Rīta Panorāma

Rīgas Starptautiskajam kino festivālam desmit gadi

Rīta Panorāma

ANO: "Hamas" un "Izraēlas" karā abām pusēm kara noziegumi

Intervija ar "Dauna sindroms Latvija" valdes locekli Veroniku Bašarinu un Aigu Kriņģeli

Biedrība: Darba devēji izvairās nodarbināt cilvēkus ar Dauna sindromu

Lai gan sabiedrības attieksme un izpratne pret cilvēkiem ar Dauna sindromu uzlabojas, darba devēji izvairās nodarbināt cilvēkus ar Dauna sindromu, norādot, ka viņus apmācīt darbā nav vienkārši, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja biedrības "Dauna sindroms Latvija" valdes locekle Veronika Bašarina un Aiga Kriņģele, kura ir mamma 21 gadu vecam puisim ar Dauna sindromu.

Svarīgākais, ar ko cīnās pirms diviem gadiem izveidotā biedrība "Dauna sindroms Latvija", ir uzskats, ka cilvēki ar Dauna sindromu nav iekļaujami izglītības sistēmā un darba tirgū. "Mūsu likumdošana nosaka, ka izglītība ir iekļaujoša un mums visiem ir tiesības uz nodarbinātību," sacīja Bašarina.

Vienlaikus Bašarina, kurai pašai ir septiņgadīgs dēls ar Dauna sindromu, norādīja, ka gadu laikā sabiedrības attieksme pret šādiem cilvēkiem uzlabojas. Kā pozitīvu piemēru viņa minēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, kuras speciālisti arvien vairāk iedrošina vecākus ar bērnu strādāt.

"Ārsti ir atbalstoši un vairāk zinoši, tas ir ļoti patīkami," sacīja Bašarina.

Tikmēr Kriņģele pastāstīja, ka viņai sarežģītākais posms bērna ar Dauna sindromu audzināšanā jau ir aiz muguras, jo viņas dēlam Kristapam ir 21 gads un viņš kļuvis par patstāvīgu cilvēku. "Viņš katru dienu patstāvīgi dodas no Lielvārdes uz Ogres staciju ar vilcienu, pats dodas uz dienas centru "Saime", pēcpusdienā strādā specializētās darbnīcās, atgriežas mājās ar vilcienu," stāstīja Kriņģele, norādot, ka viņa gribētu, lai dēlam būtu iespēja strādāt atalgotu darbu.

Kriņģele pastāstīja, ka mēģinājumi meklēt Kristapam darbu ir bijuši, un darba devēju attieksme, no vienas puses, ir ļoti pozitīva un saprotoša. "Ne reizi neesmu jutusi kādus noliegumus, ka šādi cilvēki mums nav nepieciešami," sacīja Kriņģele, norādot, ka, no otras puses, darba devēji tomēr neuzņemas šīs saistības, sakot, ka ar šādiem cilvēkiem sadarbība nav vienkārša, jo viņi ir īpaši apmācāmi.

Vienlaikus Kriņģele uzsvēra, ka "daudzas vienkāršas operācijas šie cilvēki spēj veikt brīnišķīgi", piemēram, viņas dēls Kristaps mājās gatavojis maizes dēlīšus un tos arī veiksmīgi izdevies pārdot.

"Katrā ziņā ir dažādas lietas, ar ko darba devējiem tomēr ir grūti sadzīvot, jo šie cilvēki ir precīzi, bet ļoti lēni, tā ir viņu īpatnība," skaidroja Kriņģele.

Oktobrī biedrība "Dauna sindroms Latvija" kopā ar 27 Latvijas mūziķiem rīkos īpašu koncertu sēriju "Klāt_būtne", tādējādi pievēršot uzmanību pacientiem ar Dauna sindromu Latvijā.

Latvijā dzīvo gandrīz 1300 cilvēku ar Dauna sindromu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti