Vācijas valdības veidošanas sarunās jāšķetina partiju nesaskaņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vācijā piektdien ir oficiāli uzsāktas sarunas par jaunās valdošās koalīcijas veidošanu. Tajās ir iesaistītas trīs politiskās partijas ar visai atšķirīgiem uzskatiem. Tādēļ ir paredzams, ka kanclerei Angelai Merkelei būs nepieciešami vairāki mēneši, lai panāktu vienošanos par jaunās valdības izveidi.

Vācijas valdības veidošanas sarunās jāšķetina partiju nesaskaņas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
“Jamaikas koalīcija” - tieši tāds nosaukums ir dots potenciālajam veidojumam starp trim Vācijas partijām. Tie ir ilggadējās kancleres Angelas Merkelas vadītie Kristīgie demokrāti ar viņu radniecīgo partiju Bavārijā, zaļie un liberāldemokrāti. Tās ir nodēvētas par “Jamaikas koalīciju”, jo partiju krāsas – melnā, zaļā un dzeltenā atbilst Jamaikas karoga krāsām.

Tik pat atšķirīgas kā krāsas ir arī iesaistīto partiju politiskās pozīcijas. Uz to netieši norāda arī līdz šim neformālās sarunās iesaistīto dalībnieku skaits, uzsver ASV Vācijas Māršala fonda eksperte Kristīne Bērziņa.

“Cik es saprotu, tad tur gandrīz 60 cilvēki koalīcijas sarunās tagad mēģinās izprast visas šīs pozīcijas," viņa norāda. 

Ja Kristīgie demokrāti un liberāļi atbalsta brīvās tirdzniecības līgumu slēgšanu ar dažādām pasaules valstīm, tad zaļie līdz šim ir rīkojuši masveida protesta akcijas pret, viņuprāt, tajos ievērtajiem riskiem sabiedrības veselībai un sociālām garantijām.

No otras puses, zaļie atbalsta Eiropas valstu sadarbības padziļināšanu, tostarp arī finanšu jomā, lai stiprinātu vienoto valūtu eiro. Bet liberāldemokrāti ir uzbūvējuši savu priekšvēlēšanu kampaņu uz solījuma nepieļaut, ka Vācijas nodokļu maksātāju nauda tiek izmantota Dienvideiropas valstu parādu segšanai. Tādēļ viņi varētu iestāties pret jaunām iecerēm eirozonas stiprināšanas jomā.

Nav izslēgts, ka Berlīne varētu mainīt arī savu nostāju pret gāzesvadu “Nordstream 2”, jo sociāldemokrāti gatavojas pamest koalīciju, saka Bērziņa.

“No Zaļās partijas puses ir iebildums pret jauniem gāzesvadu projektiem kā tādiem. Arī Merkeles Kristīgajiem demokrātiem var būt citas nostājas, nekā Sociāldemokrātiem. Protams, te ir vēl liberāļu nostāja, kas ir vēl jautājums. Tāpēc vienkārši būs jāgaida un jāskatās kāda jaunajā gadā būs politika Vācijā.”

Jaunās koalīcijas veidošanu apgrūtina arī ekonomikas prognozes, kas paredz mazāk naudas tēriņiem, nekā iepriekš cerēts. Tas var traucēt ieviest Brīvās partijas solītos nodokļu samazinājumus tajā pat laikā ieguldot pietiekami daudz līdzekļu videi draudzīgās enerģētikas infrastruktūrā, uz ko uzstāj zaļie.

Tāpēc Merkele teica, ka daudzos jautājumos potenciāliem partneriem būs nepieciešama radoša pieeja, lai atrastu risinājumu. Ja vienošanos starp trim partijām neizdosies noslēgt, Merkele var mēģināt izveidot mazākuma valdību vai sasaukt ārkārtas vēlēšanas.

Jau ziņots, ka pirms dažām nedēļām notikušajās Bundestāga vēlēšanās kancleres Merkeles konservatīvie uzvarēja ar 33% balsu,taču tas bija politiskā spēka sliktākais rezultāts pēdējās desmitgadēs. Līdzšinējie tā dēvētās lielās koalīcijas partneri - sociāldemokrāti - vēlēšanās palika otrajā vietā un paziņojuši par aiziešanu opozīcijā.

Tādēļ kā vienīgais reālais variants vairākuma izveidošanai ir konservatīvo, Brīvo demokrātu un" zaļo" koalīcija. To dēvē par Jamaikas koalīciju, jo šo trīs partiju krāsas atbilst Jamaikas karoga krāsām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti