikā no šīs slimības," atzina SPKC Infekciju slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Testēšana notiek vairs tikai slimnīcās, un nedēļas laikā kovida uztriepi paņem tikai 200 sasirgušajiem. No tiem pozitīvi izrādās 15%.

Latvijā un arī pasaulē joprojām cirkulē omikrona varianta paveidi, kas vairumam iedzīvotāju nerada bīstamību veselībai.

"Latvijā mēs redzam apmēram trīs četrus paveidus, dominējošais XBB15, un tas arī līdz 50% kopumā Eiropas Savienībā, bet pēdējā laikā runā par tā saucamā "Eris" varianta pieaugumu," piebilda SPKC speciālists.

"Mēs noteikti neesam pasargāti no jauniem viļņiem. Nav gan tādu indikāciju, ka šie jaunie viļņi varētu būt tik graujoši un tik ļoti postoši, kā bija iepriekšējie, tomēr mēs nezinām, kā patiesībā būs, īpaši tad, kad bērni atgriezīsies skolā," norādīja Žentiņa.

Tā kā riska grupām kovids joprojām var izrādīties bīstams, SPKC atzīmēja, ka rudens sezonā īpaši riska grupām būtu vēlams vakcinēties, lai izvairītos no smagas slimības norises.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti