«Onkoalianse» aicina spert straujākus soļus vēža pacientu stāvokļa uzlabošanā

Valdības solītie uzlabojumi onkoloģijas ārstēšanas sistēmā notiek pārāk lēni, tādēļ daudzi vēža pacienti tos nesagaida un nomirst, norāda Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse". Lai atgādinātu par vēža pacientu vajadzībām un onkoloģijai nepieciešamo finansējumu, organizācija laukumā netālu no Saeimas rīkoja informatīvu pasākumu "Laiks un vēzis negaida".

«Onkoalianse» aicina spert straujākus soļus vēža pacientu stāvokļa uzlabošanā
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Laiks ir svarīgs faktors vēža diagnostikā un pēc tam arī ārstēšanā. Akcijas rīkotāji to bija ietvēruši simboliskā gaismas objektā ar pulksteni, kas apstājies un laiku vairs neskaita, tā norādot uz ātras rīcības un neatliekamu lēmumu nepieciešamību. Šī diena vides objekta izvietošanai nebija nejauša, jo Saeimas deputāti šodien ķeras pie budžeta projekta izskatīšanas pirmajā lasījumā.

Kaut gan veselība pasludināta par vienu no nākamā gada budžeta prioritātēm un papildus tai plānots piešķirt 275 miljonus eiro, daļu šīs naudas atvēlot arī onkoloģijai, "Onkoalianses" pārstāvji pauda, ka ar to ir par maz.

"Galu galā, ja cilvēks ir mājā gulošs, viņš taču vairs nevar strādāt. Paliatīvā aprūpe, tās brigādes – viss ir apstājies. Nu, kuriniet uguni! Vienkārši pa punktiem ejiet cauri. Formāli runā tikai par Vēža reģistru, it kā tā būtu vienīgā panaceja. Ir ļoti daudz jautājumu. (..) Tiem cilvēkiem vajag gan atbalstu, gan izpratni par to, ka jūs zināt, par ko vispār ir runa," sacīja "Onkoalianses" organizācijas pārstāve Evita Zālīte-Grosa.

"Šodien dodamies ar kolēģi tāpat kā citi deputāti uz pirmo budžeta lasījumu. Mums ZZS frakcijā bija tikšanās ar veselības ministru. Es pilnīgi noteikti laipni aicinātu atnākt uz mūsu frakciju šos aizrautīgos cilvēkus, kas sauc lietas īstajos vārdos. Mums apliecināja veselības ministrs, ka šogad ir viena no prioritātēm veselība. Nu, skatīsimies skaitļos," pauda Saeimas deputāte Līga Kļaviņa (Zaļo un zemnieku savienība(ZZS)).

Savukārt "Onkoalianses" pārstāve Irina Jaunuma norādīja, ka nākamgad jāveido jauns Onkoloģijas nozares attīstības plāns, jo iepriekšējais bija izstrādāts laika posmam no 2022. līdz 2024. gadam. Pēc Jaunumas teiktā, gan tas, gan iepriekšējam plānošanas periodam izveidotais bija vienīgi formāls situācijas konstatējums, kurā nospraustie mērķi netika sasniegti.

"Ne Finanšu ministrija, ne Saeima neņem vērā tos ciparus, kas ir ierakstīti. Ja būtu izpildīti šie abi plāni savā laikā… Un 2024. gadā mums iztecēs otrā plāna darbības termiņš, vajadzēs domāt par jauno plānu. Vai tas arī būs tikpat formāls?" norādīja Jaunuma.

Vairāki Saeimas deputāti pienāca pie sanākušajiem, lai noklausītos, ko saka akcijas rīkotāji. Ingrīda Circene ("Jaunā Vienotība") izteicās, ka pa maziem solīšiem situācija tomēr uzlabojoties; viņa kā piemēru minēja uzlabojumus bērnu diagnosticēšanā, taču norādīja arī uz katra paša atbildību, proti, regulāri iet pie ģimenes ārsta un veikt valsts apmaksātos vēža skrīninga izmeklējumus, kad pienāk laiks, jo tad uzlabotos vēža savlaicīga diagnostika, kas nozīmētu labākas iespējas atlabt un palikt dzīvam.

Taču tas, ka onkoloģijas joma sakārtojas pārlieku lēni, redzams arī mediju izgaismotajos stāstos par rindām uz izmeklējumiem un ķīmijterapiju, par to, ka cilvēki spiesti vākt ziedojumus, lai saņemtu vajadzīgās zāles vai terapiju. Turklāt atpakaļ ir sperts arī paliatīvajā aprūpē, jo, kā iepriekš norādīja Austrumu slimnīcas Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Vilnis Sosārs, jau no oktobra bija jāsākas jaunam pakalpojumam – paliatīvo pacientu aprūpei mājās –, taču tika pārsūdzēts iepirkums, un viss aizkavējās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti