Panorāma

"Hamās" nolaupīto radinieki lūdz palīdzību

Panorāma

Solījumi par zāļu cenu mazināšanu joprojām uz papīra

Nodara miesas bojājumus RAKUS ārstei

Pacienta sieva pēc RAKUS lēmuma atslēgt vīru no dzīvību uzturošām iekārtām uzbrūk ārstei

Personāla fiziska ietekmēšana un vardarbība nav pieņemama – tā saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs pēc tam, kad slimnīcā pašlaik spiesta ārstēties kāda intensīvās terapijas ārste, kurai darba laikā uzbruka kāda pacienta sieva. Dežūrārste pacienta sievai pavēstījusi ārstu konsīlija lēmumu par sievietes vīram iestājušos smadzeņu nāvi un vajadzību viņu atvienot no mākslīgi dzīvību uzturošajām iekārtām.

Natālijas vīru Juriju Koritovu RAKUS nogādāja piektdien, jau pēc ilgstošiem reanimācijas pasākumiem. Vīrietim plīsa trombs plaušās, un viņš aizvests uz reanimācijas nodaļu. Pēc ilgstošas pacienta novērošanas un citiem obligātiem pasākumiem ārstu konsīlijs lēmis uzsākt smadzeņu nāves protokolu, kas nozīmē, ka pēc smadzeņu nāves konstatēšanas jāpārtrauc pacienta dzīvības uzturēšana.

Dežūrārste, kas šo lēmumu paziņojusi vīrieša tuviniekiem, tagad pati ievietota slimnīcā. Viņai uzbrukusi reanimācijā gulošā vīrieša sieva.

"Pēc man esošās informācijas, ir notikusi komunikācija. Visdrīzāk, ir kaut kādas komunikācijas nepilnības bijušas vai sadzirdēts tas, ko īsti negrib dzirdēt. Kā rezultātā ir sekojušas kādas fiziskas darbības. Lai kāda nebūtu šī informācija, personāla fiziska ietekmēšana noteikti nav attaisnojama," sacīja RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs Roberts Stašinskis.

Gadījumi, kad pacienti izrāda agresiju pret slimnīcas personālu, nav retums. Taču šajā gadījumā – reālu miesas bojājumu nodarīšana darbiniekam, kas veic savus darba pienākumus, uzskatāma par ārkārtēju situāciju, kurā iesaistīta arī Valsts policija.

"Tā bija fiziska ietekmēšana. Reāli nodarīti miesas bojājumi, kā rezultātā cilvēks ir nokļuvis neatliekamajā palīdzībā. Un mēs patiešām esam nobažījušies par mūsu kolēģi. Un tāda situācija nav pieņemama. Mēs esam vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs, un viņi attiecīgi to vērtēs un rīkosies tālāk," klāstīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

Pacienta sieva Natālija Masaļska-Koritova
Pacienta sieva Natālija Masaļska-Koritova

Latvijas Televīzija: Ārsti arī saka, ka jūs esat piekāvusi kādu dežūrārsti?

Pacienta sieva Natālija Masaļska-Koritova: Nu... tur bija vienkārši, ka viņa gribēja parādīt man aktu. Pēc tam viņa to noņēma. Es gribēju apskatīt to aktu, pēc kāda viņi pieņēma to lēmumu, kur ir rezultāti. Uzbruka uz mani, un tā sanāca, kā ir.

Latvijas Televīzija: Kas sanāca? Jūs sitāt?

Masaļska-Koritova: Nē. Vienkārši sanāca strīdēšanās. Esmu sieva, esmu slimnīcā, esmu pie vīra. Jā, es no ārstiem prasu to jautājumu un gribu viņas atbildes. Viss!

Kā plānots, desmitos no rīta vīrieša dzīvības uzturēšanas iekārtas neizslēdza. Notika vairākas stundas ilga tikšanās starp pusēm, iesaistoties juristiem un slimnīcas vadībai.

"Beidzās tā, ka tas, ko es prasīju kopš vakardienas, to šodien nolēma ar juristu, ar galveno ārstu un papildu ārstu, un būs izdarīts šodien. Tas ir, būs pārbaude smadzenēm, ka tās strādā. Un šodien smadzeņu pārbaudes būs. Ir pieņemts lēmums, ka vajag to izdarīt," klāstīja Masaļska-Koritova.

Ārsti un slimnīcas vadība skaidroja, ka esot darīts viss, kā likumā paredzēts, un konkrētais protokols ir pildāms neatkarīgi no tuvinieku vēlmēm.

Attēlā no kreisās RAKUS valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs un RAKUS Intensīvās terapijas klīni...
Attēlā no kreisās RAKUS valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs un RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs Roberts Stašinskis.

"Mums ir attiecīgi protokoli, ko mēs ievērojam, un viņi notiek neatkarīgi no iesaistītajām pusēm. Tie ir neatkarīgi klīniskie protokoli, kas tiek realizēti. Ir protokols, bet, ja notiek kādas izmaiņas, mēs atgriežamies atpakaļ sākuma punktā," norādīja RAKUS valdes priekšsēdētājs.

Izmeklējums, ko šodien tomēr veica Natālijas vīram, bijusi slimnīcas pretimnākšana.

"Mūsu uzdevums ir pārliecināties, ka mēs kaut ko neesam palaiduši garām. Tātad mūsu uzdevums ir nevis novest pacientu līdz nāves faktam, bet nepalaist garām. Un tad, kad mēs esam vēlreiz pārliecinājušies, ka, jā, diemžēl pacients ir miris, tad mēs to definējam un notiek attiecīgās darbības," klāstīja RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs.

Vakarpusē padziļinātā pārbaudē apstiprinājies, ka vīrietim iestājusies smadzeņu nāve.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti