Dienas ziņas

Dienesti: Svētki aizritējuši mierīgāk nekā citus gadus

Dienas ziņas

Lems par atteikšanos no pensiju ienākuma nodokļa

Valmieras iestādēs pārrunā seksuālās uzmākšanās skandālus

Tehnikumā un augstskolā Valmierā pārrunā seksuālās uzmākšanās skandālus

Pēc skandāliem par seksuālas uzmākšanās gadījumiem vairākās augstskolās Rīgā šis jautājums aktualizēts arī reģionālajās iestādēs. Valmieras tehnikumā plānots nedaudz mainīt ētikas kodeksu, bet Vidzemes Augstskolā rīkotas sarunas ar studentiem un pedagogiem.   

Daudzi Valmierā izglītības iestāžu uzrunātie studenti atzīst, ka viņus pārņēma šoks, izdzirdot par seksuālās uzmākšanās skandāliem Rīgā.

"Reakcijas noteikti bija šokējošas, tas noteikti nav tas, ko sagaidām, skatoties uz tādu mūsdienīgu augstākās izglītības vidi," atzina Vidzemes Augstskolas studentu apvienības (ViASA) valdes priekšsēdētāja Kristīne Jankava.

Vidzemes Augstskolas studentu apvienības sociālā virziena vadītājs Ēriks Ralfs Blaubergs savukārt pastāstīja, ka "aptaujas nav veiktas, bet mūsu studenti ļoti uzticas ViASA valdei, līdz ar to viņi droši nāk pie studentu pašpārvaldes un par to informē un arī raksta e-pastu, ja kaut kas ir noticis".

Gan tehnikumā, gan augstskolā norādīja – signāli par pārkāpumiem saņemti nav, tomēr pēc notikumiem Rīgā noritējušas sarunas.

"Mums ir izveidota trauksmes celšanas sistēma, visas kārtības un veidlapas ir gana izstrādātas. Tās ir pieejamas gan darbiniekam, gan studentiem – ētikas nolikums, iekšējās kārtības noteikumi," klāstīja Vidzemes Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone.

Savukārt Valmieras tehnikumā vēlreiz izvērtēts ētikas kodekss, kā arī situācija un rīcība izrunāta ar pedagogiem un citiem darbiniekiem, rosinot arī pašus kolēģus vērst jauniešu uzmanību uz riskantu situāciju izvērtēšanu.

"Mēs izvērtējam iespēju iekļaut atsevišķas normas, kas skar tieši ētikas un tikumības principus. Pašreiz tas tiek izvērtēts, bet, iespējams, mēs aktualizēsim arī iekšējo normatīvo aktu, lai vērstu situāciju uz līdzīgu situāciju atpazīšanu un novēršanu," pastāstīja Valmieras tehnikuma  direktore Vineta Melngārša.

Mācību iestāžu pārstāvji saprot – ja tiktu saņemti trauksmes zvani no studentiem, rīcībai jābūt ātrai un nepārprotamai.

"Iespējams, tas uzreiz būtu ētikas komisijas jautājums, kas tiktu izvērtēts. Ja nepieciešams, tiktu arī ārējās institūcijas piesaistītas, vēršanās tiesību sargājošajās institūcijās. Tas ir teorētisks algoritms, ko līdz šim nav nācies pielietot," stāstīja Vineta Melngārša.

Vidzemes Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone savukārt stāstīja: "Mēs noteikti iedarbinātu visas sistēmas, kuras augstskolā esam izveidojuši. Esmu apsolījusi, ka raganu medības mēs pavisam noteikti neuzsāksim nevienā no šiem gadījumiem, vienmēr ir jānoskaidro lietas apstākļi, noteikti ir jābūt bāzei, uz kuras mēs pieņemam lēmumus".

Studenti sarunā ar LTV atzina, ka savās mācību iestādēs jūtas droši, bet arī zina, kā rīkoties, ja pamanītu riskantas situācijas.

KONTEKSTS:

Kopš Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos, līdz šim disciplinārsods piemērots vienam pasniedzējam, vēl viens pasniedzējs atstādināts bez iespējām sazināties ar studentiem.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Savukārt Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") pēc šī skandāla rosināja paredzēt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos, tā ļaujot vardarbības upuriem saņemt nepieciešamo atbalstu un aizsardzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti