«Re:Check» pārbauda: Kā «Saskaņas» Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāte maldina par pensijām Latvijā

Partijas "Saskaņa" Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu kandidāte Viktorija Tarane maldina, ka vairums Latvijas pensionāru saņem tikai 200–300 eiro mēnesī, izpētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskats
00:00 / 06:45
Lejuplādēt

Pirms vēlēšanām sekotājus sociālajos medijos īpaši aktīvi turpina uzrunāt "Saskaņa", taču bieži vien sagrozot faktus un klaji maldinot. Nesen partija sociālajos medijos publicēja EP vēlēšanu kandidātes Taranes video aicinājumu atbalstīt iniciatīvu par ienākuma nodokļa atcelšanu pensijām.

"Latvijā gandrīz pusmiljons pensionāru dzīvo, un vairumam vajag izdzīvot ar 200–300 eiro ienākumiem. (..)" pauda Tarane. 

Tā jau sen nav taisnība. Pērn 200–300 eiro pensiju saņēma 10% pensionāru, nevis vairums, kā stāsta Tarane. 

"Un vēl ir gandrīz 7%, kam pensija ir līdz 200 eiro," piebilda "Saskaņas" pārstāve.

Īstenībā tikai 3% pensionāru pensija nepārsniedz 200 eiro. Par to liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vairumam jeb 75% vecuma pensija ir virs 400 eiro.

Runājot par nepieciešamību atcelt pensiju aplikšanu ar nodokli, Tarane noklusē, ka pensijas līdz 500 eiro ar nodokli apliktas netiek.  

Tarane arī pretstata pensijām amatpersonu algas. "[Cilvēks] sāka saņemt pensiju un maksā nodokļus atkal, bet valsts vadība pēc tam ar tīru dvēseli palielina algas sev."

Kandidāte noklusē, ka pensijas ar indeksāciju palielina katru gadu. Šogad pacēla arī minimālās pensijas apmēru, bet pēdējos gados vairākkārt palielināts pensiju neapliekamais minimums.

"Re:Check" vērsās pie Taranes. Viņa norādīja, ka informāciju varot atrast Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā un internetā, un piebilda, ka mēs, žurnālisti, to izanalizēt varot labāk. 

Tikmēr cits "Saskaņas" pārstāvis Rīgas domes deputāts Konstantīns Čekušins, kurš vēlēšanās gan nekandidē, maldina par ierēdņu skaitu. To skaits, pēc Čekušina teiktā, pēdējos gados esot palielinājies sešas reizes. 

Tas ir pilnīgs izdomājums. Patiesībā ierēdņu skaits pēdējo sešu gadu laikā Latvijā ir pat nedaudz samazinājies, nevis audzis.  

Neviens no minētajiem politiķiem savus nekorektos izteikumus no sociālajiem medijiem nav dzēsis vai tos labojis un tādējādi turpina maldināt sabiedrību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti