«Strīdēties jāprot.» Likumpārkāpējiem konfliktus palīdz risināt brīvprātīgie un nevalstiskās organizācijas

Kā risināt konfliktu, kura rezultātā ir noziegums? Vai cietušais ar likumpārkāpēju var izlīgt? Un vai strīdēties ir labi? Valsts probācijas dienestā brīvprātīgi strādā izlīguma starpnieki, kuri ved sarunas starp cietušo un likumpārkāpēju. Savukārt nevalstiskās organizācijas māca, kā strīdēties nevardarbīgi un, piemēram, spriedzi atstāt futbola laukumā.

ĪSUMĀ:

  • Izlīguma starpnieki ved sarunas starp likumpārkāpēju un cietušo.
  • Kopš 2015. gada Probācijas dienests organizējis vairāk nekā 15,5 tūkstošus izlīgumu.
  • Jo smagāks pāridarījums, jo grūtāk rast kompromisu.
  • Pērn Probācijas dienestā darbojās 26 sertificēti brīvprātīgie izlīguma starpnieki.
  • Nevalstiskās organizācijas palīdz likumpārkāpējiem iekļauties sabiedrībā.
  • Latvijas Futbola federācija piedāvā probācijas klientiem un brīvprātīgajiem skatīties un spēlēt futbolu.

«Strīdēties jāprot.» Likumpārkāpējiem konfliktus palīdz risināt brīvprātīgie un nevalstiskās organizācijas
00:00 / 05:25
Lejuplādēt

Laila Škoba ir brīvprātīgā izlīguma starpniece Valsts probācijas dienestā jau vairāk nekā 12 gadus. Tas nozīmē, ka viņa piedalās izlīguma sarunās starp cietušo un likumpārkāpēju, palīdzot abām pusēm vienoties par savstarpēji pieņemamu un taisnīgu risinājumu.

Ikdienā Laila ir juriste. Viņa stāsta, kā nonāca līdz brīvprātīgajam darbam:

"Bieži vien cilvēkiem, kas uzsāk tiesu darbus vai prasa palīdzību juristiem, ir pozīcija, ka viņi vienkārši nespēj vienoties ar otru pusi. Un es sāku meklēt un interesēties, kur varētu pamācīties sarunu vešanu prasmi un konfliktu risināšanu. Es nejauši internetā atradu, ka Valsts probācijas dienests aicina brīvprātīgi piedalīties apmācībās un vadīt izlīgumus kriminālprocesa ietvaros. Man tas likās interesanti. Es pieteicos, es apmācījos un, protams, pēc tam sāku vadīt šos izlīgumus."

Izlīgums – brīvprātīgs process

Kopš 2005. gada līdz aizvadītajam gadam Probācijas dienests organizējis vairāk nekā 15,5 tūkstošus izlīgumu. Likuma pārkāpumi, kuros mēģina rast vienošanos, ir dažādi.

"Man ir sagadījies tā, ka es pamatā strādāju ar ceļu satiksmes negadījumiem, ar nepilngadīgajiem un lietām, kur ir bijušas kaušanās un zādzības," atklāja Laila.

Laila stāsta – jo smagāks pāridarījums, jo grūtāk rast kompromisu. Taču viņas pieredzē vairākos gadījumos izdodas nonākt līdz izlīgumam.

"Ir cietušie, kas pasaka, ka, nē, es nevēlos izlīgt. Un tas arī ir labi. Patiesībā arī vainīgie var pateikt: "Es negribu izlīgt." Tas ir brīvprātīgs process, neviens viņiem neuzspiež. Kas cietušo motivē? Es domāju, ka drīzāk ir tās atbildes uz jautājumu "kāpēc". Un, protams, ja viņam ir veselības kaitējums nodarīts – tas, ka viņš var saņemt kompensāciju par šo nodarījumu," pauda Laila.

Izlīguma starpnieka uzdevums ir būt neitrālam. Laila stāsta, ka svarīga ir paškontrole.

Strīdēties jāprot

Pērn Probācijas dienestā darbojās 26 sertificēti brīvprātīgie izlīguma starpnieki. Laila atklāj, ka apmēram divus gadus ir arī brīvprātīgā līdzgaitniecībā, jo viņai patīk palīdzēt cilvēkiem.

"Mans gandarījums ir par to, ka cilvēki ir atraduši kontaktu un viņi ir spējuši vienoties. Un tad par vienu pozitīvu notikumu pasaulē vairāk. Man šķiet, ka palīdzot citiem, mēs palīdzam arī sev, un tā mēs darām pasauli labāku," sacīja Laila.

Arī Lolita Terēze Nicmane ir brīvprātīgā Probācijas dienestā. Arī viņas vadītā organizācija "Mediācijas telpa" sadarbojas ar dienestu. "Mediācijas telpa" ir neformālās izglītības iestāde, kas palīdz apgūt cilvēkiem prasmi risināt strīdus.

Lolita Terēze Nicmane
Lolita Terēze Nicmane

"Un tas svarīgākais vadmotīvs ir nevardarbīga komunikācija un prasme risināt strīdus. Strīdēties, bet prast viņus risināt.

Strīdēties jāprot. Ja pašiem nesanāk, tad var ielikt starpā kādu starpnieku, un viņš var būt atbalsta persona," sacīja Lolita.

Biedrība brauc arī pie jauniešiem Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem, lai mācītu, kā strīdēties, izvairoties no vardarbības. Un savas zināšanas nodod arī Probācijas dienestam un iestādes klientiem.

"Un ir tā vienādā raudzīšanās uz cilvēku. Ir tas cilvēks un prasme, un spēja nošķirt to, ko viņš ir nodarījis," sacīja Lolita, atbildot uz jautājumu par sadarbību ar likumpārkāpējiem.

Izlikt enerģiju citādi

Ar Probācijas dienestu sadarbojas daudz un dažādas nevalstiskās organizācijas, kuras palīdz likumpārkāpējiem iekļauties sabiedrībā. Viens no piemēriem ir arī Latvijas Futbola federācija, kas piedāvā probācijas klientiem un brīvprātīgajiem skatīties futbola spēles, kā arī viņus iesaista draudzības spēlēs.

Piemēram, pavasarī notika spēle starp Probācijas dienesta klientiem, darbiniekiem un speciālistiem, stāsta federācijas sociālās atbildības speciāliste Alise Pētersone:

"Cilvēki var ieraudzīt, ka īstenībā ir forši spēlēt futbolu, satikt jaunus draugus, paziņas. Un arī futbols ir tas, kas veicina sadarbības spēju. Tā, man liekas, ir arī cita vide, kur tu vari sevi pierādīt citādā veidā, izlikt enerģiju savādāk."

Futbola federācija prioritāri organizē aktivitātes Probācijas dienesta jauniešiem. Federācija aicina iesaistīties arī futbola klubus. 

Piemēram, vasaras sākumā Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem viesojās futbola kluba "METTA" futbolisti. Sportisti ne tikai aprunājās ar jauniešiem, bet vienojās arī kopīgā futbolā spēlē.

"Mums pievienotā vērtība noteikti ir gandarījums. Mums ir svarīgi, ka futbols ir ne tikai pieejams konkrētiem cilvēkiem, bet, ka futbols tiek spēlēts neierobežotā daudzumā," sacīja Pētersone.

Šādās un līdzīgās aktivitātēs iesaistot likumpārkāpējus, sabiedrība piedalās noziedzības mazināšanā, par to pārliecināts ir Probācijas dienests.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti