Lielbritānijā apšauba ar Snoudenu saistīta cilvēka aizturēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Lielbritānijā arvien lielāku rezonansi iegūst gadījums, kad britu varas iestādes aizturēja un nopratināja žurnālista Glena Grīnvalda partneri Deividu Mirandu. Grīnvalds pēdējā laikā guvis atpazīstamību, publicējot bijušā CIP darbinieka Eduarda Snoudena nopludināto informāciju, bet Miranda aizturēts, atsaucoties uz terorisma likumu. Cilvēktiesību aktīvisti jau pauduši bažas par šīs aizturēšanas likumību, taču varas iestādes savu vainu noliedz.

Brazīlijas pilsonis Miranda tika aizturēts Londonas Hītrovas lidostā brīdī, kad viņš no Berlīnes devās uz Riodežaneiro, kur dzīvo viņa partneris, laikraksta „Guardian” žurnālists Glens Grīnvalds. Tieši Grīnvalds bija tas, kurš publicēja rakstus par bijušā CIP darbinieka Eduarda Snoudena nopludināto informāciju par ASV specdienestu spiegošanas un izsekošanas programmām. Kā sākotnēji tika ziņots, iespējams, Miranda bijis starpnieks, nogādājot Snoudena izplatītos materiālus Grīnvalda sadarbības partnerei Vācijā, Laurai Poitrai.

Kā paziņojušas britu varas iestādes, Miranda tika aizturēts, pamatojoties uz 2000. gada terorisma akta punktu, kas ļauj policijai lidostās, starptautiskajās dzelzceļa stacijās vai ostās uz laiku līdz deviņām stundām aizturēt personas, kuras varētu turēt aizdomās par saistību ar terorisma darbību. Pats Miranda pastāstījis, kā notikusi nopratināšana:

„Mani turēja istabā kopā ar sešiem aģentiem, kuri gāja iekšā un ārā, uzdodot visdažādākos jautājumus par visu manu dzīvi. Viņi paņēma manu datoru, videospēles, mobilo telefonu un atmiņas kartes. Visu,” stāsta Miranda.

Viņš arī paskaidrojis, ka policisti viņam draudējuši ar cietumsodu, ja viņš ar varas iestādēm nesadarbosies.

Taču, kā apgalvo Glens Grīnvalds, viņa dzīvesbiedram tiesībsargājošās iestādes nav uzdevušas nevienu jautājumu, kas saistīts ar terorismu vai teroristiskām organizācijām. Tā vietā vislielākā uzmanība bijusi pievērsta tam, kādas reportāžas Grīnvalds un citi laikraksta „The Guardian” žurnālisti gatavojoties publicēt par ASV Nacionālo Drošības aģentūru. Kā uzskata žurnālists, ar šādu taktiku drošībnieki ir mēģinājuši aizturēto iebiedēt un pazemot, nosaucot to par uzbrukumu preses brīvībai.

Satraukumu par sava pilsoņa aizturēšanu paudusi Brazīlija, kas notikušo nosaukusi par neattaisnojamu rīcību. Arī laikraksts „The Guardian” vēlas saņemt no policijas skaidrojumus, norādot, ka saskaņā ar terorisma likumu nopratināšanai jānotiek samērīgi un tai jābūt neatkarīgi uzraudzītai. Pēc „The Guardian” redaktora Alana Rusbridžera domām, ir pienācis laiks, kad visi žurnālisti var sākt uztraukties par totālu uzraudzību, kas var ievērojami apgrūtināt viņu darbu. Savukārt cilvēktiesību aizsardzības organizācija „Amnesty International” norādījusi, ka šis incidents pierāda likuma izmantošanu ļaunprātīgos nolūkos, lai ierobežotu vai sodītu kādu personu.

Tikmēr britu Skotlendjarda pārstāvji pret sevi vērstās apsūdzības ir noraidījuši, apgalvojot, ka Mirandas nopratināšana bijusi detalizēti izplānota un rūpīgi saskaņota un aizturētajam ir nodrošināta advokāta klātbūtne. Britu varas iestādes esot savlaicīgi brīdinājušas ASV administrāciju par plāniem aizturēt Mirandu, taču amerikāņu dienesti šajā procesā nav bijuši iesaistīti. Skotlendjards norāda, ka aizturēšana atbildusi visām likuma prasībām, vienlaicīgi gan neatklājot iemeslus, kāpēc tieši Miranda tika aizturēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti