Pasaules panorāma

Ieskats 16. janvāra "Pasaules panorāma" tematos

Pasaules panorāma

Ceļazīme kā suvenīrs

Darbs Sīrijā padarīts?

Krievija un Turcija neapmierinātas ar Trampa nenoteiktību karaspēka izvešanā no Sīrijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievija un Turcija ir neapmierinātas ar ASV prezidenta Donalda Trampa nenoteiktību saistībā ar ASV karaspēka izvešanu no Sīrijas. "Es nekad neesmu teicis, ka aizeju rīt," tā Tramps skaidrojis savu paziņojumu par ASV karaspēka izvešanu no Sīrijas. Tagad viņš apgalvo, ka tas notikšot lēni un apdomīgi, lai pasargātu sabiedrotos kurdu kaujiniekus no Turcijas un arī dotu garantijas Izraēlai, kas bažījās par Irānas ietekmes palielināšanos.

"Šobrīd izskatās, ka viņi aiziet tā, it kā meklētu iemeslu palikt. Tādēļ mēs atkārtoti uzsvērām, ka vēlamies iepazīties ar stratēģiju. Starptautiskajai sabiedrībai ir tiesības zināt, ko ASV plāno darīt Sīrijā un uz tās robežām un kādā laika posmā," tā Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova.

Gaidīt nevēlas arī Turcija. Prezidents Redžeps Tajips Erdogans draud sākt jaunu operāciju pret kurdu Tautas aizsardzības vienībām, ko uzskata par Turcijā aizliegtā separātistu grupējuma Kurdistānas Strādnieku partijas atzaru. Kā vēsta mediji, lēmumu par ASV spēku izvešanu Tramps esot pieņēmis tieši pēc telefonsarunas ar Erdoganu, kurš viņam galvojis, ka palikušos džihādistus Sīrijā varētu apkarot Turcija:

''Gatavošanās militārajai ofensīvai pret "Daīš" lielākoties ir pabeigta. Papildus tam mēs esam apņēmušies vērsties pret tādām teroristu organizācijām kā Kurdu Tautas aizsardzības vienības. Ļoti drīz mēs sāksim neitralizēt šīs teroristu organizācijas Sīrijas teritorijā.''

Kurdi veido Sīrijas Demokrātisko spēku kodolu un līdz šim bija galvenais militārais spēks ASV sauszemes operācijā pret grupējumu "Daīš" Sīrijā. Pēc Trampa paziņojuma par aiziešanu no Sīrijas kurdi nonāca neapskaužamā situācijā. Kurdi ir pārliecināti par diviem attīstības scenārijiem - vai nu "Daīš" izmantos ASV spēku atvilkšanu un pārgrupēsies, vai arī Turcija īstenos draudus un uzbruks viņu pozīcijām Sīrijā.

""Daīš" pastāvēšana šajā reģionā ir starptautisks jautājums, un pasaulei par to jāuzņemas atbildība. Viņi vēl nav izpildījuši šīs saistības, un mēs tikām pamesti," uzsvēra kurdu spēku pārstāvis Nuri Mahmuds. 

Taču pamesti jūtas ne tikai kurdi. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo devies atbalsta apliecināšanas tūrē deviņās Tuvo Austrumu valstīs. Pēc viņa teiktā, ASV sagrāvusi 99% "Daīš" kalifāta un tagad reģiona valstīm pašām būtu jādara vairāk.

"ASV prezidenta Trampa vadībā joprojām būs stingrs partneris reģionā. Mēs mudinām katru valsti rīkoties, lai iznīcinātu terorismu un atklātu tā ideoloģiskās saknes. Jūs šajās kaujās nebūsiet vieni. Mūsu cīņa pret "Daīš", ''Al-Qaeda'' un citiem turpināsies," paziņoja Pompeo.

Tikmēr eksperti pārliecināti, ka ASV karaspēka izvešana ļaus spēles noteikumus turpmāk diktēt Turcijai, Krievijai un Irānai. 

"Krievi, turki, irāņi - viņi ir tie, kas nosaka politisko un militāro iznākumu Sīrijā, nevis Savienotās Valstis. Mēs zaudēsim izlūkošanas iespējas kā izpratni par radikālismu Sīrijā un reģionā," uzsvēra Eirāzijas grupas prezidents Jens Bremmers

Kamēr turpinās politiskā polemika, avoti Rietumu militārajās struktūrās ziņo, ka "Daīš" izmanto izveidojušos neskaidrību, lai motivētu savus kaujiniekus un īstenotu uzbrukumus. Līdzīgi kā starptautiskā kontingenta izvešana no Afganistānas savulaik iedrošinājusi talibus turpināt cīņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti