Plāno reformēt VID – piedāvā nodalīt izmeklēšanas funkcijas

Finanšu ministrija piedāvā no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodalīt kriminālizmeklēšanas funkcijas.

Finanšu ministrija izstrādājusi ziņojumu par Valsts ieņēmumu dienesta darbības pilnveidi. Tajā, aplūkojot iespējamos risinājumus VID strukturālajām izmaiņām, piedāvāts nodalīt kriminālizmeklēšanas funkcijas.

Attiecīgi piedāvāts no VID funkcijām izslēgt Nodokļu un muitas policijas pārvaldes funkcijas un uzdevumus, ko nodotu finanšu ministra pārraudzībā izveidotajai tiešās pārvaldes iestādei Nodokļu un muitas policijai. Ministrs padotību pār Nodokļu un muitas policiju īstenotu ar Finanšu ministrijas starpniecību.

Tāpat piedāvāts VID Iekšējās drošības pārvaldes operatīvās un izmeklēšanas funkcijas un uzdevumus nodot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Mērķis tam būtu nodrošināt efektīvu koruptīvu kriminālprocesu norisi un lietderīgu resursu izmantošanu, realizējot KNAB kā visaptverošas koruptīvo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas iestādes modeli.

Jāatgādina, ka pašlaik VID Nodokļu un muitas policija izmeklē  noziedzīgus nodarījumus valsts ieņēmumu un muitas lietu jomā, bet Iekšējās drošības pārvalde izmeklē noziedzīgus nodarījumus, kas konstatēti VID amatpersonu un darbinieku rīcībā un saistīti ar dienesta pienākumu izpildi.

Ministrija rosinājusi arī mainīt veidu, kādā finanšu ministrs īsteno padotību pār VID, nosakot, ka ministrs padotību īsteno ar Finanšu ministrijas starpniecību.

FM ziņojumā norādīts uz VID kā klientorientētas servisa iestādes attīstību un kā VID nozīmīgākā funkcija minēta nodokļu un nodevu iekasēšana. Lai VID spētu nodrošināt savu tiešo funkciju pilnvērtīgu izpildi, kas saistīta ar nodokļu administrēšanu, esot jāapsver iespēja pilnībā atteikties no nodokļu administrācijai neraksturīgajām funkcijām.

Tāpēc piedāvāts no VID nodalīt struktūrvienības, kuru darbības mērķis ir novērst, atklāt un izmeklēt noziedzīgus nodarījumus, nevis sniegt pakalpojumus vai konsultācijas. Ministrija vēlas stiprināt nodokļu un muitas policijas darba efektivitāti noziedzīgo nodarījumu atklāšanā un tās strukturālo autonomiju, veicot tās nošķiršanu no VID, kā arī nodrošināt koruptīvo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas neatkarību.

Tas būtu solis uz sabiedrības viedokļa maiņu par VID kā represīvu iestādi, sekmējot sabiedrības uzticēšanos VID, norādīts ziņojumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti