Panorāma

Jau diennakti Augšlīgatnē neizdodas apturēt šķeldas gruzdēšanu

Panorāma

Panorāma

Ārsti izglābj līdz 26 grādiem atdzisušu zemledus makšķernieku

Ārsti izglābj līdz 26 grādiem atdzisušu zemledus makšķernieku; apdegumu centrā vairs nav brīvu vietu

Ar 26 grādu ķermeņa temperatūru Rīgas Austrumu slimnīcā ievests kāds ūdenī ielūzis zemledus makšķernieks. Viņa dzīvību operatīvi izdevās glābt, pateicoties jaunai iekārtai, kas ļauj pacientu sildīt invazīvi. Tāpat "Gaiļezera" neatliekamās medicīnas klīnikā ievesti vairāki seniori, kuri dzīvo vieni un apsaldējušies savā dzīvoklī, pēc neveiksmīgiem kritieniem ilgstoši guļot uz grīdas. Uzņemot daudzos salā cietušos, Valsts apdegumu centrā vairs nav brīvu vietu.  

70 gadus vecs zemledus makšķernieks ūdenī pavadīja stundu. Glābējiem bija grūti piekļūt ezeram, kur viņš ielūza. Tas notika vēl pirms lielā sala. Kad vīrieti ieveda Gaiļezerā, viņa ķermenis bija atdzisis līdz 26 grādiem.

Viņš bija bezsamaņā, nekontaktējams, tāpēc mediķi pieņēma lēmumu viņu sildīt ar invazīvās sildīšanas iekārtu, informēja Rīgas Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Iekārtas katetrs darbojas kā mazs radiators tieši asinsvadā. Gana ātri izdevās vīrieti sasildīt līdz 34 grādiem. Un, lai cik tas būtu neticami, viņu izrakstīja jau nākamajā dienā.

Parasti šādus pacientus silda ārēji. Tas notiek lēni, jo atdzisušu cilvēku nedrīkst strauji karsēt.

"Pirms dažām dienām bija vēl viens pacients, kas nosalis mājās un nogulējis ilgi, kamēr atrada. Pateicoties šai tehnikai, izdevās arī viņu ātri sasildīt," pastāstīja Višņakovs.

Salā cietušos Austrumu slimnīcas neatliekamās medicīnas klīnikā ieved katru dienu. Rekords bija seši vienā dienā.

Valsts apdegumu centrā nedēļas nogalē iestājušies vēl četri pacienti, tagad te ārstējas jau 15 salā cietušie.

"Mūsu nodaļa ir par simt procentiem pilna, vēl jau arī apdegumi," stāstīja Valsts apdegumu centra vadītājs Sergejs Smirnovs

Dažiem diemžēl būs jāamputē roku pirksti.

"No tiem, kas tagad iestājās, bezpajumtnieku nav vispār! Visi ir strādājoši, studējoši. Kam ikdienā ir ko darīt, ne šņabi dzert. Viens neuzvilka cimdus pie mīnus 20… Citam bija zems cukura līmenis, zaudēja samaņu, iekrita sniegā. Tur ir sejas apsaldējums, arī rokas smagi cietušas," stāstīja Smirnovs.

Ārsti lūdz aukstajā laikā īpašu uzmanību pievērst tiem radiem un draugiem, kuri dzīvo vieni

Plus desmit grādu istabā, daudzas jakas mugurā, visu dienu zem segas – tāda ir realitāte Jevģēnijai Ozolmuižas pagastā Latgalē, kur piedzīvots aukstums – mīnus 32 grādi.

 Bargais sals raisījis bažas par vientuļajiem senioriem, kuriem pašu smagā nasta ir malkas sagāde un pienācīga kurināšana, lai istabās iegūtu atbilstīgu temperatūras atzīmi.   

93 gadus vecās Jevģēnijas istabā dienas vidū ir auksts, aizsaluši logi un termometrs rāda tikai plus 10 grādus.

"Pagaidām nesaku neko. Varbūt, kad būs -40 grādu, tad varbūt vajadzēs kurināt divas reizes," sprieda sieviete. "Auksti jau ir. Tajā istabā iekšējie logi ir nedaudz aizsaluši, jo tur mazāk pakurināju. Vakarā nekurinu. Vēl nav septiņi, jau eju gulēt. Ielienu zem vecas segas. Dienā sēžu šeit, apsedzu kājas," viņa stāstīja.

Pensionārei nav bērnu; ir radinieces Rīgā, kuras večiņu apciemo vien svētku reizēs. Jevgēņija stāstīja, ka tādu salu atminas vien jaunībā.

Kundze stāstīja, ka šogad malkai naudas pieticis, taču šādā aukstumā divas reizes dienā kurināt pensionāre nevēlas – tas viņai ir fiziski grūti, un arī pagalītes ir jāekonomē. Labāk saģērbties siltāk, viņa uzskata.  

Jevģēniju trīs reizes nedēļā apciemo aprūpētāji no sociālā dienesta. Sakopj istabas, piegādā nepieciešamās pārtikas un medicīnas preces, tāpat arī atnes malku, tāpēc viņa kā īsta latgaliete nesūrojas. Taču arī citi uzrunātie Latgales iedzīvotāji atzina, ka sals šajās dienās ir liels izaicinājums.

Mediķi šajā bargā sala laikā iesaka samazināt āra aktivitātes un ģērbties vairākās kārtās, kā arī neaizmirst par cepuri, cimdiem un atbilstošiem apaviem.  

Ārsti lūdz šajā aukstajā laikā arī īpašu uzmanību pievērst tiem radiem un draugiem, kuri dzīvo vieni, un vismaz reizi dienā pārliecināties, ka viņiem viss ir kārtībā. Jo nosalt var arī dzīvoklī uz grīdas.

Mediķi atgādina, ka lielu daļu sala nelaimju var novērst, silti saģērbjoties vai neejot laukā spelgonī, ja ir hroniski veselības traucējumi.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti