Daugavpils kļūst par medicīnas darbinieku kalvi

Daugavpils Universitātē jau trešo gadu apmācības sāk topošās medicīnas māsas, savukārt universitātes aģentūra "Daugavpils medicīnas koledža" nupat kā akreditējusi jaunu mācību programmu ārstniecībā. Šo apmācību beidzēji kļūs par sertificētiem neatliekamās medicīnas ārsta palīgiem feldšeriem. Tā ir iespēja Latgales reģionā iegūt medicīnas izglītību tuvāk mājām, savukārt reģiona medicīnas iestādēm – uzņemt praksē un sagatavot sev nepieciešamos speciālistus. Ap 80% medicīnas studiju absolventu paliek strādāt reģionā, puse rod darbu Daugavpils reģionālajā un citās lielākajās slimnīcās novadā. Neraugoties uz mediķu trūkumu, ne visas mediķu apmācības notiek par valsts budžeta līdzekļiem.

Jaunā programma – pieprasīta

Pirms trim gadiem Daugavpils Universitātē (DU) tika izveidota jauna mācību programma "Māszinības". Tā ir četrgadīga studiju programma, kuras noslēgumā absolventiem tiek piešķirts profesionālais bakalaura grāds veselības aprūpē un kvalifikācija "Māsa (vispārējā aprūpes māsa)". Impulsu veidot šo programmu tolaik noteica valstī sāktā māsas profesijas reforma un likums, ka turpmāk māsas mācīsies nevis koledžas, bet gan universitātes līmeņa programmās.

Mediķi Latgalē
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Daugavpils ar 130 budžeta vietām kļuva par vienu no trim universitātēm Latvijā, kas uzsāka šīs programmas realizāciju. Līdzīga studiju programma ir Latvijas Universitātē (LU) un Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), bet Daugavpils Universitāte ir vienīgā reģionā, kur var studēt māszinību programmā.

Tobrīd māsu skaits Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem bija par 42% mazāks nekā vidēji Eiropas Savienībā. Latgales reģionā šis skaitlis bija vēl mazāks. Tāpēc jaunā programma ir pieprasīta, atzina DU studiju prorektore Inese Kokina.

"Pie mums nāk gan tikko 12. klasi beigušie, gan cilvēki ar izglītību veselības aprūpes jomā un ar profesionālo pieredzi. Tad ir iespēja uzsākt mācības vēlākajos studiju posmos. Mūsu pilsētā un reģionā kopumā šī profesija ir ļoti pieprasīta. Nav noslēpums, ka māsu trūkst. Tas, ka mēs varam sagatavot šos speciālistus šeit reģionā, ir ļoti liels pluss. Lielākoties māsas, kuras absolvē mūsu studiju programmas, paliek gan Daugavpils pilsētā, gan reģionā," stāstīja prorektore.

Puse absolventu strādā Daugavpils slimnīcā

Puse "Māszinību" absolventu paliek strādāt tieši Daugavpils reģionālajā slimnīcā, apliecināja slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs. Tā slimnīcā, pateicoties apmācībām tieši DU, rodas jaunā mediķu kalve.

"Mēs kā darba devēji esam drošāki, ka lielākā daļa no absolventiem paliek reģionā, jo visu apmācības periodu viņiem ir iespēja palikt mājās,

nav nepieciešamības pārvākties uz Rīgu, kas pārsvarā ļoti bieži kļūst par iemeslu tam, ka mūsu potenciālais darbaspēks pēc tam pārvēršas par galvaspilsētas piederīgo,"

sacīja Semjonovs.

"Mēs esam te lielākā daudzprofilu slimnīca, un tas mums ļauj menedžēt uz prakses balstīto apmācību un pielāgot mūsu vajadzībām turpmāko darbinieku plūsmu. Pats galvenais – gala rezultātā mums ir priekšroka izvēlēties sev topošos darbiniekus un prakses laikā [viņus] pieskatīt."

Pēc slimnīcas vadības prognozēm, tuvāko triju gadu laikā tā gatava pieņemt darbā pat 150 medicīnas māsu.

Lielākoties studē par privātajiem līdzekļiem

Vēl viena izglītības iestāde, kas Daugavpilī gatavo mediķus, ir Daugavpils medicīnas koledža. Līdztekus jau septiņām esošajām tā nupat akreditējusi vēl vienu jaunu mācību programmu ārstniecībā – "Neatliekamās medicīnas ārsta palīgiem-feldšeriem".

"Vai tā būs pieprasīta? Es uzskata, ka jā, jo, tieši vadoties pēc darba pieprasījuma un mūsu darba tirgus apzināšanas, mēs šo programmu esam sagatavojuši," norādīja koledžas direktore Līvija Jankovska.

Daugavpils medicīnas koledžas direktore Līvija Jankovska
Daugavpils medicīnas koledžas direktore Līvija Jankovska

Primāri topošie speciālisti nonāks neatliekamās medicīnas palīdzības brigādēs, sertificēti ārstu palīgi ir nepieciešami un gaidīti, atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

"Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi var vadīt tikai ar šo papildu iegūto izglītību. Līdz šim šādu izglītību varēja iegūt tikai Rīgā," norādīja Cipule.

Vienīgi žēl, ka šīs apmācības nenotiks par valsts budžeta līdzekļiem, piebilda Cipule. Tas varētu būt šķērslis arī potenciālajiem studētgribētājiem, izvēloties apmācību vietu. 

"Rīgā kaut kur vajag dzīvot, kamēr tu tur mācies, tie ir arī degvielas izdevumi. Tīri materiāli būtu izdevīgāk mācīties Daugavpilī.

Daudz vieglāk aizbraukt uz Daugavpili, tie jau nav vairs 200 kilometri uz vienu pusi. Bet ir savi mīnusi – Daugavpilī saka, ka vajadzēs mācīties nevis gadu, bet divus," stāstīja viens no Latgales brigāžu mediķiem bez sertifikāta.

Ātrās palīdzības mašīna Daugavpilī
Ātrās palīdzības mašīna Daugavpilī

Tomēr apmācību grupa Daugavpils medicīnas koledžā šajā programmā, visticamāk, tika nokomplektēta, prognozēja koledžā, solot mācību procesā nākt pretī strādājošo interesēm.

Visdrīzāk, tie arī būs jau te reģionā strādājošie mediķi, kuri vēlas iegūt ārsta palīga sertifikātu ar lielākām darba un atbildības, un arī atalgojuma iespējām. 

"Būs iespēja iegūt šo papildspecialitāti Daugavpilī, līdz ar to pieaugs kopējais speciālistu skaits un mums, iespējams, būs vieglāk nodrošināt speciālistus arī citos reģionos," atzina Cipule.

Pieteikties studijām neatliekamās medicīnas ārsta palīgu feldšeru specialitātē Daugavpils medicīnas koledžā varēs līdz 8. septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti