Bažās par trakumsērgas izplatības riskiem PVD aicinās ierobežot suņu un kaķu ievešanu no trešajām valstīm

Pēdējā gada laikā no trešajām valstīm, īpaši Krievijas un Baltkrievijas, mēģina ievest ievērojamu skaitu suņu un kaķu, kuru pavaddokumentos konstatēti pārkāpumi un pat viltojumi. Tas rada bažas par dzīvnieku patieso veselības stāvokli un līdz ar to – trakumsērgas riskus. Tādēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicinās Eiropas Komisiju noteikt ierobežojumus suņu un kaķu komerciālai ievešanai no trešajām valstīm.

Ziņo par suņu ievešanas pārkāpumiem

PVD jau ir uzsācis suņu un kaķu komerciālo sūtījumu pastiprinātu kontroli uz Eiropas Savienības ārējās robežas, tostarp noņemot dzīvnieku asins paraugus izmeklējumam uz antivielām pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu, lai pārliecinātos, vai dzīvnieki patiešām ir vakcinēti. 

Sešos no šobrīd izmeklētajiem 14 asins paraugiem trakumsērgas antivielu titrs ir ļoti zems. Tas nozīmē, ka antivielu līmenis šo dzīvnieku asinīs nav pietiekams aizsardzībai pret trakumsērgu.

Visos gadījumos pārāk zemais antivielu līmenis konstatēts suņiem, kuri tiek ievesti Eiropas Savienībā (ES) no Baltkrievijas un Krievijas ar Baltkrievijā izsniegtiem veterinārajiem sertifikātiem dzīvnieku ievešanai ES un Krievijā izsniegtām pasēm.

Saskaņā ar informāciju pavaddokumentos suņu saņēmēji ir gan dažādās Eiropas Savienības valstīs dzīvojoši iedzīvotāji, gan dzīvnieku patversmes Vācijā. 

Vienlaikus Eiropas Komisijas Pārtikas krāpniecības (EK PK) sistēmā jau saņemti vairāki brīdinājuma ziņojumi par gadījumiem, kad suņi, kuriem kā galamērķa valsts pavaddokumentos tikusi norādīta Itālija, Beļģija, Francija vai kāda cita ES valsts, norādītajās adresēs nemaz nav ievesti, un atsevišķas adreses šajās valstīs nemaz neeksistē.

Līdz ar to ir pamatotas aizdomas, ka šo dzīvnieku patiesais galamērķis ir pavisam citas valstis. 

Kopumā šogad Latvija ir sagatavojusi 15 ziņojumus EK PK par suņu ievešanas pārkāpumiem. 

Dzīvnieku analīzes – lielākoties viltotas

Caur Latvijas robežkontroles punktiem no Krievijas un Baltkrievijas uz dažādiem galamērķiem Eiropas Savienībā mēnesī tiek ievesti vairāk nekā 400 mīļdzīvnieku komerciālo sūtījumu, kas ir vairāk nekā 1000 suņu un kaķu mēnesī. Tostarp Latvija kā galamērķis šī gada deviņos mēnešos ir bijusi 340 no Krievijas un Baltkrievijas ievestajiem mīļdzīvniekiem jeb aptuveni 38 dzīvniekiem mēnesī.

Valsts zinātniskā institūta "BIOR" laboratorija, kas ir vienīgā laboratorija Latvijā, kas veic izmeklējumus antivielām pret trakumsērgas vakcīnas vīrusu, vēsta, ka aizdomās par it kā "BIOR" laboratorijas izdoto testēšanas pārskatu autentiskumu institūts regulāri saņem pieprasījumus no Eiropas valstu kompetentajām iestādēm.

Visi atsūtītie testēšanas pārskati ir saistīti ar trešo valstu kaķu un suņu veiktajām analīzēm.

Pārbaudot "BIOR" laboratorijas datu bāzē aizdomīgos testēšanas pārskatus, secināts, ka lielākā daļa no šiem testēšanas pārskatiem ir viltoti.

PVD atgādina, ka, pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta. Pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti