Venecuēlas tiesa pasludina balsu pirkšanā apsūdzēto deputātu lēmumus par spēkā neesošiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Venecuēlā turpinās cīņa par varu. Jaunievēlētais parlaments, kurā vairākums vietu tagad pieder līdzšinējā režīma pretiniekiem, nevar pilntiesīgi sākt savu darbu. Valsts Konstitucionālā tiesa ir paziņojusi, ka, ļaujot strādāt trijiem balsu pirkšanā apsūdzētiem opozīcijas partiju deputātiem, parlamenta pieņemtie lēmumi netiks uzskatīti par spēkā esošiem. Opozīcija turpina apgalvot, ka valstī tiek mēģināts īstenot apvērsumu.

Decembra sākumā notikušajās Venecuēlas parlamenta vēlēšanās negaidīti pārliecinošu uzvaru guva līdzšinējiem sociālistiem opozīcijā esošo partiju koalīcija, iegūstot divas trešdaļas deputātu vietu. Šis konstitucionālais vairākums, kas ļautu vienpersoniski pieņemt dažādus likumus, kā arī ierosināt valsts prezidenta atstādināšanu, ir ļoti trausls, jo opozīcijas partijām ir divas trešdaļas deputātu vietu plus viena balss.

30.decembrī Venecuēlas augstākā tiesa, kuras tiesnešus tikai pagājušajā mēnesī apstiprināja tobrīd sociālistu pārvaldītais parlaments, paziņoja, ka trīs no opozīcijas deputātiem – Hulio Igarza, Romels Guzamana un Nirma Guarulla – ir ievēlēti nelikumīgi, tiek apsūdzēti balsu pirkšanā un jaunajā parlamenta sasaukumā strādāt nedrīkst. Šo triju deputātu balsu zaudēšana nozīmē arī konstitucionālā vairākuma zaudēšanu.

Opozīcijas līderi ir paziņojuši, ka tiesas lēmums ir uzskatāms par valsts apvērsuma mēģinājumu, kura mērķis ir nepieļaut to, ka pašreizējā režīma pretiniekiem tiek piešķirtas īpašas pilnvaras. Tika norādīts, ka visu minēto deputātu pilnvaras tika apstiprinātas tūlīt pēc vēlēšanām, bet ziņas par iespējamo balsu pirkšanu parādījušās daudz vēlāk un tās nav pamatotas. Tieši tāpēc opozīcija no saviem uzstādījumiem nav gatava atkāpties ne par sprīdi.

Reaģējot uz šīm apsūdzībām, prezidenta Nikolasa Maduro atbalstītāji iesniedza prasību augstākajā tiesā, pieprasot atsaukt parlamenta stāšanos amatā, un tagad tiesa šo prasību ir apmierinājusi.

Tiesas paziņojumā teikts, ka visiem trijiem minētajiem parlamentāriešiem ir jāatņem viņu pilnvaras un līdz brīdim, kamēr tas netiks izdarīts, visi parlamenta pieņemtie lēmumi tiks uzskatīti par spēkā neesošiem un nesaistošiem.

Ja Venecuēlas augstākās tiesas spriedums tiks ievērots, visticamāk, netiks apspriests un izskatīts arī prezidenta Nikolasa Maduro vārdā iesniegtais piedāvājums par ārkārtas stāvokļa ieviešanu ekonomikā. Krītošo naftas cenu dēļ Venecuēla ir nonākusi nopietnās ekonomiskajās grūtībās, jo peļņa no naftas ieguves ir galvenais budžeta ienākumu avots. Kā paziņojis Venecuēlas ekonomikas un ražošanas ministrs Luiss Salass, valdība plānojot stimulēt ekonomiku bez neoliberālo pasākumu ieviešanas, kas apdraudot iedzīvotāju pirktspēju.

Tāpat apdraudēti ir jaunā parlamenta plāni izsludināt valstī amnestiju, kas ļautu nokļūt brīvībā arī vairāk nekā 80 politieslodzītajiem, kuri cietumā nonākuši gan ilggadējā prezidenta Ugo Čavesa, gan Nikolasa Maduro valdīšanas laikā. Un visbeidzot, visticamāk, ka neizdosies īstenot arī opozīcijas partiju plānu atlaist pašus Konstitucionālās tiesas tiesnešus, kas savukārt ļautu atcelt arī spriedumu par triju parlamentāriešu neatbilstību ieņemamajam amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti